Sigurnost podataka

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Oct 5, 2012.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Interesuje me jedna stvar, a volio bi cuti i ostala misljenja vjerovatno kompetentnijih ljudi, a to je koliko su nase informacije zasticene. Koliko su nasi podaci zasticeni u BIH. Imam osjecaj da nas na svakom koraku nadgledaju i da se zna sve o nama.

    Paranoja, mozda..

    Ruku na srce niko nije cist (bar sto se tice interneta.. filmovi, serije, gledanja istih..etc..)

    jos bolje pitanje, prati li se sve sto mi ovdje, bilo gdje napisemo/komentarisemo.

    I da li cemo moci danas/sutra poloziti zakletvu.."danas kada postajem pionir dajem casnu pionirsku rijec, da cu sve legalno koristii". ...

    Ja licno na 2 racunara imam sav legalan software, ako nije licenciran, onda je free verzija sa reklamama..
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    paranoja, BiH je mrvica u poredjenju sa ostatkom piratskog broda.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kontam i ja, sa obzirom na broj ljudi koji su osudjeni kod nas za piratstvo.
    Ali opet, bojim se da se kola ne slome na maloj raji
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Daleko smo od toga da se kola lome na maloj raji iz prostog razloga sto smo trziste velicine jedne londonske mahale. Najveci dio trzista u nas cini vladin sektor, a njih je lako natjerati (i natjerani su) da budu legalni. Usput, i ja sam legalan sto se softvera tice.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Pa sta je tema, privatnost ili legalnost softvera?
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    Privatnost, koliko smo sigurni da nas ne nadgledaju..prate sta se radi, klikanje, . opcenito..
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    sve se zna rale
    najjsigurniji si kad samo sutis i sjedis u 4ti zida
     
  8. Esprit

    Esprit Aktivista

    Pa dobro sta i da nas nadgledaju? Mislim ja nemam sta kriti a ne vjerujem ni da sam zanimljiv da bi sad neko trosio vrijeme nadgledajuci me sta klikcem i koje stranice otvaram. Znam da opremu za nadgledanje imaju ako vec treba da se odredjena osoba nadgleda, ima oprema i za prisluskivanje, skoro sam razgovarao sa jednim covjekom koji je upucen da kod nas vec imaju opremu za prisluskivanje preko mobitela koji uposte ne mora biti upaljen, jedino rijesenje kod takvog prisluskivanja je vadjenje baterije, u bilo kom drugom slucaju mogu ukljuciti mikrofon i slusati sta se prica u blizini mobitela. Mene tako jednu noc supruga zeza kaze izvadimo baterije :)
    Mi obicni ljudi smo sigurni sto se toga tice, bar ja vjerujem da jesmo, sta mene ko ima nadgledati, ako su spali na to da vode brigu o mom obicnom zivotu onda ih fakat zalim, mogu misliti kako je onda tek njima dosadno u zivotu.

    Sent from my Galaxy Nexus
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Ne može se prisluškivati preko mobitela koji nije uopšte upaljen. Mora biti upaljen i mora biti na mreži da bi mu se mogla poslati instrukcija za uključivanje mikrofona. Čak se ne može pratiti ni lokacija telefona ukoliko je isključen.

    Postoje izuzeci. Ukoliko je telefon maksuz napravljen da prikriveno ostane upaljen, onda se može aktivirati mikrofon za prisluškivanje. A može se pratiti lokacija ako u telefonu ima stalno aktivan GPS tracker, ali takvi telefoni su rijetkost (ako postoje uopšte).
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    U jbt. koje spijunske price :D
     
  11. Esprit

    Esprit Aktivista

    I meni zvuci nevjerovatno ali poznavajuci covjeka koji mi je ovo rekao i poznavajuci ono cime se on bavi mislim da ipak moze, kako je takvo nesto moguce ne mogu ni ja shvatiri jer mi realno nema logike. Malo sam i googlao o tome i nasao sam pricu o tome na nekim forumima i ljudi tvrde da se moze tako prisluskivati. Ne znam koliko znas, ali kad su Sanadera pratili bilo je u medijima da je vadio bateriju iz mobitela dok je vodio ko zna kakve razgovore, ocito je covjek upucen sta policija sve moze.

