Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. artemis

    artemis Komšija

    Re: Kupovina auta

    najveca "mana" kod stila jeste elektronika, tacnije katastrofalne instalacije, istina je da stariji modeli imaju jos nekvalietniju... zato se cesto i desavaju neke gluposti, oko brisaca, lampica, svjetala... kolega ima stila 06" godiste, nema gdje ga nije vozio i kojem elektricaru ali nakon svakog pranja auta mora sacekat da se "posusi" dobro, jednostavno nece svjetla da mu se upale... dopizdilo mu i uzeo toyotu :mrgreen: sala ostao je opet na talijanu, doduse presao na alfu :) stilo ima super motor, ali eto mana mu je elektronika, bez obzira na godiste, jednostavno im je to bojka... te jedan od razloga zasto su kod nas polovni jeftini, pogotovo ako ima "musica" oko toga... naravno ne znaci da svaki ima, eto tvoj nema, ali vecina drugih ima, kako kome grah padne :wink:
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Ako neko hoce kupiti Fiat Stilo 1.8 16v, 3 vrata, mislim da je 2001 godina, nije registrovan, za sve detaljne inf. moze na PM, auto u odlicnom stanju, samo mu ne radi City Servo, to je nekih 500KM da se napravi. S tim da sa tim servom ne radi ni abs ni asr. Kad se zamijeni taj dio sve ce proraditi. Ima bruku neke opreme, 16'' alu fabricke felge, crveni.... dobar, jebi ga :)
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    To nije istina. Treba malo zajebancije jer je sve sakriveno, ali to ti je slučaj sa svom novijim autima danas.

    Kako glupi postovi to nije normalno. Kad bi neko čitao sa strane ko nikad nije vidio auto, ispalo bi da se svako auto samo kvari, eto jedno Fabia i Golf3 nisu i popravke su dzaba.

    BHD, ovdje nemaš šta da tražiš, sve si vidio. VW i nema drugo auto. Volvo s40 ti je odlično auto za tu lovu, daleko najbolji izbor od svega do sad što je nabrojano. Dalje jaran mi ima Reno Clio zadnje generacije 1.2 turbo nikad problem ni najmanji. Dalčje znam par ljudi što voze Megana od 2004-te, auto bez problema, jedina "popravka" sijalica kad crkne, uz redovno održavanje. Trenutno su cijene kod nas takve da MEgane najviše daje za tu lovu.

    Svako polovno auto je mačak u vreći, možeš naletit na Fabiu koja će te kasnije skuplje doć jer možeš naletit na primjerak koji je neko derao ili bila dostavno vozilo.

    Isto tako MOndeo ti je odlično auto, inače svi Fordovi modeli su dobra kupnja ili iz te grupacije.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Evo ja cu jos jednom kao serviser putnickih automobila da ti kazem da si kupis megana,sipas kvalitetno gorivo i cesto mjenjas filter goriva.Sijalicu u faru ces sam nauciti zamjeniti za 5 min,izgleda bauk na prvi pogleda a u stvari je skroz lagano.Smotas pun desni,skines poklopac iz unutrasnjeg blatobrana,zavuces ruku i izvadis sijalicu.Kraj price.
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    I na stilu je zajebancija mijenjat sijalicu prvi put, ali kad skuzis, posao od 10 min.

    Cak su mi i na nekim kvazi servisima govorili treba skinut branik :)
     
  6. artemis

    artemis Komšija

    Re: Kupovina auta

    @haker vidis taj smajli u mojoj recenici na tom dijelu... otidji u bunju, ili ovdje u ze kod beganovica, ovlasteni kazes dobar dan treba zamijenit sijalicu, te ce skidat branik i rastavit pola auta, da bi naplatili satnicu... e na to se smajli odnosio... :wink:

    bhd, jel ti trazis neko gradsko auto ili nesto vece?
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: Kupovina auta

    Sijalica se kod Megana (ako govorimo o istom modelu) mjenja kroz blatobran. Ne skida se isti. Otvaranje haube nema smisla jer se ne moze doci na taj naci.. i da, traje malo duze i kada strucno lice radi zamjenu. Uglavnom mislim da se skine neki cep, ili tako nesto.. ne sjecam se detaljno ali nije pristupacno.


    EDIT: Eto Dino je rekao.. sad procitah'. Ako je stvar prakse/navike.. onda super.
     
