syss htpc

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by syss, Oct 14, 2008.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    da, mene je izašao nekih 720kn, što bi bilo nekih 99€ :)

    e vidiš maskice... zapravo orginalni plan mi je bio postojeće 5.25" maske "zalijepiti" za tray od optika tako da se otvaraju skupa s njma, međutim morao bih modificirati kavez za optike sa razno raznim bušenjima i sl., a nisam imao pri sebi nastavke za dremele i reko ajde nek te voda nosi, budem preživio.

    mali update: reinstalirao vistu i stavio tv pack 2008, sad ćemo vidjeti kako i šta + za ne povjerovat upravo jučer je preko windows update-a dodan kumulativni update za media center i isto tako dodatni kumulativni update za tv pack :)

    mali update 2. dio: stavljen tv pack po pravilima sa svim zakrpama i dodatno skinute te zakrpe sa neta i frula totalna,

    1. opet ne možeš imati dva tunera paralelno, tj. set-top box input i dalje gazi integrirani dvb-t tuner
    2. na ms daljincu više ne radi opcija paljenja mce nego moraš mišem preko starta (nedopustivo glupo)
    3. dvb-t kanali tu i tamo imaju po sebi artefakata koje nisam vidio ni na prošloj konfi, ni na ovoj konfi sa prethodnom instalacijom

    odo opet reinstalirat vistu (pošto se naravno tv pack drugačije ne može ukloniti).
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  3. syss

    syss Veteran foruma

    ma kakva nevidija... zadnja kojoj vjerujem je nforce2, ostalo sve đenja :)

    evo danas je sjela finalna instalacija viste (nakon valjda 10 reinstalacija) i pametniji sam za (zanemarite redoslijed):

    1. gubljenje mogućnosti paljenja sa ms daljinskog - ne spajati ms risiver prije instalacije chipset drivera (ja sam ga spajao nakon instalacije svih drivera) + nekako mi se čini da ova zadnja zakrpa za media centar sa windows update-a isto ima prste u tom problemu, znači driveri, kritični update-i i onda risiver u usb. ponavljam, možda je to samo do moje konfe.
    2. sharing fajlova xp - vista radi iz prve u smjeru vista -> xp, ali obrnuto ne. potrebno na vista stroju u share propertiesima dodati full control za everyone i dodati novu grupu u security tab-u isto tako pod nazivom everyone sa full control. naravno sve skupa podesiti kao private network i isključiti password share.
    3. ultravnc na visti i realvnc na xp-u rade odlično, jer mi ms remote desktop nije imao smisla zbog obaveznog passworda na stroju (idući korak ima veze s tim).
    4. za stroj bez tastature i samo daljinskim, te remote pristupom vrlo dobro je napraviti neki time-line taskova, pa sam stavio redom: 5h (ujutro) reset kompa (sa uključenim automatskim dizanjem mce-a), 5:10h download najnovijeg epg-a, 5:20h neka bulit-in optimizacija mce, 6:00h quick scan sa defenderom + skidanje/instalacija novih kritičnih update-ova i tako oko 7h kada se probudim čeka me upaljen mce i prije toga je sve sređeno bez moje intervencije. naravno pošto je napravljen task za defender isti se može isključiti za realtime skeniranje.
    5. komp se i dalje neće gasiti, ali skužio sam da nije problem pošto trenutno silazi jedno 50gb sa neta + ovi taskovi se obavljaju isključivo preko noći jer recimo dok traje mce optimizacija, nije ga moguće korisititi.
    6. prije prvog paljenja i podešavanja mce, dobro je bulit-in foldere tipa music, video i sl. "premjestiti" na drugi disk, tj. prave lokacije koje će se inače korisitit.
    7. nakon podešavanja izbaciti sve "watch foldere" osim tih 4 (ili više po želji) osnovnih. nakon toga reboot i brisanje public usera sa c: diska zbog: oslobođenja prostora (tamo defaultno ide recorded tv) i kada se tamo obrišu oni mega debilni folderi sample music, sample video i sample picture, isti se više neće pojavljivati u predzadanim music, picture i video folderima.

