Zaposlenje, posao, tražim posao - tema !

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Pionir, Apr 11, 2013.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    U pravu si, vidis nisam se toga sjetio, bas ti hvala.

    U slijedecoj prijavi cu da navedem da radim besplatno, sigurno ce poslodavac da bude zadovoljan. :smt005
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Cujem vojska trazi regrute za oficire, a to znaci plata i beneficiran radni staz (mlad u penziju).

    U neko moje vrijeme su stipendirali za fax, vojno si lice, a ucis u kasarni (odlicni uvjeti).

    Naravno bitan je prosjek ocjena, da se dobro uci, a mogli su i apsolventi pristupiti.

    Mene je "jedna zena" prijavila da sam ju seksualno napastvovao, jer sam je odbio i bio svjedok nekih stvari, revolt i osveta, ali ima ko ce sudit.

    Ja sam radio 2 godine i 8 mjeseci bez plate i radnog staza.

    Sta da vam kazem o zivotu, imam porodicu, oni me razvesele i svakom bi to pozelio, nemojte propustiti priliku imati bar jedno djete-zenu, zenite se :D, dodje i nafaka :wink: ...
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    @rama - mislim da si se pogresno izrazio, ne onaj ko je "najpotrebniji" nego onaj ko je "najkorisniji".

    Ako poslodavac ima koristi da svom drugu ucini uslugu, naravno da ce mu je i uciniti, ucititi ce i taj njemu i tako se to vrti u krug.

    Nazalost ljudi zavrsavaju fakultete sa kojima bi negdje "harali" a ovdje (BiH) ne mogu nista (ako nisi u stranci ili nemas dobro da te neko pogura).

    U mene je sve drustvo sa fakulteta "odustalo" jer se zaposlilo i sada imaju plate po 2 glave (programeri koji te poslove mogu obavljati i bez fakulteta) - smatrali su da im je to bolja solucija, da li je, vrijeme ce pokazati.

    Evo iz licnog iskustva da kazem da ni u Svedskoj nije sve po PS-u jer i ovdje VELIKU ulogu igraju veze (ko bi rekao..) ali barem ima posla pa se nadje nesto i za normalnu raju :D
     
  4. rama

    rama Aktivista

    Ma malo si ti pogrešno protumačio moj post. Nisam ja napadao tebe, niti želim da radiš besplatno, jer ne znam kakva je situacija kod vas dvojice konkretno u pitanju.

    No, ja često čujem ove priče kako su svi konkursi namješteni, kako je ovo, kako je ono. Da stanje ne valja, to stoji. Posebno u državnom sektoru. Ali da su ljudi nerealni kod očekivanja, to još više stoji.
    Zašto bi bilo koji poslodavac primio tebe kad već ima nekog ko mu to volontira pola godine, koji je upoznat s poslom, sa ljudima i svim ostalim što je potrebno? I kad se takav neki i uposli preko konkursa, onda priče kako je sve to namješteno.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Fazon je što je odnos nerealan i što to kod nas prolazi, razumljivo zbog velike nezaposlensti, pa ljudi prihvataju da rade sve, samo da kupe hljeb, što se na kraju svodi na robovlasnički sistem.
     
