The boogieman is coming...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by GW, Mar 6, 2012.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Inspektor je barem sam priznao da se ne razumije u te tehničke stvari, covjek je pravnik. Zbog toga i ima toliko "dilema" :D Inace mogu se kladiti da osobe kojima on sam postavlja pitanja su isto tehnicki nepismeni kao i on. Drzava je jednostavno naredila da se ta inspekcija mora uraditi, a to sto niko od njih nezna racunara upalit je drugo. I sad ce naci neke mlade osobe, dati im te stikove i baciti ih u vatru firmama pa ko prezivi bit ce poslovodja haha :D
     
  2. Piroman

    Piroman Komšija

    Evo dočekao sam i dan kada ću pročitati iole koristan i dobar članak na sa-x portalu:

    http://www.sarajevo-x.com/vijesti/bih/l ... /120315110
     
  3. Pasha

    Pasha Komšija


    Ovo je za rofla. Frajer posjeduje studio i ima petnaest zaposlenih ljudi a nije u stanju da kupi licencu. Više je žalosno to što je mentalni sklop ljudi u BiH takav da im je piraterija( čitaj 'krađa' ) postala sasvim normalna stvar, kao bez koje se, eto, ne može. :lol:
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    U krajnju ruku smiješan članak.

    Čuj vlasnih Arhitektonske firme ne može kupiti CAD.

    A možeš ga krasti i lovu dizati na nelicenciranom softveru. :smt005
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa eto uskoro će izgleda još 15 ljudi dobiti otkaz i pravda je zadovoljena, opet će sirotinja fasovati. Naravno da sam za legalizaiciju, nema ništa ljepše kupiš legalno upališ update i boli te džon niti se zezaš sa krekovima virusima i sl. glupostima. Ali treba naći neki kompromis a ne silom provoditi zakone jer ova zemlja ima mnogo prećih stvari od legalizacije softwera sviđalo se to nekome ili ne.
     
  6. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jes vala, našli udarat po sirotinji sa arhitektonskim firmama sa 15tak radnika, treba mu još poslat inspekciju da ispita plaća li doprinose. Jadnik.
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nije trebao ni otvarati firmu ako nije bio u stanju obezbjediti uslove rada. Isto kao da je zaposlio radnike na crno, da im neuplacuje staz i zdravstvo, jel to opravdano? To sto je danas obicnog radnika nuzda natjerala da radi sve i svasta je druga prica, ali poslodavcu treba slati inspekcije redovno.
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Probaj Foxit reader

    Nego imam ja pitanje: da li se mogu provjeravati i GPL licence na Linux distribucijama pomocu ovog programa? Npr. citam na forum.linux.org.ba da su neki clanovi koji drze internet klub imali problema prilikom dokazivanja validnosti GPL licence, tj. trazili su im dokument koji to potvrdjuje. Recimo, u folderu /usr/src/linux ima fajl COPYING koji dolazi na svakoj distribuciji, medjutim, na engleskom je. Da li je to potrebna i dovoljna dokumentacija? :D
     
  9. GW

    GW Moderator

    Ako imaš Linux, onda stavljaju one stikove bez veze. Ne mogu ni pokrenuti program. :D

    A evo i jedan BH hack za onesposobljevanje inspekcijskih stikova (za one koji se boje posljedica, a koriste windows). Samo okreneš naopako žice od front panel usb konektora i riješen problem. :D
     
  10. vnm_

    vnm_ Komšija

    ne zalijecite se da kupujete OEM licence, upitno je da li ce ih priznati ukoliko nisu kupljene zajedno sa racunarom. navodno se preko legalization kitova mora ici, odnosno OEM licence ce se priznati samo ukoliko su kupljene kad i sam racunar na kojem se koriste.
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    A sta ako ga usteka pozada direkt na maticnu ? :D
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Wndws + L kad idem na wc, 20 znamenki za password i nema sikiracije, koliki im je interes da se pate samnom da vidi da li imam ista kao home-korisnik ne znam, ali ako ipak dodju...
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    U device manageru disable USB root hub, mozda moze i iz biosa, sumnjam da ce maheri skontati. :)
     
  14. Wtf

    Wtf Novi član

    ma instaliras sebi win 98-icu,kad ti udju da pogledaju sjebu se,samo se okrenu i haj zdrao :smt003
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    A ti skontaj da on mora mjesecno obrnuti toliko love da isplati 15 plata, plati poreze, troskove struje, neta, potrosnih materijala, najam prostora itd itd. A u ovaj vakat sve do jednog klijenta kasni makslimalno sa isplatom. Dodaj na to trosak od 100.000 KM i jasno je gdje je..