    preostalo:

    1. registry čačkanje i podvaljivanje set-top box + integrirani dvb-t tuner (na green botton ima guide), ali tek kad sa acronisom backupiram sistemski disk.
    2. pronalazak codeca koji će hardverski ubrzat mkv na ovoj x4500hd (za sada mi se čini da je to power dvd), ali isto tek nakon backupa.

    trenutni programi i redoslijed instalacije:

    1. driveri (chipset, vga, audio, intel me, tv tuner, wlan)
    2. windows update (kritični)
    3. mce risiver
    4. utorrent i puštanje downloada
    5. podešavanje viste prema osobnim potrebama
    6. cccp
    7. winrar
    8. ultravnc
    9. xmltv
    10. podešavanje mce
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    OK, sad znam da ne zelim HTPC. :D Nisam toliki mazohist. :mrgreen:
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    ma zabavno je to... izazov je tipa ko u starim danima podešavati onaj win95/98 ološ :)

    bilo kako bilo, jednom kada se ova moćna sprava podesi onda je zaista odličan centar kućne zabave.
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    Dobro si ovo napravio, steta zajebancije na pocetku, da nam zgadis svima htpc :D

    Odlicno izgleda to kuciste, evo i ja premisljam sad sta kako, imam namjeru uzeti i skystar HD, pa da vidimo kako HD digitalija fercera u kombinaciji sa Vista Media Centrom.

    Sve u svemu jako dobro. Fali ti tu jos av receiver :D
    Nemoj stat na htpcu kad si kreno u HT vode.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako se ne varam, DVB-S kartice opcenito nisu podrzane i tim MCE verzijama. DVB-T da, ali DVB-S ne. Ili je do mene?
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    @nani... ma šta će risiver, z5500 i više nego dobro obavlja svoj posao u relativno maloj sobi (reko bi nekih 18-20m2). eventualno može doći neki punokrvni stereo, u multichannel ne ulažem dalje sigurno.

    dvb-s je podržan tek od (javno "nedostupnog") tv packa 2008. po defaultu kod setupiranja satelitske možeš samo set-top box podesiti.

    makar treba vidjeti naokolo da li postoji kakav guide i za dvb-s.
     
  9. wireless

    wireless Novi član

  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znaci dobro sam cuo, a taj TV pack 2008 je ono zbog cega si mor'o reinstalirat Vistu? :D

    Ja kada bih sklapao htpc, to bi bilo bazirano na DVB-S (vec imam SS2), ali kad je podrska slaba...da ne pricam o tome kako to sve ne bih stigao gledat.

    BTW da li bi podrska za SS2 ukljucivala podrsku za njen daljinac, da ne uzimam jos jedan (M$) daljinski?

    @wireless: hibridi nikad ne valjaju, barem nisam dosad vidio posteno rjesenje.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    ma nisam image radio, pa me koštalo jednog reinstalla... no nvm, meni je epg glavni problem kod tv packa 2008.

    ako ćeš vrtit mce onda (po meni) nema smisla uzet ništa drugo osim ms remote i/ili one modele koji ga oponašaju (hp ima svoje neke vista commander i sl.).
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    A kad bih samo imao kakvu aplikaciju za to, dakle spojim SS2 na trenutni racunar, aplikacija se vrti na TV-u, a sve ide preko SS2?

    Pitam zato sto ne znam nista o tome. :D
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    naravno da može preko aplikacije... samo je problem integracija sa mce, a to je imho i smisao htpc-a.
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    kupljena licenca za xmltv i napokon stvar radi kako treba, pošto mi je u nereigstirarnoj + download task verziji svakih x dana jednostavno izgubio epg za sve kanale, pa je trebalo čistit keš, napraviti ponovni download u xmltv i onda u mce.

