Ultimativni HWB vodič za knjige i književnost

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Haker, Dec 16, 2011.

  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Da otvorimo temu vezanu za knjige. Koliko vas čita, šta se čita i koliko? Ovdje možete preporučit neko dobro djelo i navest koja vam je najbolja knjiga.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Zavrsio Library of the Dead od Glenn Coopera, jako zanimljiva knjiga, pogotovo prema kraju. Kontam i nastavak uzeti ali nisam vidjao po knjizarama, valja do sajma malo otici :)
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zadnjih par mojih

    Hamingway: For Whom The Bell Tolls, And Sun Also Rises
    Hesse: Siddhartha, Demian, inače preporuka za Hessea, ostavio poseban utisak na mene i ima zaista neobičan stil.
    Nineteen Eighty-Four ili ti ga 1984. od Georga Orwella, isto krasna jedna knjiga, ko nije čitao svakako preporuka.

    Ja konkretno čitam sve jer imam vremena da čitam i volim da pročitam dobru knjigu, samo, pročitam ih deset dok ne nađem što mi se zaista sviđa.
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Sad za sad se vecinom drzim fantazije. Ovih danasnjih krimica, ne znam, ne mogu, treba mi nesto da me odvuce od svakidasnjeg stresa i problema.

    Imam pozamasnu kolekciju fantazije, od Lotr do WOT, onda poprilicno veliku kolekciju star wars novela. Itd itd :)

    The magician, runelords, poceo sam citati tiganu, ali je teska do bola ispocetka.

    Moram naci nesto sa malo vise akcije.
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ovako je i kod mene, naravno bez završnog dijela od Hakera :)

    Nemam sad vremena baš, kad budem imao nabacim konkretno, ali ovako na prvu preporuka za Milenijum trilogiju. Nemojte odustati prvih 100 strana i nećete se pokajati :D
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja više volim klasična djela, novi romani i romančići mi ne leže baš iako sam ih masu pročitao, dosadili su mi, svi su kao jaje jajetu, posebno krimići. Nisam neki fan fantasy svjetova.

    Već sam vam rekao da ću nabavit A Song of Ice and Fire, pa da vidim kako će to proći, serija mi je super. Inaće, gdje kupujete knjige?
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Knjige kupujem na TheBookDepository. Besplatna dostava za BiH, cijene prihvatiljive ;) Imaš .co.uk i .com varijanti, inače su na .com jeftinije knjige pa tuda naručim, iako ti je u suštini isto, jer ti opet pošalju iz britanije, ali bitno da je jeftinije :D

    Tuda sam ja naručio A Song of Ice and Fire, nemam vremena sad za čitat to, a i trenutno mi se čita The Wheel of Time, ta koji ide preporuka fanovima fantasya.

    Preporuku bih dao za The Wheel of Time, The Kite Runner, City of Thieves (ovo imate nabavit za 5KM na trafikama ili konzumu kao Grad Lopova).
    Animal farm aka Životinjska Farma-odlična knjiga sa dosta ironije, sarkazma, metafora i skrivenih značenja.
    Lav iz Kaira - Scott Oden - Nije knjiga koja je baš popularna, tj. izvikana, ali je za fanove asasina i recimo igre Prince of Persia odlična. Nije teška knjiga za čitanja.

    Trenutno čitam Slaughterhouse-Five pa ćemo vidjet kakva će ispast na kraju :)
     
  8. extibo

    extibo Komšija

  9. Esh

    Esh HWB

    Evo par smjernica za kvalitetniju temu.

    Navedite naziv knjige i neki link gdje se moze pronaci nesto vise o samom djelu ili izvrsiti kupovina e-verzije, bez stavljanja linkova na warez stranice, naravno. Mozete jos staviti i cover knjige, cijenu, zanr odnosno u nekom svom stavu iznijeti zbog cega knjigu preporucujete, s kojom bi je usporedili na neki nacin, i to sve bez otkrivanja najvaznijih detalja, kako ne bi pokvarili iskustvo citanja, bas kao i u slucaju filmova, serija i sl.