    Evo ja sam u fazi registracije 3D studia, po ovom novom zakonu meni treba jedno bar 10-15.000 KM po PCu da bi mogao poceti biznis. Bit cu ja + 3 ili 4 radnika. Znaci BAR 4 PCa *10.000 KM. Dodaj na to svaki mjesec da se plati najam prostora, plate radnika, dohodci, penziono, popratni troskovi itd itd. I navali mi na to jos jedno 40.000-50.000. U BiH smo, halo? Mislis da me ovo sad ohrabrilo?

    Sta je bolje drzavi, imat nas 4 koji placamo porez a koristimo piratski softver, ili da uopste ni ne postojimo? Gube u svakom pogledu.

    Ja sam za to da bude placen posao i trud koji je neko ulozio u stvaranje AutoCada, 3D Maxa, Adobe paketa i sl., ali cijena od 4.000 KM za AutoCad je luda za ove prostore. Nek je prilagode nasim uslovima (400 KM) i ja cu je kupiti. Ne moze kostati meni i Ameru isto, jer Amer sa istim radom poput mog mlatne jedno bar 5-10x vise love od klijenta.
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Naravno da podrzavam to da se cijene softvera trebaju prilagoditi nasim prostorima ali ako bi tebi dali AutoCad za 400 km jer si bosanac isto tako bi te mogli i ograniciti da ga koristis samo na bosancima tj da svoje usluge ne smijes prodavati amerima i ostalima ciji gradjani ili proektanti placaju standardnu cijenu alata/programa.
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jebiga, ako ideš u igru igraš po pravilima ili nikako. Kako možeš reći plaćat ću porez i doprinose, ali neću kupovati softver.

    Kao što Dino reče, ko će tebe ograničit gdje ćeš plasirati svoje proizvode? Sigurno ćeš veliku većinu prodati vani.
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa ko vam je kriv kada ne mislite za budućnost, nego čekate pet do dvanaest, da vas stisne. Taj lik što je imao firmu, koliko dugo je imao, mogao je lagano godišnje po nekoliko licenci i bilo bi mu podnošljivije. Isto je i sa ostalima. Slažem se da je sada puno odmah kupiti sve, ali se na to trebalo ranije računati. Mic po mic, i imaš sve legalno.
    AutoCad za 5 korisnika 6,500 € = nekih 38 hiljada KM, što je daleko od tih 100 000 KM što taj spominje ;)
     
  19. GV

    GV Komšija

    Kod mene na kućištu stoji takva jedna naljepnica 98 SE OEM
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Kakvi troleri roleri a niko ne placa muziku vec svlaci sa neta. Torenti u šesnaest. Sve uber filmadjije. Vecina na pirat winu.

    Nisu ljudi lopovi sto zele da kradu. Da su takvi, ne bi sjedili za kompom. Hece da koji dinar zarade da plati djetetu školu, kupi mlijeko i hljeba da jede. Ne postoje velike firme koje ko u šali daju 100K za licenciranje vec male grupacije arhitekata i slicno.

    Naravno da osudjujem one koji zaradjuju i imaju uposlenike a koristi pirat win i slicno. Naravno da se trebaju licencirati "veliki programi" ali zasto drzava nije dala kredit da se ti programi kupe pa drzava kroz kamate zaradi plus porez da placaju od prodaje projekata a ne da zatvaraju takve firme i onda kazu nema posla? Ima nekoliko nacina da se tim ljudima pomogne osim sto se upire prstom u njih. Hajd' sto neko to radi ali IT iole obrazovani ljudi da su na istoj strani.. no comment.

    Kako vas bolan nije stid ?