Windows 8.1

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Vedo, Dec 23, 2010.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Windows 8

    Posto nisam htio citav dan da se bakcem s 8, posao zavrsim na starom laptopu s 7icom.
     
  2. Piroman

    Piroman Komšija

    Re: Windows 8

    Meni ovaj start8 dobar:

    http://www.stardock.com/products/start8/

    To instalirao, riješio se ulaska u metro i bukvalno sve isto kao na sedmici, samo brže! 8)
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  4. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Re: Windows 8

    ma sve mi je ovo nekako brzo, cini mi se kao da je Windows 7 izasao prije 2 godine
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Windows 8

    Vrlo jednostavno, nek naprave login manager koji ce nuditi dvije sesije: Metro i Classic. Evo kako:

    [​IMG]
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Ili jednostavno instaliras start dugme. Ako ti je do metra, pomaknes mis u gornji desni ugao i udjes u metro. Rijesen problem kad je izasao w8, vi i dalje nesto palamudite.
     
  7. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Re: Windows 8

    Jebo te, čitava priča o Windowsima 8 već drugu godinu svodi se na Start meni i Start screen. Je l' to vi po cijele dane otvarate i zatvarate Start meni u Windowsima 7 i ranijim, pa vam to toliko fali u osmici?
     
  8. aeRo

    aeRo Komšija

    Re: Windows 8

    Ma sta ce ljudi, vazda ce srati i biti nezadovoljni, i kad im dostave nesto lose tipa viste i kad im dostave sasvim solidan sistem tipa osmice... ja sam neplanski presao na osmicu kad sam uzeo laptop i navikao sam se u 2 sata. Fisnes enter poslije logina i automatski si u desktopu. Start mi nikad nije trebao osim za stvari tipa cpanel, search, run ili ne znam sta, za to postoji start shorcut win button + x, ostalo sve od programa znacajnih imam shortcute u folderu na desktopu. Ako se zadesi da moram neki program traziti u novom startu pa nije kraj svijeta kliknuti 3 klika, ne radite nikakav fizicki posao. 90% vas ima taj isti windows "dzaba" zato se poklopite i manite se preseravanja...
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Windows 8

    Pazi sad: ja sam imao originalni W8, i nakon 7 dana sam ga skroz uklonio s diska, iskljucio SecureBoot, i prebacio na CSM i instalirao Linux. Radi brze, sve prepoznato sto sam spojio, baterija isto traje itd. Nisam gamer tako da ne postoji nijedan validan argument zasto bih zadrzao 8icu, makar i u dual bootu. Iskreno, s aspekta obicnog korisnika (pri tom ne mislim na vas koji baratate dobro s racunarom vec na starije ljude i one koji se ne zele previse zamarati kako i sta radi) Windows 7 je bolji, brzi i jednostavniji za koristenje. Ne uzimam u obzir hackove tipa Shell jer se zahtjeva funkcionalnost out of box. Bas sam dao dajdzi da proba 8 covjek se nije mogao snaci.
    Osim toga, sam start meni nije jedini propust:
    http://www.dedoimedo.com/computers/wind ... eview.html
    http://www.dedoimedo.com/computers/wind ... -beta.html

    Svakom njegovo, uostalom.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Meni je 8.1 mnogo brzi od sedmice. Sa onim Start8 od stardocka i štrihiranjem opcije da uskače na desktop odmah po startu windowsa, ovo je odličan sistem.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: Windows 8

    Pričalo se i za sedmicu jedno vrijeme kad je izašla kako je xp bolji i sl. nebuloze. Ista priča je i sad. Što više koristim osmicu to mi se sedmica manje sviđa. Osmica je bolji os za klasu. Ima još stvari da se popravi a neke sitnice još nisu kako treba u vidu npr. adb drajvera koji mi ne rade za telefon kako treba ali to je zanemarivo. Tako da ne kontam čemu polemika oko toga famoznog starta. Evo ja metro očima ne mogu vidjeti. Instaliram za sekund onaj start meni i problem riješen. Ko zna koristiti sedmicu zna i ovo ostalo je šuplja i manjak volje u vidu 2-3 dana da se čovjek navikne na nešto novo.
     
  12. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Re: Windows 8

    Jel izbacen kakav update flasha?
    Ja sam se vratio na win 7 jer sam imao problema sa firefoxom i videom (youtube,stream itd)?

    Jos neko se zalio na slican problem a proslo je i 2 mjeseca otkad sam opet na win 7 :)
     
  13. Aladdin

    Aladdin Aktivista

    Re: AW: Windows 8

    Linux je druga stvar koju i ja preferiram u odnosu na Windows ali ovdje isključivo govorimo o Windows OS-u. Start screen nije propust, to je tek evolucija u sistemu. Siguran sam da je i 1995. godine kada je MS u Windowsu 95 predstavio Start meni u odnosu na Program Manager iz prethodnih verzija bilo ljudi koji su to nazivali propustom i promašajem pa se kasnije ispostavilo da je daleko praktičniji od PM-a.

