Velike razlike između temperatura jezgara

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Sena, Jan 24, 2012.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pozdrav, problem je poceo nakon sto sam montirao NH-D14, dvije jezgre su konstano 10C pa i vise hladnije od ostalih, vadio cooler, stavljo pastu nanovo (Artic Silver 5) ali slaba fajda, razlike ima i na stock clockovima, ali je tamo manja, ali opet i na stock klokovima te dvije su konstano hladnije od ostalih, razlika je uredu u idle modu. Ako netko ima neku ideju.
    Proc je i7 970.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    neravna baza kulera.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da reklamiram?
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    jok. Rijetko kod kojeg coolera je savrseno ravna baza. Sitni smirgl papir u ruke i ravnaj, imas na netu tutoriala zilion
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ok hvala, probam ovih dana pa javim.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Prvo provjeri je li neravna a provjeri i cpu.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Palo mi je napamet i za CPU, međutim imao sam V6GT oko 2 mjeseca na ovom procesoru i bilo je sve ok. Ali provjerit cu svakako.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    V6GT je savrseno ravan, prekontrolirano. :mrgreen:
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moguće da je cpu neravan, inače su površine cpua malo ispupcene. Bar je tako kod c2q serije.
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Uh, kad bi poliro proc, moze li mu sta biti, skupa igracka, bojim se.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa nećeš polirati jezgru već heatspreader, tako da ne vidim šta mu može biti loše.
    [​IMG]
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bilo je procesora koji su crkavali jer oni sto su polirali nisu bili vjesti, ja opste nisam vjest, nikad nisam ovo radio. Tako da bi to morao nekom drugom dati da uradi.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ma gdje ces ba polirati bazu IHS-a na takom procesoru,pa to je grehota..

    I kad ga budes prodavao,teze ce prodaja ici jer obicni korisnici ne zele nikakve modove na HW..

    Ja sam polirao E6750 koji je fkt imao uzasno konkavan IHS ali razlika u temperaturi je bila svega nekoliko stepeni C,znaci nije vrijedno..

    I to treba znati uraditi,jer ako krene pogresno (tj neravnomjerno) tesko je to poslije dovesti u red..
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ja mislim da je ovde do NH-D14 jer na V6GT nije bilo ovakvih problema, tamo je max bilo oko 5C-6C razlike. Međutim ovde po 10C-12C.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam lakse prodao e4400 koji je bio ispoliran, izgleda naisao na tipa koji zna cijeniti sto sam ga doveo u red :). Ali da, ako nisi radio prije Sena ne diraj cpu. Pogotovo sto je bio ok sa proslim kulerom, vjerovatno je baza kulera neravna. I ne mora se polirati skroz do sjaja, dovoljno je poravnati bazu, pasta ce uraditi ostalo.
    Evo mog nekadasnjeg e4400
    [​IMG]

    A evo sadasnji q6600, nisam isao do potpunog sjaja :)
    [​IMG]
     
  16. ko macku si ga ogulio :smt002
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo je previse paste, sve ce da iscuri sa strana. Ja sam stavio samo u sredinu velicine zrna graska. Provjeri ti Sena jesil dobro montirao hladnjak. Mozda nisi dovoljno dotegnuo vijke, obzirom da taj hladnjak ima preko kile pa kad ispravis kuciste nagne se na stranu i odvoji gornju stranu baze od procesora.
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    100 % provjereno, ali sa noctua pastom.

    Ima visak paste, da se razumijemo i bude je sa strane, ali se uhvati za bazu hladnjaka i ne padne na procesor, pa kad skines hladnjak, ostane kocka od paste sa strane ...nije to sad puno da se razumijemo, al dovoljno da se vidi...

    Moguce je da je pogresno okrenuo plasticne nosace cpu hladnjaka, jer su s jedne strane potpuno ravni a sa druge malo zaobljeni...

    Njegov procesor nema : Thermal Monitoring Technologies

    http://ark.intel.com/products/47933/Int ... tel-QPI%29

    Ima HT i neki programi prijavljuju "Threads" kao jezgru...
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma