SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    da ali ako imas recimo drugi ssd ili hdd i hoces particije svako ce ih napraviti preko device managera i onda dodje do loseg alignment-a. Evo gledam kod sebe i nijedna particija nije dobro poravnata a uradjene su preko disk management-a. Evo kako provjeriti http://www.overclock.net/t/1226963/how- ... partitions Meni cak i za diskove koji nisu particionirani vec samo formatirani iz device managera pokazuje da nije dobar alignment.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pizdarije imho, nikad nisam na to obraćao pažnju i sve je bilo ok.
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nedavno sam uzeo Crucial MX100 256GB, formatirao ga iz OS-a i nema problema sa aligmentom, tj pokazuje OK.

    Dok npr imam dva HDD-a od 500GB u raid 0 sa dvije particije jedna 806GB (F) i druga 124GB (G), formatirana iz win instalacije i particionirana, ova veca F particija pokazuje BAD aligment a ova manja G je OK.

    Prava zbrka :D

    Realno I don't care.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    i ja sam prvi puta naletio na ovo, a eto ljudi vele na ovom forumu da ima pofine razlike u brzini. Evo recimo srednja i desna slika su isti drive prije i poslije poravnavanja.

    [​IMG]
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    kod mene sve fajn i hdd i sdd a nema cim nisam formatirao itd :D :D
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Je li jos uvijek vazi da je najbolje uvijek imati 20% slobodnog prostora na ssd-u? Je li onda najbolje formatirati na 20% manju velicinu?
     
  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Prvi put za to cujem :D

    Ne bih se odrekao 20% kapaciteta diska kad bi crkao za dan :)

    Mislim da se previse zamaras sa diskovima, imas tutorijal sa OCN-a na prvoj strani teme, odradi sve po njemu i uzivaj. ;)
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Kako mislis formatirati na 20% manju velicinu? Hoce li onda on koristiti to? Mislim da je dobro imati 10-20% slobodnog prostora radi stalnog premjestanja podataka, inace ce se cesce desavati nego uobicajeno.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ba vidio sam neki formatiraju na 20% manji kapacitet da ne brinu o tome a naravno ssd to koristi. Znaci ovdje niko to ne radi, popunite do kraja?
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Mislim da nije vazno koliko imas slobodnog prostora vec da ga imas, i da je 1 MB dovoljno je da se podaci "pomjere" sa mjesta .

    Realno neces nikada 100% popuniti SSD,a i particija nij fixna tj vjerujem da se i ona premjesta tako da onaj unlocated prostor bude u nekom trenutku u koristenju a novi se stvori tj oslobodi.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Samsung Magician Software ima neku opciju kojom rezervise dio prostora, kod mene je 10 GB minimum predlozen, ne koristim to jer ne razumijem svrhu i nisam se potrudio da saznam :|

    edit. aha evo te opcije The Samsung Magician - over provisioning...
     
  12. anel007

    anel007 Komšija

    ^ to da se svi dijelovi memorije koriste podjednako, ima taj prostor od ~10 giga koji je kao rezerva da se mogu podatci saltati bez problema u pozadini, elem neki diskovi to imaju odradjeno fabricki pa imaju vise memorije nego sto prijazuje softver i onda se premjestanje podataka odvija u pozadini a neki kao samsung to preko magiciana odradi ali onda imas 10 giga manje prostora nego si kupio
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Vala ste ga i zakomplikovali :D
    Što se tiče ssd-a ja sam to kod sebe pojednostavio. Prije instalacije uradim secure erase sa parted magicom, onda ide klasična instalacija na raid 0 (samo c: particija bude jedna) i onda poštimam windowse, isključim indexing i system restore za ostalo koristim ssd fresh ili ready zaboravih kako se zove i sve leti i ne zamaram se tim stvarima. Mada u ovim pojedinim benč testovima dobijem katastrofa rezultate dok u drugima dobijem 1GB/s ali tako to ide kod kingstona.
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Experimentisemo :)

    i uporedimo rezultate.

    npr KingT ima bolje rezultate nego fipi sa istim ssd-om ... mozda pomogne test/poravnavanje koje je dmr predlozio.

    ja jesam na hdd-u i sve ok ;)
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    na kraju sam se ipak odlucio za crucial mx100 :)

    [​IMG]
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Posto mi je ovo prvi ssd pokusavam na brzaka sustici problematiku ovog dijela PCa pa dosta googlam :) Naidjoh na upozorenje da se ne koristi sleep mode sa ssd-om, pogotovo crucial. Je li ko imao kakvih poblema sa tim ili je to vazilo za starije modele?
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bilo je nekih manjih problema sa starijim chipsetima i ssd diskovima. Odavno to nije problem. Kod mene je Samsung SSD i Win8.1 i nijednog problema sa sleep režimom.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    ok thx, dobro je znati :)
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koliko ti internet prometa napravis :) ... nek te posluzi u zdravlju :wink:

    i kod mene Samsung na AMD-W8.1 radi sleep bez problema.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jarane problema danas :) Ja kad sam 97 uzeo disk od 8 gb mogao sam cijeli internet skinuti na njega :) A vama 128 malo :p