Telemach oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by burner, Jun 5, 2007.

  1. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nails,

    Ako potpises ugovor onda je Telemach duzan i da ti isporuci potpisano. Ako steka preko modula onda ce ti se postaviti risiver. E sad jedino ako si iskljuciv pa bas ne zelis risiver nego samo modul, ali opet postoji fol ako nemas uslugu da imas pravo raskinuti ugovor bez penala.

    Sto se tice brzine vec sam ti rekao, i sam imam istu situaciju i jos korisnika. Vecina ih i ne osjeti razliku, kao ja npr, dok ponekima smeta.

    A i to smanjenje je u okvira Uslova poslovanja, mozes i sam pogledati na 34 i 35 stranici, samo ukucaj uslovi poslovanja Telemach BiH

    Kada je u pitanju coax, sto vecina nas korisnika koristi nema garancije da ces citavo vrijeme imati 40/4 npr, ako hoces zagarantovanu brzinu onda se postavlja optika i ugovaraju se penali za svako odstupanje od ugovorenog. E sad optika kosta jedno x10 kao ovaj paket tako da se nikome od obicnih korisnika ne isplati. U biti ako ti je uredan signal na modemu, ni tehnicar ti ne moze nista popraviti izlaskom na teren.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Očekujem od njih konkretan odgovor kao sto si ti napisao a ne da se igramo ping - pong. Koristim njihovu uslugu kako su dosli u zenicu a prije sam bio na telekabelu kojeg su preuzeli i nije bilo baš ovakvih problema. Bilo je problema sa brzinom na trenutke ali ne ovako konstantno svaki put u isto vrijeme. Ak oim je sada politika, "up to..", trebaju da mi kazu.

    Sto se modula tice, insisitirao sam da mi kaze, sta ako budem imao problema sa izlistavanjem kanala, i vjeruj mi djevojka samo šuti... i onda podje ponavljati istu pricu: modul mozemo zamjeniti, ili, kada potpisete ugovor nema promjena dok ugovor ne istekne. Ja ponovim, sta ako kanali budu nedostupni kao sto vec ima slucajeva, ona kaze: morate provjeriti da li vaš TV podrzava ovu uslugu.

    Skoknut cu do poslovnice, mozda jos i danas pa da vidim sta kazu. Volio bih se kutarisati ovog resivera ali je bezveze sto ne postoji probni period jer mozda je moj TV bugovit sa tom funkcijom, mozda stekaju HD kanali itd. Kako da znam kada nisam imao nikada priliku da probam.

    Ako postoji mogucnost prekida usluge kako ti kažeš i vracanje na STB, onda super. Ili cu gledati neku STB + MODUL uslugu pa prebaciti resiver na drugi tv ako ovo bude radilo. ako ne, vratit se na staro bez zayebancija sa ugovorima.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja presao na modul :)
    sa magarca na konja ;)

    Ne treba mi EPG, i to dosta bolja slika (bar 10% meni na prvu), brze saltanje kanala, manje kablova, 1 daljinski.
    Ovisi dosta i od tv-a odredjene prednosti.

    Koji kanali fale ? Ja imam sve
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Nije do kanala vec do televizora. Ne mozes biti 100% siguran da ces imati sve kanale. Posebno stariji modeli a evo kolega na stranici prije, koliko vidim, nema ni jedan kanal.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Pogan božija šugava.. stave prioitete na svoje servere i kaze samo testiraj na nasim serverima..

    [​IMG]

    A prema ostalim serverima konekcija dno..

    [​IMG]
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa vjerovatno usko grlo prema ostatku mreze, prodaju muda pod bubrege :)
     
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    Nikad nisam razumio zasto forsiraju da testiras internet prema njihovim serverima...to je isto da mjeris brzinu konekcije dva pc-a u lanu i onda kazes da ti je to brzina neta :D
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa ono jest djeluje malo ofirno, ali x puta speedtest pokaze recimo brzinu 10 Mbps, a torrent npr pici brzinom 2,2 MB :wink:

    U prosjeku je to ipak vise nego dobro (znam da sad zvucim kao "iz staba"), ali treba biti i fer pa sve sagledati.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Druze, kako da budem fer sa 6 Mbitnom brzinom u odnosu na "reklamiranih" 40Mbita ? Brzina istina nije ista prema svima ali kada se desi belaj, kada zapinje, ne prelazi preko 800KB/s. To je drastican pad u odnosu na 4.5-5MB.

    Ne kukam ja sto je 30 ili 20 i ako je i to veliki pad vec rokletih 5-6-10Mbita. Ovo favoriziranje svoga servera i navodjenje samo da se on testira je ogavno. Support mi kaze da odradim nekoliko testova i da posaljem rezultate. Vele kao, speedtest.net je dobra referenca i ti testovi su validni. Kada sam uradio, e sad' mora biti samo nas server. Ma idi..
     
