Zaposlenje, posao, tražim posao - tema !

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Pionir, Apr 11, 2013.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa to je najnormalnija stvar, ko god se prijavljivao na konkurse, dobije stotinjak takvih u jednom roku :)
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Smiješno je, znam jedno radno mjesto, u jednoj opštini. Bio je konkurs 7 puta, objavljivan i poništavan, jer se par kandidata prijavljivalo i žalilo. Na kraju, su ovi odustali i tek kad je prošao taj kandidat kome je mjesto bilo namijenjeno, konkurs je bio završen.

    A ovo za Hodžu neću ni komentarisati, prvo mi je bilo smiješno, na kraju sam shvatio da je to žalosno, a kuda sve ovo ide, ni sami ne znamo, jer se na konkursima biraju samo podobni.
    Ja bi taj telekom hitno privatizirao, zbog ovoga, čast ljudima koji tamo rade mnogo.
     
  3. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Evo mene, magistar sigurnosti, bit cu slobodan pa reci da sam u boljoj fizickoj spremi od vecine muskaraca ali bod mi falio na konkursu za obicnog policajca...Kakvih sam kretena vidio da su prosli, da covjeku dodje da se polije benzinom i zapali ispred katedrale.
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ima li ko od vas frilensera da je (vrlo) dobar sa dzavaskript-om i websoket-ima ? :)
    Ili barem da me uputi na nekog domaceg ko jeste ? Da ne ganjam azijce :D
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jebote, pa daj ovo u Uzbunjivače pošalji, da malo istraže ljudi. Oplakah od smijeha.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kako god da okreneš, bit će na kraju "sve po zakonu".
    Sve na kraju bude borba sa vjetrenjačama.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kakve su opcije pokrenuti inicijativu za otvaranje "firme" uz ulaganje sredstava drzave?

    Evo sada imaju nekih para ne znaju sta ce sa njima.

    Javnost je cudo, pa protivnicima napraviti javnu peticiju o saglasnosti zaposlenja mladih inzinjera uz investiranje drzave 100%.
    (prvo trazis maximalno, a onda pristanes na manje).

    Mozda ukljuciti neku Banku koja zeli kreditirati ili jos bolje reklamirati, nesto kao sponzor fudbalerima tj u ovoj prici inzinjerima.

    T.C. Zenica se napravio od 51% investitora, opstine Zenica i dionicara/ulagaca.

    Napises projekt exploatacija olova iz rudnika, procjenite vrijednost projekta i neces vjerovati kakve informacije saznajes u toku burgijanja. Mozda nabasas na nesto sasvim trece...npr Exploatacija zlata u Bakovićima (kod Fojnice).

    Pusti se javnih poziva, kad postanes trn u oku, sami te smjeste negdje samo da sutis.

    Edit. evo ti biznis za kopanje informacija. Gradi se auto-put, jeli tako.
    Treba brdo kamena i pijeska, pa na odredjenoj dionici gradnje naci u blizini prirodni resurs kamena za exploataciju kako bi se smanjili troskovi prevoza.
    Gledam, prije Zepca (malo prije Jeleca i Marica) sa lijeve strane bio neki kamenolom i godinama nije radio, krajem prosle godine neko dostavio masine i nesto sada kopaju...
     
  8. AggressoR

    AggressoR Aktivista


    u kini ljudi rade za 2-5$ citav dan, znaci max 150 $ mjesecno, od toga dio ide na porez, i to je prosjecna plata, naravno da imas vece plate ali srednji stalez radi za ove pare.

    kinezi pomorci rade za 300$ mjesecno, dok za istu poziciju evropljanin ima preko 1500$.
    trenutno jedina jeftinija radna snaga od kineza su burmanci


    i ne pitaj me odakle mi informacije, jer ako neko preko 30 godina posjecuje kinu valjda zna bolje od nekih web stranica koji kupe informacije iz opet neki desetih izvora.
    i da, hrana, struja, itd itd su dosta jeftiniji nego kod nas.
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Novo-peceni zet :D , muz od rodice je inzinjer i radi u Kini...

    Kaze da niko osim drzavne fabrike ne moze proizvoditi zeljezne profile vece od 20 (ili je 25) cm.

    To znaci da neki privatnik ne moze proizvoditi npr brodske osovine i sl.

    Mercedes npr svoj lim za auta proizvodi u Njemackoj, mada je Poljska/Ceska jeftinija znacajno, zbog zastite domaceg proizvoda, a prica mi vozac koji je 12 godina radio za tu firmu.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Država može samo da ti odmogne, od same procedure koja traje, do obaveza prema istoj. Tako da ti trebaju ogromne pare samo da riješiš osnovne stvari pri pokretanju nečega.