  6. rama

    rama Aktivista

    Ah, to je nama naša borba dala. :D
     
  7. wragg

    wragg Aktivista

    Ja sam do sada promijenio cca 5-6 poslodavaca. Svaki put sam DAO otkaz kad bih skuzio da iskoristavaju moje znanje i sposobnosti podcijenjeno i jeftino. Zadnji u nizu je zloglasni Telemach ciji je direktor u Mostaru obecavao brda i doline kad smo dogovarali posao, a to kasnije nije ispalo ni blizu tako. Samo cu reci da vec 6 mjeseci radim za 500KM manju placu nego je dogovorena. Jos uvijek sam na papiru kod njih, ali mislim da cu na kraju svoju pricu dati i u medije, a moguce da ce biti i neka tuzba s moje strane. Ipak se ne radi o malim novcima pa da presutim. Uglavnom, Telemach je jako los poslodavac i bjezite sto dalje od njih.
    Sada sam se potpuno posvetio svome privatnom poslu i mislim da mi je to najbolji potez ikada, te da sam to trebao davno napraviti. Dok sam radio i jedno i drugo, privatni posao je patio, a sloodnog vremena i vremena za obitelj doslovno nisam imao nikako.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja radim u hajmo reci porodicnoj firmi, ali tanko posla, pa krpi se nekako, a zena mi je diplomirala arhitekturu i ne moze nikako da nadje posao. Pa eto, ako kome treba arhitekta ili neki projekt ili slicno, neka se javi.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Radiš ko majmun, trudiš se ovo ono, nema nikakve stimulacije, čim radiš opuštenije, vrši represiju..
    Ali mi smo stvorili takvu klimu i danas je normalno da se posao ne naplati.. Tj odradiš ga ali plaćanja fakture nema.
     
  10. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Evo hajd kad ste zapoceli temu da pitam.Ima li ko od forumasa da radi u Britaniji ili da zna koga da je gore?Posto mi se nesto nemoguce cini da dobijem gore posao(Valjda ljudi nece da se zezaju za vize i tako to).Inace sam informaticar(kao i vecina ovdje :) ) po struci, a radio bi i sva druga s**nja da odem odavde
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kako za Donji Vakuf rijesiti kanalizaciju preko (zasticene) rijeke Vrbas?
    Poenta, postoje problemi u mnogim opstinama za rjesavanje vode, kanalizacije u cilju rjesavanja statusa npr Opstina, Grad i sl... to se finansira iz sredstava EU...prati stranice kantona, opstina...jedna djevojka arhitekt je dobila posao za projekt "Donji Vakuf".

    Kada se gradio T.C. Dzananovic Zenica veliki problem je bilo staklo, nisu imali pravu osobu i firmu za te poslove, pa je to uradio neko "sa strane". Arhitekta za staklo :D

    U Zenici je bila javna tribina 14.10. u vezi "Nacrt Zakona o prostornom uređenju i građenju" ;
    Treba li strucnih lica, arhitekta? :D

    KingT, koliko znam ti imas veze sa hranom :D. Bajra mesna industija se siri, rade konzerviranu hranu ...

    Postoji izmedju Kacuna i Kiseljaka neka mesna industrija bar 10 godina, a prije 10 dana vidim ogromne kranove kako se grade i sire...
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Uvijek imas varijantu da ides na prekookeanske kruzere. Ispocetka je jako tesko dok ne napredujes, ali kasnije se isplati. Plata je solidna u svakom slucaju. Bitno je samo ne zavaravati se da je Zapadna Evropa zeljna nasih programera, informaticara, arhitekata, masinaca, doktora i sl.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Za to se raspise tender i to rade certificirane firme i projektni biroi, trenutno ih ima par, drže ih političari i svaki posao na budžetskom nivou dobijaju. Nema nastupanja solo niti možes osnovati firmu i dobiti licencu za projektovanje bez toga.

    Taj sa strane je "digo" masne pare, kao i oni koji su mu namjestili posao.

    Kakav god zakon da donesu, to može pokriti samo 1 radno mjesto u prostornom uređenju za što je dovoljan i dipl.ing.građ. A to idu osobe bliske načelnicima.

    Jedini problem KingT-a je što on nema štele da ga neko pogura u pronalasku posla. Bajra i svi ostali gledaju da utrpaju svoje ljude.
     
  14. kio

    kio Komšija

    Student trenutno, nadam se aBd zavrsetku faksa u skorije vrijeme. Zao mi sto nisam ucio programiranje koje sam poceo u srednjoskolskim danima, nekako sam otisao za drugim pozivom. Kako god pogledam situacija u BiH je :smt022

    Vjerujte da bi radio otisao iz ove zemlje kao i vecina nas, buducnost ne moze biti bolja, moze biti samo gore i gore. Kapitalizam u ovim poslijeratnim, tj tranzicijskim zemljama je upakovani robovlasnicki sistem. Nekada davno sam uredjivao blogove, malo se bavio freelacingom na Odesk, jedino da nekim freelance nacinom zaradimo koju pinku, ali i tamo Pakiji i ostali uzose sve :smt003 :smt005
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Finu platu nude u Australiji, jest da se u početku valja latiti lopate, ako ovdje ništa ne bude bolje za par godina i ako bude sve tonulo dalje, astala vista BiH. Prioritet će biti pobjeći odavde. Može i Kanada proći.
     
