The boogieman is coming...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by GW, Mar 6, 2012.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    a brate nije ni skupa danas licenca za XP..
     
  2. kvaju

    kvaju Komšija

    Ja sam čuo da se nemože kupit XP više, nego samo platiti neki downgrade sa Win7 na XP, ali opet nisam ništa provjeravao, samo kažem da sam čuo.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Kupiš win7 licencu i uradiš legalni downgrade na winxp. To se hajde i može nekako progutati. Onda ostaje pitanje šta sa office-om? Libreoffice? Outlook express? Mozilla thunderbird?
    Ok. Riješiš sve to, moguće je. Ali kako zamjeniti Autocad?
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Nije samo Autocad. Pa kako onda zamijeniti Photoshop, Visual Studio, Matlab? :D
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Vidjeh da je Enis postavio u SP temu, činilo mi se da se može uklopiti u temu,. Jao ako naši vide pa počnu ovako promjenjivati pravdu:)

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Za 95% stvari postoji adekvatna open-source zamjena, a za onih 5% bome ko zivi od toga neka i plati.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Da mi vec vozimo nove golfove koji nisu placeni dao bi nam ih VW i u pola cijene a drugo je to sto su oni u njihovim garazama pa prvo moramo dat pare da sjednemo u njih al windowsi su vec godinama na nasim racunarima,a zbog visoke cijene za nas standard mi ih ne kupujemo,bar ne obicni ljudi koji su jedva skucali za P4 i sad treba izvaliti vise para za OS nego sto je platio komp.

    Firme koje zaradjuju novac koristenjem nelegalnog sofwarea i trebaju biti natjerane da ga plate ali za omasovljenje legalizacije potrebna je i korekcija cijena na nasim prostorima.
     
  8. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Ovjde je mentalitet takav . Radije ce kupit Golf na kredu i zivjet kao podstanar nego ulozit lovu u kakvu gajbu :lol: Prosjecan korisnik moze sve za free nabavit , ko zivi od toga ne plati . Posteno , mada svi znamo da ovdje nikad nista nije tako jednostavno :)
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja o toj korekciji cijena vec podugo trubim na forumu. Nedavno sam dobio nekakav poziv od Microsofta da popunim nekakvu anketu. I dosta sam im napisao vezano za tu temu. Naveo konkretne primjere jedne place u bih, i cijene jednog office-a i windowsa, naveo primjer jedne americke plate i cijene windowsa i office-a, uracunao nasu carinu, pdv, marzu.... drugacije je ameru, jer makar carinu ne mora platiti, ne mora platiti ni ogromnu marzu, jer ne kupuje iz 3 ili 4-te ruke kao mi.... u svakom slucaju, i kad bi MS prodao jedan Windows 7 Home Premium za 100KM kod nas, opet' ce imati neku zaradu, pa ce imati i zaradu kad raja uradi upgrade na win8 home pro itd. ovako nema nish. da su pametni, pa da ponude to po nizim cijenama i da na taj nacin, ako ne uberu veliku lovu, makar ce promjeniti svijest kod raje. pa ce mnogi od nas sutra kupiti taj windows i po vecoj cijeni.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U Aziji win 7 HP je 49$, dok je pro 99$. Ne mala razlika.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima li kakav legalan nacin kupovine tih licenci kao sto se radi sa igrama za indijsko tržište ili ruskim kljucevima igara ? Nekih 140KM za win 7 pro je odlicno..
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    i ovo sto GW kaze za downgrade Win7 na XP je djelomicno tacno. Downgrade mozes uraditi pod uslovom da imas BAR JEDNU LEGALNU kopiju XP-a. Nedavno smo na poslu dobili masine sa Win7 Pro, i radio sam downgrade na XP, i gospodin iz Microsoft podrske mi je tako objasnio. Znaci, kad pokrenes aktivaciju XP-a, i onaj broj sto se procita podrsci, ne moze biti s piratskog XP-a :D :D a problem je, sto je s pocetkom ove godine sva podrska za XP prestala, niti se isti vise moze kupiti. slazem se sa NAILS-om. i za Win 7 HomePremium je to prihvatljiva cifra. Na MS sajtu je HomePremium 200$ ccccc a upgrade sa Win Vista ili XP-a na Win7 HP je 112$.
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Tolike pare nebi trebalo nikom biti zao dati, 0,5KM svaki dan za 3-4 godine koristenja, minimalno, se isplati.

    Uostalom ako bas stisnu preci na Ubuntu pa kud puklo da puklo.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    ^Pa dobr, eto nek oni meni daju licencu, a ja ću njima davati po pola KM u naredne tri godine ;)
     
  15. GW

    GW Moderator

    GetGenuine licence za win7 i dobiješ VL ključ za xp. Ne treba ti ništa original niti trebaš zvati microsoft.
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ja sam imao taj slucaj sa preinstaliranin Win7 pro na brendiranoj masini (Lenovo), koju sam morao vratiti na XP. Nikakav XP key nisam imao uz tu masinu. Vezano za taj GetGenuine, da li takvo nesto ima i za Pro i za Home Win7?
     
  17. h2o

    h2o Aktivista

  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    I da li je ovo kompatibilan program sa auto cadom? Jer su vec hiljade crteza u arhivi koji su uradjeni u auto cadu i glupo je tek tako preci na nesto novo ili sto rijetko ko koristi ako ne moze otvoriti auto cad crteze.

    EDIT:Kao sto sam i mislio

    http://autocadder.blogspot.com/2010/09/ ... tible.html
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma pricam o firmama koje se bave projektovanjem i koriste auto cad, nema sanse da predju na nesto ovakvo.