    To o čemu pričaš je nivou pisanja mog stručnog, naučnog ili bilo kojeg rada. I džaba sav taj trud kad to i niko ne čita.
    A procedura do eksploatacije je ogromna, prvo se radi projekat istraživanja i od Ministarstva se traži dozvola za istražni prostor, pa projekat eksploatacije, gdje su uključeni kvalitativno kvantitativni faktori, sa detaljnim istraživanjima (bušenja, hemijske analiza, terenska istraživanja), pa odobravanje eksploatacionog polja, ekspropriracija ( gdje sa našim narodom ne možeš otkupiti zemljište da si Tito)
    I onda država traži koncesije, treba ti pola miliona KM za takve projekte realizacije. A to rijetko da može ko iz BiH.


    E moj pionir, kakvi autoputevi, tamo se sve zna ko dobija posao, čija firma, da li je to Bakirov EA ili je Lagumdžijin Strabag ili je Dodikov Integral


    Problem ove države je u nečemu drugome.

    A to su ovakve stvari.
    U FEAL-u mostaru se recimo vrši prerada aluminija u *ebenim polugama se izvozi kao sekundarna sirovina po jeftinoj cijeni ( i to na uštrb povlaštene, naše električne energije), kupuju slovenci, talijani, nijemci, hrvati i prave hladnjake za grafičke, alu felge, alu profile za ograde, po 4x većoj cijeni po kg i prodaju ovdje nama finalne proizvode. Kao, mi smo glupi da nismo kreativni i ne znamo izrezati to CNC mašinama, .
    Isti slučaj je u željezari Zenica, u Biraču u Bijeljini. A.D Boksit Milići, ljudi 10x jeftiniji Bakar prodaju, nego što on košta u metru nekog kabla.
    Uništili smo drvoprerađivačku industriju, sad samo izvozimo drvo slovencima, oni nama po 5x većoj cijeni prodaju namještaj od našeg drveta. itd.itd.

    Država koja samo eksploatiše sirovine i ne razvija svoje finalne proizvode, je samo mjesto gdje će se drugi spaljivati ugalj, prerađivati sirovinu i zagađivati sredinu.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Na stranici sam našao, prosječne plate vjerovatno da nisu tačne, ali poenta je bila da su tamo troškovi života nivelisani na njihov nivo plate (pošto je to komunistički sistem, gdje država regulise cijene svega, vjerujem da je njihovo tržište prilagođeno njihovim platama, tako da je kinez sa 300 dolara kao mi ovdje sa 5000 KM
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Prosjecna placa u Kini je manja nego kod nas, troskovi zivota su tu negdje. Vise od 80% kineza zivi na granici siromastva, vjerovano oko 20% su gladni. Nije dzaba bilo ono prije godinu dvije u Foxconn fabrici, kad su se ubijali masovno. Usput, zaboravite velike firme i masivne poslove. Mikro ekonomija je buducnost. Sve sto naraste toliko da postane znacajno bude kupljeno od nekog jos veceg i tako u nedogled.
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Evo da malo ozivim temu...

    Kakav bi za vas bio idealan posao, ponajvise mislim na okruzenje...znaci kako bi izgledao radni dan, poslovni prostor...itd :D

    Da li nesto kao u Google-u ili mozda rad od kuce?

    Govorim neovisno o struci, barem kad je u pitanju ovaj kancelarijski posao :D Za ostale djelatnosti se uglavnom podrazumjeva radna sredina.

    [​IMG]
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja radim 2 dana od kuce, 2 dana sam kod nekog klijenta, i dan u kancelariji (HQ).
    Super mi odgovara, nema nekog stresa, ima dana kad radis po 10-12 sati dnevno, da ASA 5510 HA cluster sa dokumentacijom uzme toliko vremena :), ali evo danas sam npr slobodan zato sto je subota neki svetac.


    Imamo i mi nekih fazona u HQ :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. heroic

    heroic Komšija

    Da li ima nesto sto bi izdvojio da ti je posebno "dobro" na poslu.

    Evo npr mi imamo besplatnu kafu, keks, voce, ponekad kola/fanta, razne bobe :mrgreen: I imam pravo dobar pogled, ali mi to nesto bas i nije bitno, jedino sto ima dosta svjetla.
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Fleksibilnost naravno. Dodjes kad hoces, ides kad hoces, samo je rezultat vazan :)
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Zeleni, razbije li se koji LCD ponekad ? :D

    Vidim neka dva iza teniskog igralista :p
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Da li je work at home idealno rjesenje (ako je moguce) sa strane radnika ?
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne, po meni je to vrlo los vid posla.
     
  20. heroic

    heroic Komšija

    Obrazlozenje ? :D

    Znaci pitam cisto za misljenja :D