Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. nFare

    nFare Komšija

    Re: Kupovina auta

    Zato je automatic za dizele zakon.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    U koja se jos auta ugradjuje multijet JTD motor osim Alfu i Fiat?
     
  3. JaLa

    JaLa Komšija

    Re: Kupovina auta

    u talijanska samo kolko znam :)
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Po cemu se onda zakljucuje ovdje da su JTD motori najbolji dizel motori? I ako su vec toliko dobri zasto nisu izvukli Fiata iz dugogodisnje krize. Sjecam se 2002 kada je najavljeno da ce Fiat najvjerovatnije pod stecaj, nekako su se dokoprcali do Grande Punto koji je trebao da ih izvuce iz krize, sto je istina i donekle i ucinio, ali ni blizu da budu konkuretni ostalim evropskim proizvodjacima. I samo radi informisanja, VW koristi comon rail tehnologiju, ali ne u svim modelima. U zadnje vrijeme praktikuju supercharger + turbo kombinaciju.
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    pa svaki proizvođač forsira svoje motore. ne bi imalo smisla da je npr. vw ubacivao fiatove jtd umjesto svojih tdi-a bez obzira što su ovi prvi ipak u globalu bolji motori. inače poznato je da je njemačka ekonomija mnogo jača od italijanske stoga i teži položaj za italijansku auto industriju.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Nije VW ubacivao TDI motore, nego cijeli VAG koncern koji podrazumijeva Audi, Seat, VW i Skoda, a toj grupaciji se prikljucuje od 2011 i Porsche, samo sumnjam sa TDI motorima. :) Naravno da to nisu savrseni motori, pogotovo ne pocetkom 2000, dosta su grubi, sada je to puno drugacije. Dizeli su se u globalu priblizili karakteristikama benzinca sto se tice kulture rada, dosta su mirniji i tisi.
    EDIT: VW takodjer ima u planu da kupi Alfu Romeo, cemu se trenutno protivi Fiat kao vlasnik dijela Alfe, sto je i logicno jer ako to prodaju mogu se halaliti sa svojom karijerom u svijetu auta. Cilj VW-a je da prestignu Toyotu kao vodeceg proizvodjaca automobila u svijetu.
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Koji fan boy jebote. De mi reci ko je vlasnik Audija, Seata i ostalih? Oči moje baš je suprotno, Fiat proživljava drugu mladost i jedni su od rijetkih koji nisu bili pogođeni krizom. Od svih ovih dizelaša na tržištu TDI motori ubjedljivo najviše štekću, kao da traktor radi u leru.
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: Kupovina auta

    Primjer da su u Opelu Fiatovi JTD motori, ja dzaba postavih klip kako se hladno za 1100€ iz 1.9 CDTI izvuce 225 konja kod nas :)
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    @Reventon

    Ko je prvi proizveo commonrail dizel agregat? Gotovo cijeli svijet sada ugradjuje commonrail motore, osim tvrdoglavog VAG koncerna, toliko o dizel tehnologijama.

    Da kako hacker reče, ti kad voziš svog TDIa ko da voziš traktor i ostavljaš dimnu zavjesu iza sebe, dok iza mog JTDa nema trunke dima, a o zvuku da ne govorim. :smt006
     
  10. nFare

    nFare Komšija

    Re: Kupovina auta

    Pogodjen je i Fiat krizom, to nije nikog zaobislo :), nego su u usporedbi za vrlo losom 2004, 05 i 06 povecavali prodaju iskljucivo zahvaljujuci reinkarnaciji fiata 500 koji je planuo kao posast po evropi i punta dobrim dijelom, medjutim Fiat tesko da iznad Golf klase moze nesto ponuditi, da ne spominjemo Cromu i sl. jer je etiketiran kao proizvodjac malih gradskih auta. Ne treba zaboraviti da na grbaci nosi Lanciju i Alfu, koji lose posluju.
    Ne treba smatrati da su to najbolji motori ali da su medju najboljim na trzistu jesu, za edukaciju Reventona da kazem da imaju saradnju sa GM-om i da se Fiatovi dizeli kotrljaju u Opelu i u prosloj generaciji Saab-a, dok oni rade na 3 generaciji CM dizela Fauve je toliko godina trebalo da shvate da su se kretali u pogresnom kolosijeku. :lol:
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Pa jedan Golf6 nema šta tražiti u odnosu na jednog Brava, za istu lovu.
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: Kupovina auta

    VW je htio i Ferrari da kupi, a to da ce kupiti Alfu mogu samo sanjati. Ugradjuje i VAG koncern CR dizelase, ali trenutno ne mogu ni primirisati Fiatovim. Logicno da ce citava njihova grupacija koristiti VW-ove dizelase, sto ne znaci da su radi toga kvalitetni.
     
  13. nFare

    nFare Komšija

    Re: Kupovina auta

    Bravo je vise konkurencija 5 nego 6, da nudi mnogo mnogo vise za istu lovu tu nema price.
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Re: Kupovina auta

    Suludo je raspravljati o ovome, jer se zna da i Auto Bild hvali svoje, kod nas mentalitet takav, nista drugo i ne valja. Cuj gdje ces Ford-a kupit, mogo si Golfa tricu za te pare, a ja sta u njemu imam nema ni u cetvorci ko doplata. Svako svoje, ja znam da se vozim udobno, sta drugi kupuju me ne zanima. Samo ne mogu price kako je VW kvalitetan, udoban i napredniji od svih.
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: Kupovina auta

    I don't like that Volkswagen, it's rubbish :D
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Re: Kupovina auta

    Posto se odavno ne diskutuje na ovu temu, rekoh da ponovim sta je kolega pisao.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Ovdje treba neka generalna tema o autima, vidis da su ljudi jedva docekali diskusiju o tome. :D
     
  18. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Kupovina auta

    Tema auti ovdje je kao tema Partizan-Cibona na index.hr-u, ocekuj odmah 100 stranica :)
     
  19. GW

    GW Moderator

    Re: Kupovina auta

    Od toga 90% šuplja.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma