Trcanjem do zdravlja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Aug 27, 2015.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    Raja imal vas koji trcite u slobodno vrijeme.
    Znam da Forza trci u rijeci i vec je nabio tempo:)

    Ja zadnjih 6 mj trcim po vilsu 2-3x sedmicno 40-60minuta u cugu bez stajanja i hodanja.

    Nista ljepse nakon teskog dana izbaciti iz sebe negativu, ostane samo onaj fizicki umor.

    A i da smrsao sam 6kg :)
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Povrijedio skocni zglob poslije 4 dana trcanja, neravan teren :lol:
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nisi se zagrijao burazeru, zagrijavanje 15 minuta prije trčanja, pogotovo skocnih zglobova i nece biti povreda.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    I ja trčim 2x sedmično po 5km , preporučujem runtastic pro app.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    A ne, fkt, ima jedan prilicno neravan dio i izvrnem nogu na neku rupu. Nista strasno, vec je gotovo proslo, pa nastavim opet. Lijepo je trcati u prirodi, odmara.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja trčim kako kad, kad imam vremena i kad sam raspoložen više, u prosjeku 3x sedmično 10km pretrčim po treningu malo kasnije sklekova i trbušnjaka i vozi. Preksinoć istrčao najbolje vrijeme ikad 40min 10km s tim da je to moglo biti i bolje jer sam zadnja 2km pao snagom a health and fitness app mi nije spasila rezultat kad ne razbih telefon :D
    Trčim od marta mjeseca u početku je to bilo 2-3km kasnije sam napredovao ali sam znao imati pauze po mjesec dana ali za divno čudo ne izgubi se toliko puno kondicija...
    Nevjerovatno koliko raspoloženje meni utječe na težinu i brzinu trčanja. Ne bih rekao da sam nešto puno smršao možda 3-4 kg više imam osjećaj da ishranom lakše kile gubim ali to mi i nije bio cilj već da budem u kondiciji i da snizim tlak.
    Često i buraz dođe sa mnom ali on radi na onim šipkama slabo trči.

    @Stihoklepac jesi kupio app? 5 dolara je baš sam jučer gledao nešto mi puno jbg bošnjo xD

    @Pelikan vjeruj ja nikad ne radim zagrijavanja i baš rijetko sam imao problem a trčao sam i po neravnom makadamu i sitnim kamenjima. Možda dok malo zglobovi ojačaju uz ta zagrijavanja nećeš imati problema. Zadnje vrijeme trčim na tartanu i uzeo sam nove adidaske i dosta je lakše.
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ja sam počeo prošle godine krajem aprila. Krenuo sam sa C25K programom (http://www.coolrunning.com/engine/2/2_3/181.shtml). Pravo dobro za početnike. Bavio sam se prije rekreativno sportom, ali sam zakazao bio u zadnjih godinu dvije radi faksa i posla pa nisam bio u formi, i krenuo sam sa tim programom. I za neka 3-4 mjeseca sam trčao 10km u komadu, postepeno povećavajući brzinu i dužinu. (nešto preko sata je vrijeme, prihvatljivo za početnika :)) Povredu nijednu nisam imao, otprilike sam trčao ili dvaput ili triput sedmično, rijetko kad više i od zagrijavanja samo sam radio brzo hodanje do lokacije odakle počinjem trčati, blaži uspon, 5 minuta otprilike, i onda trčanje i dosad nijednog problema.

    Ove godine nisam bio aktivan, nije mi nešto vrijeme godilo ali na godinu planiram ako bude zdravlja trčati polumaraton u Sarajevu, tako da ću krenuti ovih dana sa nekim 5km rutama i nastojati od proljeća postepeno dizati do tih famoznih 20km.

    I ja sam smršao nekih 6 kg otkako sam krenuo, nije samo od trčanja ali definitivno je doprinijelo i tome a i da se čovjek bolje osjeća.

    Što se app tiče, i ja imam Runtastic Pro ali mi nikad nije godio, koristim Runkeeper jer i ova moja raja je tamo pa mi je više sjeo, a besplatan je. Elite je koristan samo ko hoće da ga neko prati uživo kad trči, a to bi mogao aktivirati kad bude taj polumaraton u Sarajevu :)

    Trčim ovamo blizu kuće obično oko jezera tako da je pravo opuštajuće.
     
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

    Super, vidim ima nas aktivnih.

    Dobar osjecaj fakat nakon sto se istrcis, da ne kazem da me razmisljanje o poslu dok trcim motivise da istrcim vise i jace :)

    Inace sam trcao 50 minuta al mjesec dana ne trcanja, vratio sam na 40, pa cu od naredne sedmice dici na 50 minuta :)
    Nije mi bitan pace, koliko kontinuitet trcanja i da nemam prekida, pa tako akobogda nastaviti i zimus, dobro obucen i lagano.

    Kondicija vidno poboljsana, psihicki rasterecen :)

    Trcim vilsonovo, u krug, nekad cijelo nekad manje krugove, al nije mi bitno jer bez odmora trcim 6-7-8km.