  8. Juka

    Juka Komšija

    Re: Kupovina auta

    Da sijalica na Meganu se ispod blatobrana mjenja !!! Na Clio 3 je dosta lahko promjenit, ali ni pod kakvim slucajem da je motor vruc, jer se isprzis sa svih strana!!!
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Kupovina auta

    Volvo jest investicija, ali ako mozes uzeti neku s40ku izmedju 2000 i 2004, neces se pokajat. Shef vozi v40 iz 2002 jos uvijek, gura 450 000 km bez servisa zadnje 4 godine. Prelazi oko 50000 godisnje, pa gledaj. Ja sam presao na s40n, nikad nista ove zadnje 3 godine, doduse redovni servisi. Udobno i dobro auto gdje ne moras misliti na sigurnost.

    Promjena sijalice na volvu nista lakse, izvuces klin kojim je far pricvrscen, cijeli far izadje vani, zamjenis sijalicu i vratis sve na mjesto. Da stavim primjer.
     
  10. GW

    GW Moderator

    Re: Kupovina auta

    +1 za volvo s40. Sigurno, pouzdano...
    A mijenjanje sijalice je fakat odlično. Klin i to je to. 2 minute posla.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Koliko je taj Volvo? Koliko se inace krecu cijene tih S40?

    Nekako mi je nelogicno upao u pricu kad su na stolu Fabia i Stilo.
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: Kupovina auta

    Krecu se cijene od 10k pa nadalje, zavisno od godista. Drze cijenu, ali nije dzaba tako.

    Ovo sto se tice Meganea s guzicom, treba pogledati : http://www.youtube.com/watch?v=nXCZ2v-nIF4

    Ko ima vremena, avliju ili parking mjesto, moze dignuti auto na dizalicu, skinut tocak, otvorit plastiku ispod blatobrana i zamijeniti. Ja za 15 minuta skinem sebi karambolku i farove s auta, na parkingu :)

    edit : evo i komentara vezano za Meganea i zamjenu sijalice.


    this so called "mechanik" should change his proffesion and should not show his skills on tv

    i changed megane light just today, it was first time for me, i am not mechanik and it took me 15min...and you dont need to put tiere off

    it is true that it could be made much easier, but nex time, now that i know how it works, it will not take me mor ethan 10 min

    this mechanik sucks and fifth gear just got - with me
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Dobro, nije to toliko puno, ali zasto onda u pricu ne upadnu i neki drugi modeli iz te klase? Nije S40 bez dileme najbolji u klasi. :D
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: Kupovina auta

    Eto recimo sta jos moze uzeti od manjih auta sto je spominjao.

    http://www.pik.ba/artikal/783563/citroen-c2/

    http://www.pik.ba/artikal/767644/citroen-c2-1-4hdi/

    http://www.pik.ba/artikal/835008/ford-f ... /#detaljno

    http://www.pik.ba/artikal/832467/ford-fiesta/

    Ima tu jos auta iz te male grupacije, za te neke pare. Tako ide ta cijenja manjih auta, a sve zavisi od onog ko kupuje za sta ce mu sluziti. Za mene kao momka, Punto 1.2 8v bi bio idealan izbor, jer sam se i sam uvjerio kako trosi na otvorenom, razlika izmedju benzinaca manje kubikaze i nekih dizela je skoro pa neprimjetna o odredjenim uslovima.

    Naravno, do 10 000 KM se moze uzeti i auto vece klase, ali po pravilu tu ide malo losija oprema nego kod ovih manjih u zavisnosti od marke, kao i malo veca cijena odrzavanja. Ima li on porodicu, psa, planira li ici na zimovanje itd, svi ti faktori zavise od onoga ko kupuje, ali mislim da je danas izbor jako velik.

    Treba kupiti provjereno, a za ostale sitnice i dijecije bolesti, danas s internetom 50% stvari se moze odraditi u kucnoj radinosti :)
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Opet smo skrenuli sa teme, Enisov pokusaj je bio beuspjesan. :) Trebalo bi preimenovati temu ili otvoriti novu, ako ima za F1 i Top gear trebalo bi i za auta.
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: Kupovina auta

    Malo sam pocistio. Drzite se teme, da ne zakljucavam.
     
  17. becke

    becke Aktivista

    Re: Kupovina auta

    Ja sam nasao oglas za Volvo V40 iz 2003. godine.
    Cijena je 10900 KM.
    Nekom logikom bi onda S40 slicne starosti trebao biti oko 10000 KM.
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Kupovina auta

    Koliko vidim po tim online oglasima, tako se krecu, izmedju 10 i 12 milja. S40 i V40 su ista sasija, isti motori, samo sto je V karavan. Isto kao i S40N i V50. Karavani su obicno malo skuplji, barem kad ja gledam cijene ovdje lokalno.
     
  19. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Bolje joj promijeni ime, ili cemo otvorit drugu. :smt006
     
  20. JaLa

    JaLa Komšija

    Re: Kupovina auta


    I ja kazem, u vise navrata je receno da se naziv teme promjeni, ali niko nista...