    pain in the ass, ali eto ako nekog muči može donirat par dolara preko paypal-a i dobiju licencu rekordno brzo.
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    novosti:

    prodao corsair 2 x 1gb i stavio kingass 800 2 x 2gb i sad to puuuuno bolje diše jer retardirana intel grafika čim skuži ijedan mb preko 2gb sistemske memorije proguta 768mb iste. bravo intel jer sam onda ostao na 1.3gb rama... sad sa 4gb to sve fino dela (ne znam koliko od toga adresira i koji dio daje grafi, nekad vidi 4gb, pa nekad 3gb... ne zamaram se).

    definitivno naaaaajveći problem su mi bili codeci i tu sam stvarno više kosu isčupao da svi ti filmovi rade kak ja hoću i naravno stabilno.

    cccp je ispao najveći mogući fail, nakon njega sam duuugo imao klite full kojeg sam dosta manualno podešavao i na kraju balade se desilo da je iznimno sporo browsao u folderima sa divx filmovima (u ostalima ne) što je bilo totalno pain in teh ass. znao je i rušiti sam mce, znao je ne-svirati recimo neke epizode seinfelda i tako dalje i tako bliže.

    od neki dan sam stavio vista codec pack i (da kucnem o virtualno drvo) mislim da je sad napokon sve sjelo pošto sad već imam nešto iskustva sa manualnim podešavanjem ffdshow-a, a ovaj pack out-of-the box radi jako, jako dobro. naravno morao sam dodati quicktime alternative i directshow neki plugin za gledanje sa fotića jer ovaj codec pack je davao ili sliku ili ton ili ništa (ovisno o postavkama).

    dodatno sam podesio task manager koji preko noći obavlja sve živo i mrtvo (mce update, skeniranje defenderom + update, windows update, mce optimization... i jednom tjedno defrag svih diskova + tuneup 1click clean).

    pokušao sam da izbjegnem crne thumbnailove prilikom pregleda .mkv foldera, ali je to očito nemoguće jer haali digne samo prvi frejm filma i to je to. podešavanje offseta ne radi (mislim da je to do viste) i može se jedino ručno dodati u folder ime_filma.jpg (nisam probao tak da ne znam 100% da li radi, ali brijem da nema problema oko toga).

    novosti 2:

    nakon što cijeli htpc kao cjelina radi stvarno odlično, vrijeme je došlo za apgrejd samog interfejsa što se tiče filmova serija. sada to izgleda respect sa mediabrowser pluginom (zanemarite lošiju kvalitetu covera, uzeti su ss sa remote konekcije na smanjen media centar prozor).

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  16. Esh

    Esh HWB

    Bravo syss!!
    Usput, najavljujem i ja skori pocetak "izgradnje" HTPC-a, iako se jos uvijek lomim oko formata izmedju mATX i mini-ITX. ITX je naravno MCE (pravo znacenje ove skracenice je Most Cool Edition), no i cijena projekta bi vjerovatno bila 30% visa u odnosu na mATX varijantu.
     
  17. Nani

    Nani Komšija

    Odlicno izgleda, jel covere vuce sa IMDB baze kao i ostali interfejsi?
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    +1. Xbox kuciste je spremno, dijagrami, lampice, saso mange. Trenutno trazim neko manje napajanje iz kakvog desktop brand name kucista. Ako spazi neko na buvljaku nek' javi.
    EDIT: Kakva je dostupnost mini-itx 8300/9400 ploca? Znam da je Zotac nedavno izbacio solidne ploce za obje platforme, ali nisam pratio ostale proizvodjace...
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    čekiraj sa enisom za ploče, vidiš da je sav u tome.

    @nani... nažalost ovaj radi samo sa tmdb.com za filmove i jako dobrim tvdb.com za serije, međutim od automatike ja rađe manualno preko metabrowsera (dio mediabrowser projekta) skinem sve dostupno sa tmdb.com i biram covere/pozadine, pa zabijem taj .xml u folder filma.
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Napojnu mozes pogledati da li imaju u PC Plusu, posto uvijek imaju desetak starih mashina na prodaju. Kod nas nisam vidio da se moze kupiti mini-ITX GeForce-brand ploca (bez one mantre tipa narucim ti pa cekaj mjesec), a 9300 u mini-ITX mislim da trenutno ima samo Zotac (180 dolara na ebayu).