    Koristim Endomondo kupljena :D
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Jedan moj komšija u šali voli reći: trčanjem do Doma zdravlja :D
    Planiram početi, ali inače pješke idem stepenicama do stana koji je na 7. spratu. I ta vrsta rekreacije dobro dođe :)
    Kilaža (BMI) mi je u granicama normalne, ali imam viška sala, mada vjerujem da su mi to opušteni mišići zbog predugog sjedenja, pa sam radio razne vježbe da to skinem, tako da trebam probati s trčanjem.
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Meni je BMI = 29.07 kg/m2 majke im ga nabijem :D
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ja prije 15-ak otisao trcati prvi put u zivotu ono maksuz, bio vec mrak i upadnem u saht kojem su narkomani prodali poklopac.
    Koljenom direktno u ivicu, skrsio se :mrgreen:
    Komsija u pravu :D
     
  12. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ja sam se prvi put isto zeznuo pa krenuo navece, tamo poslije aksama, a sad obicno idem nekih pola sata do sat pred zalazak sunca, em nije toplo, em nema guzve a i ne ide sunce u oči :)
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    :( au...

    Mislm da bi se to svima desilo da trce bilo gdje van "aktivnog setalista" hodalista kako god.

    Slazem se sa Ahmeotm ,dosta bolje oko cca 7-8 trcat sad vec kad zalazi sunce.
    Vils je dobar ravno sve, i trci u krug dok ti ne dojadi :D
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam noćni tip. Ujutro sam išao 3-4 puta ma patnja živa :D
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja imam rutu kroz šumu uzbrdo, jedno 5km, pa kad dođem do vrha tu odradim još jedan kružni trening. To je 2 - 3 puta sedmično, ostalim danima teretana. Rjetko kad uzmem dan odmora, kada samo odvezem turu sa biciklom to mi dođe kao odmor. Pazim šta jedem, mada nisam baš postao rob toga, kada sam sa društvom pojede se i pica i popije 5-6 piva. Uglavnom nikako mi nije jasno kako su ljudi tako malo aktivni i koliko se loše hrane. Opet ja jesam ovisnik o ovom načini života, pa su valjda drugi ljudi ovisni o svom načinu i teško mjenjaju navike. Ugl mislim kada se jednom navikneš na neki oblik treninga/aktivnosti da tek onda uvidiš koliko prija, prije svega na psihu i neku rasterećenost.

    BHD, vidim prodaješ ovu narukvicu, pa me zanima iskustvo iz prve ruke. Kontam da kupim nešto slično, pa opet kontam što će mi. Mislim da bih koristio par puta i da bi onda kupilo prašinu...
     
  16. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa vidi, onako kako je pojasnjeno vrlo korisna da ti prati i automatski to update radi na stranicu (slicno kao i software samo dosta preciznije". Ako sam ja tako primjetio.
    Uglavnom nosis je ko sat non stop i putem garminove stranice provjeravas sta si kako si sta trebas i slicno :)

    Vrlo korisna ali meni vise ne treba.
    Stavih malu cijenu platio sam je prije 2 mj 249 :(

    p.s. pogledaj malo na youtube kako sta i zasto bas vivofit :) jednostavna a opet vrlo prakticna stvarcica.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kod tebe nije vivofit 2?
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Nou, samo Vivofit
     
  19. Esprit

    Esprit Aktivista

    Znaci ima nas i ovdje, neka fino fino :)
    Ja sam inace ljubitelj sporta, kao dijete sam masovno igrao lopte, jedno vrijeme i trenirao fudbal. Pocetkom svojih 20-tih se propusim, nazalost, nakon 3-4 godine odlucim prestati i trcanje mi je jako pomoglo da se skinem, naima, u toku dana kad sam osjecao najvecu krizu i nervozu, ja bi istrcao od Bosmala do mosta Suade i nazad, poslije popijem limunadu i dobar, tako sam se i nafurao i uvidio da mi je to najbolji ispusni ventil.
    Pogotovo sad kako radim, posao mi je stresan jer mi cesto zvoni telefon, mobitel, odgovornost... trcanje mi bas godi.
    Nisam u nekoj formi jer su godisnji a i obaveze ucinili svoje, ali evo jutrosnjeg rezultata
    [​IMG]
    Poslije toga dosao kuci, napravio frape u koji sam stavio bananu, veliku kasiku meda, malu kasiku cejlonskog cimeta, 3 hurme i casu mlijeka :D ma zivn'o ko da sam se dopingov'o.
    Odavno mi je zelja da ucetvujem na polumaratonu, ali ni ove godine izgleda nista od mene, nisam se na vrijeme pripremio a ne zelim da idem nespreman, da kazem da me rezim rada 12/24/12/48 jako usporava, ali sta je tu je :(
    Imam kuci jedan teg od 40 kg pa sa njim malo i kuci radim, pretezno mrtvo dizanje, cucanj, ramena, takodjer sklekove radim.
     
  20. bhd

    bhd Veteran foruma

    Pa to.

    Inace ja pojedem 1-2 banane prije trcanja da mi da energije za trcanje ,a poslije trcanja jedem :)
    Jel ti samo trcis, il trcis ono 800/100/1000/200 i sl..