  16. anel007

    anel007 Komšija

    kruzeri su dobra stvar, radis po nekoliko mjeseci a nemas gdje potrositi pare :mrgreen: :mrgreen:
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    samo nemojte iz bih ici dajte ljudi da se aktiviramo udruzenja stranka bilo sta najlakse je otic

    btw mi ovde na hwb nije da se hvalimo al poprilicno skilla imamo http://www.odesk.com je savrseno mjesto za "IT tehnicare"
    primjera radi ja sam aplicirao na poziciju da sklonim covjeku green background tj da napravim video u flashu ko on nesto prica ono udje na stranicu lafo, znaci nisam to nikad radio uz malo googlanja sam to odradio i zaradio 40$ na ruke za 1 dan. Ko je programer ili 3d ovo ono moze zaradit drama moze ic satnica i po 50KM PO SATU,
    ja sam radio kao IT assistant imo sam zadatak da kontrolisem filipince i da instaliram program cladg za automatsko postanje ads na craigslist (nisam nikad cuo za to prije) placen bio 9$ po satu
    uglavnom samo radite :D i druzite

    kolega AhmeT irhadkul i jos mnogi kodmene sa faxa su tu radili i drama zaradili i donjapa radi ja mislim uglavnom moze se nekom se neda instalirat wp template i podesit
     
  18. kio

    kio Komšija

    Idi u DynaCorp tako nesto :p, U Afganistan radis ko ispomoc u kuhinji ili logistici :smt003 najgore sto moze da ti se desi jeste da pogines, ali' to je ono najgore :smt003 ( jedino ako ti hanuma dadne :smt005 :smt003 )
    @Mujka slazem se :D, da pokrenemo nesto :smt003
     
  19. Mujka

    Mujka Komšija

    pa zasto da ne hajd da je to meni neki noob reko nego reko mi Izet Sabotic izuzetno fin covjek predaje na Univ Tuzlanskom kaze on meni vi dok budete sa strane gledali i sutili i glasali za najmanje zlo tako ce vam bit ja nemam vremena da se aktiviram tu a vi imate a svakako bi imali i moju podrsku i tako dalje ima jos ljudi slicnih njemu koji sute a imaju iskustvo i znanje i pomogli bi
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Mujka

    http://www.elance.com - najprofesionalniji i najsigurniji od navedena tri.
    http://www.odesk.com - dobar pravo ali ne stignem na sve tri raditi, oDesk ispasta! :p
    http://www.freelancer.com - ne volim ih jer su cigani ali ima posla kod njih dosta.


    Ja trenutno radim probno za Elance i radim kao project menadzer, treba mi prevodioca, profesionalni (po mogucnosti certifikovanih) za sljedece jezike:

    Engleski -> Njemacki, Japanski, Francuksi.


    Ugovorom sam ogranicen da kazem za koga bi prevodi bili ali siguran sam da su na ovom forumu za njih svi culi, Fortune 500 kompanija, IT gigant.

    Prevodi bi bili manuals, guides, upute razne etc. Ako ko ima da zna nekoga neka mi se ne javi direktno, neka ode na elance i ukuca

    Transcription Service Englis -> (jezik) i neka plasira svoj bid.

    Elance je poslao svima (koji imaju taj skill kod sebe) invite za ovaj projekat pa ako je odredjena osoba registrovana sigurno je dobila invite. Oni kontroliraju poruke pa ostanite potpuno profesionalni, ja mogu na listu dobaciti sve one koji iole imaju bilo kakve pozadine sa jezikom. Oni ce kasnije imati 1 on 1 intervju, selekcija ce trajati mjesec najmanje.

    Tips 'n tricks za Freelancer u nekom drugom izdanju! :)