Uputstvo-Popravak/ przenje graficke u rerni

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Toka, Mar 3, 2012.

  1. Toka

    Toka Aktivista

    Nadam se da vec neko nije postavljao nesto slicno, ono sto sam ja pogledao cini mi se da nije.
    Pa evo ako slucajno nekom zatreba nek se nadje.

    Naime, imam graficku Ati Radeon HD3850 I prije jedno mjesec dva su mi se poceli pojavljivati artefakti, vremenom sve vise I vise. Pokusavao sam cistiti hladnjak graficke, drugu napojnu, na kraju I u drugom racunaru, ali se sve vise pogorsavalo dok na kraju jednostavno od artefakata nije mogla nista vidjeti.

    [​IMG]

    [​IMG]

    Tada sam vec imao izbor da je odlozim u ladicu, ili da pokusam jos nesto. Odlucio sam se pokusati sa “ przenjem u rerni” vise iz znatizelje nego sto sam vjerovao da bi mogla proraditi.

    Prvo da upozorim da ne garantujem da ce ova metoda raditi u 100% slucajeva, ali ono sto sam se ja informisao odlicna je sto se tice problema sa artefaktima. I ako ce neko pokusati ovo raditi po mom uputstvu ne odgovaram za moguce posljedice, ali ako sve odradite kako treba ne bi trebalo biti problema. U nastavku sam pokusao sto detaljnije objasniti proceduru.

    1. Prvo je potrebno skinuti sa graficke hladnjak, I sve ostale dijelove koji se daju skinuti, a nece ih problem biti vratiti. Takodjer I termalnu pastu sa GPU skinuti pazljivo. Zbog rizika od ostecenja kondenzatora, oni strucniji mogu I njih skinuti, ali ne bi preporucivao zbog posljedica koje mogu nastati usljed pogresnog vracanja kondenzatora. Ja sam cak skinuo I naljepnice neke koje su bile na samoj grafickoj.

    [​IMG]

    [​IMG]

    2. Sljedeci korak je uzimanje obicne tepsije, cije cemo dno obloziti alu folijom, takodjer cemo od iste folije napraviti I male kockice/kuglice kako bi graficku odvojili od dna tepsije.

    [​IMG]

    [​IMG]

    3. Priprema sporeta – potreban nam je obicni elektricni sporet koji ima rernu. Rerna se treba zagrijati na 200 stepeni, vecinom sporeti imaju lampicu za rernu, I kad ukljucite na 200 stepeni, lampica ce se upaliti, sacekajte dok se ona ne ugasi, tek tada ce sporet biti zagrijan na 200 stepeni. Nikako stavljati tepsiju sa grafickom dok se rerna zagrijava. Naravno treba biti oprezan, I gledati sta se desava sa karticom da ne bi doslo do kakve havarije.

    Optimalno vrijeme drzanja graficke u rerni je 8-9 minuta. U mom slucaju je to bilo 9 minuta. Sve preko 10 minuta moze dovesti do trajnog ostecenja kartice.

    4. Nakon sto je proslo 9 minuta iskljucimo rernu, I lagano vadimo tepsiju kako se lem koji je jos osjetljiv ne bi ostetio. Tepsiju sa grafickom cemo odloziti na neko mjesto na otprilike sat vremena da se fino ohladi. Ne dirati nista, niti monitrati dok je graficka jos uvijek topla.

    [​IMG]


    5. Posto se graficka ohladila, mozemo pristupiti vracanju dijelova koje smo skinuli sa graficke, nanosenje nove termalne paste te potom njeno ubacivanje u racunar. Posto nisam imao novu termalnu pastu, ja sam iskorstio svoju staru koju sam skinuo pazljivo sa graficke ranije, jer je bilo I vise nego dovoljno.

    [​IMG]

    U mom slucaju je ova metoda upalila, I za sada graficka radi bez problema. Naravno, ovo bi bilo lakse uraditi ako imate lemilicu za vruci zrak, ali ako nemate istu, a ni novca trenutno da nabavljate drugu graficku karticu vrijedi probati.

