Xbox One

Discussion in 'Igre i konzole' started by Vedo, May 21, 2013.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Da, ali gledam video na GameSpotu, kao X1 ce koristit DirectX API a na PS4 ide OpenGL, tako da ce kao multi-platform naslovi biti kao bolji na X1. Wtf? Pa Dx je najveca mana PCa, to je API koji je napravljen da podrzava par 1000 razlicitih komada hardvera. Pa bas zato konzole koje su slabije od PCa vrte igre normala poput high-end PC-eva, jer nama layer DirectXa pa layer drivera itd. Na konzoli se pristupa direkt low-level hardveru.
    Ne kontam ih :S
     
  2. Shenron

    Shenron Komšija

    Xbox One ce imati zapravo 3 OS-a, pa od tuda i velika glad za memorijom.

    Polygon
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Znam to ali skontaj se koliko windows zauzima. U biti ONE ima samo "napredije" playere. Ne mogu ta 3 OS-a sa samo konkretnim sadržajem zauzeti 3GB.. valjda. Ali opet kazem, ko zna sta je u pozadini i sta se renda da to sve radi kako je zamišljeno.

    Ja opet imam osjecaj da ce biti mrtva trka kao i prije. Mislim da se radi o duopolu izmedju sonya i MS-a. Gotovo identican hardwer, identicno vrijeme predstavljanja.

    Po ovim analizama bi ONE trebao zaostajati za PS4 kako sada zaostaje nintendo, ali nema sanse da se to desi.
     
  4. Shenron

    Shenron Komšija

    Mislim da nije upitan uspjeh One-a, barem sto se tice SAD-a. Nekako mi se cini da je sva ova spika oko TV mogucnosti podredjena upravo njima. Moguce da ovaj dio sa Kinektom zauzima najvise memorije, jer treba u svakom trenutku prepoznati naredbe.
    Sony je uvijek imao bolji HW a opet su igre izgledale isto, pa ce tako biti i sada. Prvo ce se razvijati za Xbox pa onda za PS4, barem ove velike firme.
     
  5. Pasha

    Pasha Komšija

    Upravo. I to iz vrlo jednostavnog razloga što je jednostavnije bilo i biće napisati kod na Xbox-u. Svi devovi su pisali za Xbox, pa se onda dalje portalo na PS3, te PC. Nema nikakve veze što je PS4/PS3 jača konzola od X1/360 kada ovi imaju operativni sistem na kojem će developeri dolaziti do olakšanja posla.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Rumori su da MS uopste nece plasirati X1 na japansko trziste.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Vjerovatno se jos sjecaju ovoga:

    [​IMG]
     
  8. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Imate današanje PC igre i možda izgledaju max. 10-15% bolje u odnosu na konzolaške verzije a računari su mnogostruko jači. PS4/Xbox One će gotovo biti identični vizuelno, možda će PS4 vrlo malo bolje izgledati. Pa pogledajte samo Halo 4 kako super izgleda trenutno na XBOX360, sve je nekakva priča kako se treba fokusirati na gameplay a manje na grafiku, što se mene tiče neka se zadrži vizuelni kvalitet tipa igara BF3/Halo 4/Uncharted u narednih 10 godina, samo da vidimo sviježih i novih franšiza, poboljšan gameplay itd ... Čitao sam po ovom forumu i nisam mogao vjerovati da se neki ljudi žale na grafiku Bioshocka Infinite-a. Ne znaju gameri danas šta hoće. Ovo će biti standardna priča na kraju, konzole će se odabirati na osnovu ekskluziva i eventualno "svestranosti" na šta MS očigledno cilja. Iako ovako Microsoftova strategija djeluje očajno, mislim da se ne trebaju brinuti o uspjehu narednog Xboxa, ovo će u Americi biti hit. Pustite komentare ljudi na portalima i forumima, to nije uopšte reprezetativan uzorak profila obične mušterije na tržištu.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nekom je mala razlika u grafici sa 4xAA i bez AA, nekom gotovo pa nikakva, a za 4xAA ti treba pofine gpu snage.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne bih da peglam ali to da igre izgledaju desetak % bolje ne stoji. Fino Vedo objasni zasto je taj mnogostruko jaci hardver neiskorišten. Eto ja u jednoj igri imam opterecenje grafe ispod 40% u najzahtjevnijim trenutcima. Koja korist od jace ?

    Sta današnje konzole mogu ponuditi je odlicno za godine koje nose ali kod velikih naslova dosta kaskaju za računarom. Pogledaj primjer na Craysisu trojci koliko fali elemenata: http://pokit.org/get/img/0d32a2231d7f79 ... 07a260.jpg (zanemari blur). Pa ne mogu gurati ni pola igraca u multi kao na PC- u u BF3 a teskture da i ne spominjem jer sam nekoliko puta spominjao kako BF3 radi na konzoli pa ne bih da se ponavlja. Ako dodas tome da PC moze baciti 3x više slika nego konzola i u kojoj rezoluciji, te tvrdnje nisu ni blizu.

    I jos jedna stvar, imaj na umu da te knozole trebaju po svemu sudeci gurati skoro deceniju gejming industriju. Ako sada zeznu, tesko se popraviti.
     
  11. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Koliko sam skontao sa anandtech clanka, ps4 ima samo bolji gpu, vise shader jedinica, xbox zaostatak u brzini ram memorije ddr3 vs ddr5 kompenzira sa 32mb embeded cache momorije. Kako god mislim da vizuelno razlike u kvaliteti grafike nece ni biti. Jedva cekam in game screenove iz Fife 14 i Forza :)
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Xbox One ima vise toga sto se desava u pozadini i koliko je poznato, nema dodatni procesor kao PS4 da to obavlja, pa ce vjerojatno developerima biti dostupno mozda samo 6 jezgri a ostatale 2 ce se brinuti za one TV gluposti :D
    I kad se oduzme 3GB memorije za OS, slabiji GPU i malo teza arhitektura za programirati, stvari izgledaju malo losije za X1.
    Ali sve AAA igre, od velikih izdavaca, koje izlaze na svim mogucim sistemima ce vjerojatno izgledati isto i na PS4 i na Xbox One, a tek ce ekskluzive pokazati pravu moc konzola :)
     
  13. Vedo

    Vedo Moderator

    Ako nista, bit ce bar malo bolji AA na PS4.
     
  14. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Mogli su makar stavit da je onaj LIve Gold free kad su vec usrali sa polovnim igrama .
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    50% jaci GPU, 2GB upotrebljivog rama vise, jedna upotrebljiva CPU jezgra vise... Ne bih rekao da ce se to odraziti samo na AA.

    This is how Xbox One game trade-ins will work, apparently. Second-hand activation fee could be £35.
    http://www.eurogamer.net/articles/2013- ... apparently

    Ludnica! :)
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa vjerovatno ce se razlika svesti na AA, konstantniji frame rate, i mozda malo detaljnije texture sto se tice multiplatform naslova. Na exkluzivama bi razlika mogla biti veca.
     
  17. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koji lame od nove x-kutije.
     
  19. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    bice to sve u malim razlikama . bas ce pravit 2 verzije iste igre , pogotovo kad se vidi kako je novi tomb raider finansijski bombao . exkluzive su druga priča
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne prave oni dvije verzije. Prave jednu za tri platforme. U ovom slucaju pet platformi ali kroz engine smanje detalje, efekte, poligone, draw distance itd. Ili ti ga kao na kompu, karikiram, smanjis sa high na medium i prilagodis konfiguraciji.