Vega 56 - fans 0 RPM pitanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by BoLa, Apr 11, 2021.

  1. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ok,

    da li iko ima ideju sta bih mogao sljedece pokusati. Fan-ovi su mi zakucani na 0 RPM i fakticki nakon par minuta igranja kartica dostigne termanlni treshold i racunar se gasi.

    Probao sam da koristim MSI Afterburner nista. Unistall radeon software sa clean instalacijom, nista. Ovo se pojavilo prije par dana i ne odlazi. Prije je uglavnom issue bio da je Zero RPM bio oznacen i onda se nisu palili kako treba ali ovaj put nista ne funcionise. Pokusavao sam da stavljam custom tuning za ventove, sve ih povecao na 100% uvijek, radio stresstest( dodje do 85C, fanovi stoje na 0 i samo crkne).

    Nemam ideju vise. Da li je moguce da su fanovi na kartici fizicki crkli, mogu li to ikako provjeriti?

    https://ibb.co/JHKkBcV

    [​IMG]
     
  2. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Probaj fanove povezati na drugi kontroler npr na ploči i vidi jesu li oni zveknuli skroz ili je do kontrolera na grafičkoj
    Afterburner i SpeedFan ne rade uvijek

    Probaj fabrički softver od grafičke (npr kod mene je STRIX, pa ide onaj ASUS GPU Tweak).
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Imam Vegu i nisam imao tih problema. Zero fan mode je upaljen, ali se pale čim karta pređe 55°C mislim.

    Probaj prvo obrisati drivere sa ovim alatom https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601 i zatim instalirati zadnju verziju.
    Druga opcija resetuj BIOS postavke na default (izvadi CMOS bateriju na 5 min.). Provjeri sve kablove da li su spojeni sa pločom, karticom, napajanjem.... Provjeri kablove napojne.
    Treća opcija, odnosi karticu nekom poznaniku i probaj na njegovom računaru.
     
  4. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ok pokrenuo sam ih. Nisam 100% siguran kako ali instalirao sam Argus Monitor, otvorio racunar i malo provrtio ventove(nisu bili previse prljavi ali moram ih propuhat cim kupim kompresovani vazduh) i nakon restarta upalili su se. Eh sad da li su bili previse prljavi ili je Argus monitor ucinio svoje ne bih znao, ali meni se cini da se nakupilo prasine i da se nisu mogli pokrenut.
     
    p4ja, iPlay and nenji_avero like this.
  5. BoLa

    BoLa Aktivista

    Dakle, svakih mjesec dana otpilike, fanovi prestanu da se vrte. Procedura je - otvori kuciste, rucno ga okreni, upali racunar. Nakon toga rade normalno. Ocito je neki fizicki problem, al ne kontam sta. Fanovi su ocisceni od prasine, propusem ih redovno zrakom, jedino dal da nesto se negdje zaglavilo pa se nakupi i onda samo stanu .... uglavnom precudno. Nisam nigdje pronasao slican problem
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj kapnuti kap-dvije-tri :) ulja na osovinu ventova pa malo provrti rukom da podmaze cijelu osovinu.
     
    Decerto likes this.
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    WD40 rješava te probleme :)
     
  8. iPlay

    iPlay Komšija

    Ako ne riješiš sa WD40, skini ventilatore, vidi koji su (naljepnica ispod) i poruči ih sa AliExpressa.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Niposto WD nego masinsko ulje.
     
    BiceBolje likes this.
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Naravno, ali poslije WD. Kada sa WD očisti svo smeće onda neka stavi bilo šta za podmazivanje, a slažem se da je mašinsko ulje najbolje, ako već nema onu bijelu tot mast za ove stvari (ne znam tačan stručni naziv te masti).
     
    BiceBolje likes this.