    Dalje, Windows 8 izuzmeš li taj famozni Start screen nema ništa značajno različito od prethodnika - i dalje je tu dobro poznati Windows Explorer, taskbar, radna površina... Na sve to samo imaš bonus taj "Metro" i njegove aplikacije koje možeš, a i ne moraš koristit. Mislim, razumijem da se nekome nešto sviđa ili ne sviđa ali oko Start menija/screena se digla tolika prašina da mi je krajnje debilno što se o tome priča već drugu godinu od izlaska Windowsa 8. Pa cijela priča se svodi na taj nedostatak Start menija k'o da su uklonili čitav Windows Explorer. DA ne govorim o tome da sam 100% uvjeren da sigurno pola onih koji pljuju osmicu i Metro nisu ni instalirali taj sistem da vide o čemu je tu zapravo riječ, nego čitaju tamo negdje kako je sve to skupa smeće pa samo prenose "znanje".
     
  14. heroic

    heroic Komšija

    Re: Windows 8

    http://jay-machalani.squarespace.com/bl ... -windows-8
    Da su to implementirali, imali bi idealan sistem. :mrgreen:

    Meni se svidja metro, ali mi se svidja i izgled nekih stvari u 7-ici vise. Sto se tice performansi 8 je naravno bolji, ali i tu ima mana kompatibilnosti nekih programa. Iz licnog iskustva/koristenja...koristio sam oba, a trenutno imam 8 na AIO i laptopu, a 7 na PC-u.

    Meni licno najvise smeta taj prelaz metro-desktop koji se ponekad javlja i smetaju mi charms sto iskacu svaki put kad sam blizu ivice, znam da se moze ugasiti, ali out of the box je totalno neoptimizovano za desktop. E sad cinjenica je da PC prodaja slabi, ali isto tako sve aplikacije za tablete i mobilne uredjaje se prave na PC-u, tako da ako nista nama programerima treba sistem za PC...sto Microsoft ocito zaboravlja.

    Da se razumijemo, ne pljujem po Win8, samo mislim da su uz par "features"-a, a koji nisu cak ni nove stvari, vec postojece, mogli da naprave super sistem koji bi i njima donio prodaju, a nama korisnicima zadovoljstvo, a da pritom niko nije nezadovoljan.
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Re: Windows 8

    ja mrzim metro aplikacije, recimo kad hocu muziku poslusati onda se otvori metro music app, znam da se to moze nastimati ali to mi je bezveze fakat, isto tako i za video

    neka se to otvara jesini kad iz metro okruzenja pokrecem muziku
    kako god metro je shit, kad pogledas to jednostavno nije za pc, pa to je jednostavno nepotrebni visak taj metro, imho

    jedini taj metro start bi mogao proci, ali metro aplikacije na desktopu? nikako

    ali srecom za sve postoji rijesenje
     
  16. heroic

    heroic Komšija

    Re: Windows 8

    Metro aplikacije na desktopu mi ne bi smetale, to bi u nekim stvarima olaksalo rad kad dodje do integracije RT i WP sistema. Npr Viber za mobitel, bi isto tako radio i na PC-u na desktopu (ista aplikacija, bez potrebe da se ponovo pravi ili porta ili bilo sta).

    Ako bi napravili takav sistem kao na tom linku, to bi bilo nesto kao ovaj Win9 sto kruze glasine, verzija za PC i verzija za touch, e to je ono sto se meni svidja i sto prizeljkujem. Najbolji primjer za to je i Linux/Android i Apple, na desktopu imas klasican sistem koji ima svoj UI, dok na tabletima i mobitelima imas drukcije rjesenje. Vec sada se pojavljuju mini racunari sa Androidom, jer Linux ne podrzava Android aplikacije. Microsoft bi imao ogromnu prednost kada bi imao tu metro verziju za mobilne uredjaje + PC sistem koji takodje moze pokretati te aplikacije. Nazalost zakazali su, a koliko se meni ili nekom drugom svidja Win8 nije bitno, jer stanje najbolje pokazuju brojevi licenci i opcenito prodaja Win8 tableta, o RT-u da ne govorim. Jedino je WP8 pozitivan primjer, slazem se da nije blizu Android/iOS -u, ali biljezi rast prodaje i ako nista ostaje kao neka treca alternativa.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Re: Windows 8

    Ovo super izgleda :smt006 , steta...
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Re: Windows 8

    ima li ista da je kompaktibilno sa ovim win8.1
     
  19. heroic

    heroic Komšija

    Re: Windows 8

    Imas pravo dobar downgrade na Win7 :mrgreen:
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: Windows 8

    I dodje novi CEO.

    Sta mislite? Koliko sam vidio, ne izgleda lose, onako, citajuci biografiju i CV i misljenja raje, djeluje bolji od Balmera...