SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    E sad je uredu Hvala.
     
  2. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Crucial MX100
    [​IMG]
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ispade brzi na mojoj Z68 ploci sa 3770K procesorom isti MX100 256GB.

    [​IMG]

    Cuo sam da na 4K performanse SSD-a utice CPU, tj sa brzim procesorom SSD ima bolji score.
    Takodje da na 4K utice i freq CPU-a, ako su power saving opcije za CPU ukljucene (EIST, C6 itd) tj ako u idle CPU obara mnozilac onda u 4K testu SSD ima slabiji rezultat.
     
  4. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Intel je uvjek brži od AMD posebno u single tread-u a to je 4K, ono SSD je brži na Intel platformi nego na AMD.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Bas je to meni bilo cudno, mislio sam ponoviti test, cool :wink:

    Da li je neko dosao do informacija i razloga nizih "random read/write" performansi.

    Kod mene ovaj nov SSD bez mnogo zauzeca ima oko 55-60k iops od 90-100k iops.

    Kada budem imao malo vise vremena, testirat cu OS optimizaciju, jer sa rezimom performanse virtuelna memorija je podesena na Windows default (vise od 1GB), a rezim pouzdanosti je 200 MB - 1 GB...ako neko testira prije mene, neka javi :wink:
     
  6. Mujka

    Mujka Komšija

    Toshiba 64GB 50$ /Sata2 HP EliteBook 2530p
    [​IMG]
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    AMD 7850K + G1 A88X + SS 840 EVO 128GB ;
    [​IMG]
     
  8. black

    black Komšija

    Vidim da je MX100 256GB poskupio u winwin-u , koliko se sjecam bio je 195KM a sad je 215KM.
    Gdje je ga mogu kupiti najjeftinije?
     
  9. chenta

    chenta Aktivista

    Planiram kupovinu SSD ovih dana a izbor je izmedju ova dva koja mi se uklapaju u budzet: Samsung 250gb EVO 840 ili Kingston HyperX Fury 240GB, pa sta mislite sta je bolje uzeti uz napomenu da je HyperX skuplji za 25KM i ima 10GB manje kapaciteta.
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Samsung ftw.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

  12. chenta

    chenta Aktivista

    Ok idem onda na Samsung sigurno, samo sad ne znam bi li cekao na taj novi model..
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Ljudi pomagajte! Treba mi M.2 SSD, uzeo sam Kingston SSDNow 120GB, ali mi ne moze na plocu (M7 Formula) jer je velicine 2280 (8cm), a zbog dizajna ploce na slot moze maximum 2260 (6cm) :( Na tom disku ce biti samo Windows, Office, pagefile i desktop (kao folder)...itd znaci 120GB sasvim dovoljno. Ima li neko prijedlog za neki kvalitetan?
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

  15. KingT

    KingT Veteran foruma

  16. heroic

    heroic Komšija

    Intel bi uzeo radije, ali valja naci ovaj double sided 42mm :(
    Maximus VII Formula kao sto KingT rece. Nema nikakvih posebnih ogranicenja, samo prostorno, ovaj heatsink oko procesora smeta duzim SSD-ovima, nisam citao specifikacije, samo sa vidio da ima M.2 SATA port i kupio SSD.

    Nesto cu vec ugurati, ako neko naleti na neki prijedlog, pucajte :mrgreen:
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    ah ! to je kad kupis takvu plocu, ne valja ti maticna ...
    ( :D :smt005 )
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Samo ti zezaj, osposobit cu ja ovo do GTA :mrgreen:

    Imam dva HyperX 3k 240GB SSD-a ali sam imao namjeru staviti u RAID1, ovo sad malo mjenja situaciju. Probat cu nabaviti ovaj Intel do nove godine.
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    salu na stranu, ali strasna ploca npr sa DEL direkt iz OS u UEFI BIOS :)

    Nista, treba ti 2242 ili 2260 mSSD, ali racunaj dok se standardizuje.

    Gledam neke po netu, tamo su od juna 2014 sto znaci-novo, pa budi malo strpljiv neko ce to imati uskoro (dok dodje kod nas ili nasu blizinu npr HR ili SRB).

    Ima mSATA (Kingston ms200 od 30mm) i more ponude za klasicni SATA, ali tesko M.2...
     
  20. zhady100

    zhady100 Aktivista

    Zanima me mišljenje o Crucial MX100 256GB. Imam jedan NOV ali sam razmišljao da ga zamijenim za Samsung 840 EVO od 250GB.