  10. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Razumijem, ali necemo napraviti nista konstruktivno ako nastavimo iznositi argumente za i protiv. Da mogu nekako konkretno pomoci rado bih izisao u susret, u ovom slucaju sam nemocan. Na kraju krajeva, da mogu ista uraditi napravio bih sebi :D
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ne vjerujem da svi serveri imaju tu brzinu, znam da sam probao po Kini i uzas sve :)
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Pa nisi valjda ni ocekivao da imas brzinu prema tom serveru toliku. Evo i ja sad probao i prema njemu je pola, sasvim logicno.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Jest da je kod tebe jos veca razlika, ali opet tih 7Mbps sto imas i prema tom lijevom serveru ti ne smije zastekat nikad, tako da tebi nije do bandwidtha 100%.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Imas grbavih servera i kao svaki benchmark nema veze sa realnošcu. Za referencu uzimam njemačke i slovenske radi orjentacije pinga i u normalno vrijeme sve pet, ali u noćim satima full speed ide samo prema telemahovom serveru. Prema ostalim je 4-5 puta manja brzina a sto se downloada tice sa raznih hosting sjtova pa uzimajuci u obzir i origin servis, ide izmedju 600-800KB/s sto zna biti manje od tih 6Mbita tog random servera.

    Kako rekoh, kao i svaki benchmark nema veze sa realnoscu jer u praksi neke stranice nisu dostupne dok servis poput youtubea zna da uopste ne loada klip bez obzira na brzinu prema stabilnijm serverima koji pokazuju 10Mbita.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    ocito usko grlo izlaz iz BiH :). Previse korisnika i prevelika pustena brzina, a nemaju mogucnosti-
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Najviše mi smeta ova bahatost. Vec bih sutra bio na drugom provajderu da ima izbora. Evo ni prema njihovim serverima nemam adekvatnu brzinu a mozes misliti kako je prema ostalima:

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  16. Decerto

    Decerto Komšija

    Kod mene je sve uredu


    [​IMG]
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    I kod njeg je po danu.
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Svi provideri imaju peak opterećenje od 19-23h. Ako tada pada brzina onda je tanak link prema nadprovideru/internet backbone-u
     
  19. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Danas ce biti radovi, testirajte sutra navece pa javite da li ima poboljsanja.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Razgovarao sam sa vise ljudi iz telemaha bilo support ili random uposlenik i svi su mi rekli: Pa ako tako pada onda nije 40Mbitna usluga. Ne smije se to desavati. Ko vam kaze da je to normalno, ne zna sta prica jer smije padati za 5Mbita. itd.. izdali nalog, pitali kada da dodje tehnicar i tako kazem, iza 18-19h. Mene lik zove jutros u 8 i tako mi pricao kao Hamo: "To ti je normalno drug, procitaj ugovor".. te mu rekoh da posalje nekoga večeras.

    Danas pricam sa jednim uspolenicima i ljudi se smiju na te komentare "to ti je normalno". I lijepo kazu: "Rjesavaj to, ne smije se desavati takav pad.. stajalo bi u ugovoru od 10 do 40Mbit"... da bi, long story short, dobio informaciju da cekaju finansije i da se to u ovom trenutku nikako ne moze srediti. Hajd sto mene levate, vec sto izdaju fantomske naloge.

    Elem, svaki uposlenik firme prica svoju pricu. Konkretniji su oni na pijaci sto prodaju duhan.

    _____________
    Sto se CAM modula tice, ipak sam izganjao da mi se usluga testira prije potpisivanja ugovora tako da, ako vama bude ista šuplja kao meni: "Gospodine, morate potpisati nalog da preuzmete modul a ako ne bude radilo, provjerite da li vaš televizor podrzava ovu uslugu"..

    ..nadjite nekoga u firmi ko ce otvoriti nalog za ovu uslugo i da teničar koji bude probavao na licu mjesta ponese ugovor koji sklopite posto sam nekoliko puta ovo pokušao realizirati ali sam svaki put dobio odgovor: "Morate potpisati ugovor prije probavanja usluge".

    Firma je prava balkanska. Uposlenici telekoma nece nista biti bolji ako se privatizuje. To je nama u krvi.

    hamo pipa Mene samo interesuje kako ni jedan uposlenik nema tu informaciju do samih tehničara sa kojima korisnik nij u direktnoj vezi. Ja vjerujem više tebi nego njima ali se u firmi ne zna ni ko pije ni ko placa ma koja usluga bila.