    [​IMG]


    I da, ocistite sporet poslje upotrebe.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ide li ulje i vegeta ili je onako nasuho zaprzis? Sta ako zagori? :D

    Bilo je vec dosta govora o ovome i ljudi su probavali i nekima uspije nekim ne,a i cesto nije duga vjeka kad popravis.Mada ta grafa ne trosi puno struje pa su vece sanse da pozivi.
     
  3. techton

    techton Aktivista

    Puno je trajnije rjesenje odnijeti graficku u neki servis gdje imaju fen da se chip reflowa, jer ovom kuharskom metodom ima vise stete nego koristi.
     
  4. Toka

    Toka Aktivista

    Dodaci zavise od ukucana, a i ako se ima.
    U ovom slucaju se nije imalo. :D

    Uvijek je bolje odnijeti u servis, ali eto ja nisam imao namjeru nositi te sam zato ovo i uradio.
    A i iz istog razloga sam ovo postavio za sve one kojima se ne da, ili ne isplati nositi u servis te zele ovako pokusati.
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ima i slično uputstvo za prženje ajfona kada crkne wifi :D
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nedavno od jarana dobio 8800gtx, čize po ekranu neispravna! Dao je haveru, prođe je sa fenom ali lemove je prije toga zaštitio sa nekom tečnosti da ne bi oksidiralo kasnije i eno je radi ko singerica. Samo do kad? :D
     
  7. veki81

    veki81 Aktivista

    De ne sluti grom te ubio :smt003 .
    A tacno je da radi ko luda :mrgreen:
     
  8. techton

    techton Aktivista

    Sigurno je da ce raditi duze nego da si je marinirao, dinstao itd.
     
  9. veki81

    veki81 Aktivista

    Da je nisam dao Forci poslao bi je na OBN "STOL ZA 4" :mrgreen:
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ljudi kakva rerna kanite se upustava za to.
    Radije dajte 10 KM u bilo kojoj radnji koja se bavi elektronikom u kojoj ima duvaljka da vam pređu sa duvaljkom grafu.
    Iz više razloga to pečenje nije nešto za preporuke
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ali bas fin miris poprimi grafa kad se izvadi iz rerne. :mrgreen: :mrgreen:
     
  12. veki81

    veki81 Aktivista

    A bas si mogao i ti Sena novog Radeona malo rostiljat :smt003
     
  13. neko

    neko Aktivista

    pa ja nesto kontam, nosio sam je majstoru, on kaze da nije mogao napraviti, sto je ja ne bih metno u rernicu i adio. Ako proradi, super, ako ne proradi, nikom nista. :) e druga je prica ako neko pokusava prodati to, a da ne naglasi da je iz rerne.
    Update: izasla iz rerne prije 5 minuta. za sahatak vam javim da li fercera postupak. :)

    UPdate2: Radi super! :) Preporuka svima koji nemaju love za novu graficku.
     
  14. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    a postoji i ona druga opcija, skines cooler sa graficke, upalis pc, digne se temp preko 100stepeni, ugasi se pc, vratis cooler na nju, i opet radi :lol: mada je ova vise rizicna :lol:
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sve novije graficke se ugasiti cim temperatura dođe do 100-120C, zavisi od proizvođaca. Tako da to slabo pije vodu.
     
  16. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Imam jedan stari radeon x800 gt agp 256bit ddr3.Problem je taj sto komp samo smrzne cim nesto zahtjevnije radi ali nije do grijanja jer su temp ok.Moze li ovo biti do hladnog lema ili je prob sa memom?Jaran ima ono puhalo pa predlaze da probamo sta vi mislite?

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk 2
     
  17. neko

    neko Aktivista

    hehe, pa sta kontas da ti kazemo? neces izgubiti 200 KM ako probas, ionako ne radi. :)
     
  18. Adi Zeljkovic

    Adi Zeljkovic Aktivista

    Pa sa ovim nemas bas puno nesto ni izgubiti. Grafa pokvarena, vala ne mozes je vise zajebati nego sto jest samo popraviti :)
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma nemam ja sta izgubiti nego kontam je li ovo uopste problem vezan za ovu temu?

    Sent from my GT-I5700 using Tapatalk 2
     
  20. edgsi

    edgsi Aktivista

    Neka prvo provjeri da mu nije do napojne.