    Sent from my Galaxy Nexus
     
  12. Esprit

    Esprit Aktivista

    Ovo je vijest jos iz 2006
    http://news.cnet.com/FBI-taps-cell-phon ... 40191.html

    Američki ured za sigurnost trgovine upozorio je svojevremeno da "mobilni telefon može biti pretvoreni u mikrofon i transmiter u svrhu prisluškivanja konverzacije koja se vodi u blizini telefona", a Financial Times još je prošle godine u jednom članku objavio da mobilni operateri imaju mogućnost "daljinski instalirati komad softvera na mobitel bez znanja vlasnika koji može aktivirati mikrofon čak i kada vlasnik ne telefonira".
    I što je najzanimljivije - bez znanja vlasnika mobitela.

    Kaplan nedvosmisleno piše da ova tehnika prisluškivanja "funkcionira bez obzira na to je li telefon uključen ili isključen".

    Takodjer pogledati ovaj link
    http://www.livno-online.com/svijet/1845 ... te-mobitel

    Sent from my Galaxy Nexus
     
  13. Ninja

    Ninja Komšija

    Jasno su naznačili da je to njegovo mišljenje, nigdje nije dokazano.
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    Sta je sa.pracenja prometa sadrzaja otvaranja stranica gledanja filmova serija. Cak stavishe citanje vasih.mailova a da i ne znate?

    Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da budem iskren osjećam se potpuno nesigurno. Dovoljno mi govori da svako od nas kada nešto kuca u google neće se naći 2 identična rezultata u searchu već će svaki biti različit zato što google prati šta radimo na internetu i prema tim podacima kreira naš profil šta će nam izbaciti. Tako da po nekome mome subjektivnom mišljenju google i ostale korporacije (vjerovatno uz pomoć ili direktivu pojedinih vlada) na taj način dolaze do besplatnog istraživanja tržišta i znaju kakav proizvod ili uslugu izbaciti na tržište, što bi se reklo ono što je traženo. FB je posebna priča. Neki kažu da je to projekat CIA jer u svakom momentu znaju kako se zovete, gdje živite pa čak i ako stavite lažno ime, gdje ljetujete, kako izgledate, šta volite itd itd. Ukratko savršena špijunska mreža koja ima milijardu korisnika a oni to nisu ni svjesni. Javna je tajna da CIA i ostale agencije USA imaju pristup serverima FB koji se nalaze preko bare. Ajmo reći da je ovo sve paranoja ali zamislimo se malo. Lično nemam šta da krijem osim [​IMG] niti sam kome interesantan ali realno i ja sam dio potrošačkog društva.
    Evo vam jedan primjer ovako regionalno lokalni. Moj otac, u Hrvatskoj, sređuje neke papire, frka živa curi vrijeme baš hitno nešto ali sve su šanse da neće uspijeti. Žali se na administraciju i sporost, nema prijavljen fiksni a ima prepaid mobitel. Digao ruke nema od tog ništa kad ujutro paf ko grom iz vedra neba kontaktirali su ga iz MUP-a na mobitel radi papira a apsolutno niko ne zna njegov broj osim prijatelja, nema 20 brojeva u imeniku, nije registrovan već najobični prepaid koji kupiš na koisku...
    Zatim koliko sam shvatio mogu ti skontati vrlo lako lokaciju u telekom ako imaš mobitel sa sobom. Čak i ako izvadiš karticu i ubaciš drugu.
     
  16. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Čuo sam sličnu priču..samo što je policija jedina znala broj mobitela(kartica je tek kupljena na trafici bila),a kradljivac auta je nakon pola sata zvao na taj mobitel..nije isto ali slično..
     
  17. sumeir

    sumeir Komšija

    Hoće to kad se gledaju serije tipa Fringe i sl :)

    Ljudima svežu"šubhu" i onda konta bili ovo uradio ili ne,vidili me ko ili ne,paranoja par excellence.

    To kako google prikuplja podatke i kako filtrira pretga korisnika vjerovatno stoji.

    Facebook,meni je pretjerivanje da ga je neka obavještajna agencija pokrenula... ali ako ima 500 miliona korisnika koliko bi trebalo onda ljudi da "prate" aktivnosti korisnika.Naravno ako ima osoba od posebnog "značaja" da ga mogu lahko upratiti.
    To što "znaju" gdje se ko nalazi to je do korsnika koji svaki svoj korak ili djelić svog socijalnog života objavi na profilu.

    Već je kolega postavio na forum ovaj video ispod.





     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Mislim, a vjerovatno da je to tako je da racunari imaju formule/scripte, sta vec koje prate odredjene rijeci, fraze, i sl koje filtriraju milijarde podataka.. da nakon toga te iste podatke odredjen broj ljudi filtrira nadalje gdje se suzava krug...

    Mozda na taj nacin..