    Sto se tice liste "naj procitanih knjiga", mislim da to nije narocito korisno. Uvijek mozete pisati i o nekim starijim izdanjima koje ste procitali, ali naravno da ima smisla to spominjati ako ste procitali "u skorije vrijeme", a ne dok ste citali "lektiru", odnosno u slucaju kada neko trazi misljenje u vezi specificnog naslova. Naprijed citanje!
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    [​IMG]

    Christopher Paolini

    4. i zadnja knjiga u Eragon seriji. Pocetak je odlican, nadamo se da ce nastaviti.
    I ostale 3 knjige nisu loshe, lagane za citati, posebno ako ucis engleski jos uvijek.

    Eragon
    Eldest
    Brisingr
    Inheritance
     
  11. Adi Zeljkovic

    Adi Zeljkovic Aktivista

    Mislim da ste svi culi na Game of Thrones seriju koja se prikazivala na HBO. Eh Do sada su izasle 4 knjige i procitao sam prva dva dijela i mogu vam reci da su jako dobre i zanimljive.

    Pronasao sam link da prvi dio kupite u Bosni i Hervegovini a ispo imate i da malo vise procitate ukoliko niste gledali seriju. http://www.knjiga.ba/Fantastika/Igra-pr ... K6207.html
     
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    @Zečeni: Pročitao sam solidnu pljuvačinu na računih tih knjiga na drugom forumu, što me i odbilo od čitanja :D

    @Adi: Bilo je već priče o tom serijalu i seriji na forumu, ima i zasebna tema za tu seriju. Trebaš biti lud pa dati 55 KM za jednu knjigu na hrvatskom kad 4 knjige na engleskom možeš dobit za 40 KM ;)
     
  13. AdoSA

    AdoSA Komšija

    [​IMG]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Foundation_series

    Isaac Asimov
    Jedan od klasika Sci-Fi zanra. Autor je jedan od najpriznatijih pisaca svih vremena obzirom da je napisao i editovao preko 500 knjiga. Uz Arthur C. Clark-a i Robert A. Heinlein-a, smatran je jednim od velike trojke Sci-Fi pisaca, a najvise je poznat po The Foundation serijalu. Isto tako poznata 3 zakona robotike su njegova kreacija. Knjige The Foundation serijala su odlicne (7 knjiga). I toplo ih preporucujem svakome

    @Zoi: The Book Depository je odlicna stvar ;)
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    Slažem se, pogotovo kad uleti recimo onaj 24hours offer, pa onda ne smiješ ni spavat :lol: Još samo da je vremena da se šta pročita :D
     
  15. Adi Zeljkovic

    Adi Zeljkovic Aktivista

    Pa dobro ja sada nisam rekao da vi to date, znam da se vise isplati dati 40 KM za knjige na engleskom ali mislim da je jos jeftinije kupiti u e-formatu?
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ako voliš elektronski format, možda i jest, nisam gledao cijene, jer ja baš i ne gotivim čitanje tako. Pročitam ponekad, manju knjigu, ali ipak, više mi godi papir :D
     
  17. Adi Zeljkovic

    Adi Zeljkovic Aktivista

    Ne volim ni ja ali ako nisam u stanju da nabavim knjigu na papiru ond amoram ovako :D
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nesto gledam u zadnje vrijeme ovaj kindle. Pa me zanima, ima li knjiga na nasim jezicima za njega ili samo na eng? Nisam bas upucen u ta desavanja, kako ide, koji formati, i to...
     
  19. zoi

    zoi Veteran foruma


    Preporuka i od mene. Kvalitetan antiutopijski roman. Inače gotivim antiutopijske romane, pa ako ima ko još kakvu dobru, neka predloži. Nemojte samo reći Animal Farm i Brave New World, za te već znam :D
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    http://www.goodreads.com

    Odlična stvar za pronać knjigu i razmijenit iskustva sa drugim ljudima. Zoi ja smo registrovani, koga zanima nek se rega i proba.