Zaposlenje, posao, tražim posao - tema !

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Pionir, Apr 11, 2013.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nije bitno koliko se zaradi,nego kako se moze zivjeti sa zaradjenim :D

    kina je pravi primjer za to,imaju godisnji rast skoro 10%...

    a ovdje svake godine imas isti toliki godisnji rast ali kreditnog zaduzenja :D
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Drustvo :D, postoji nesto sto se zove javna potrosnja. Sve je to slozeno i tesko objasniti, ali evo nekoliko informacija.

    To znaci da ako Vi nemate para, niste nista potrosili, niste platili porez i nema para u Drzavnoj kasi=svi gube.
    Sta mislite ko ce dati kredit nekome ko nema pokrice ili ziranta=niko.

    Zirant ste Vi (mali Kinezeri :D) kroz javnu potrosnju, a pokrice su nasi prirodni resursi kao ; pijesak, ugalj, plin, bakar, zeljezo, zemlja, cista okolina, rijeke za hidrocentrale itd.
    Sta mislite sta je vrijednije ? Prirodni resursi naravno.

    Ovi momci sto rade za npr 5 USD, oni uzimaju te pare npr amerikancu, donose u nasu zemlju i drzava od toga ima 17% kada se kod nas tih 5$ potrosi :D. Ovi momci su nasa prva borbena linija. Sta mislite koliko DICE-Battlefield vrijedi Svedskoj u novcu !

    Ako se odlucite napustiti zemlju, dodjite bar 3x godisnje na odmor kod nas i donesite sto vise para svojoj rodbini u BiH :wink:
    Dvije trecine Izraela zivi van zemlje i broje se kao Svijetska sila. Intel Sandy Bridge ; Developed primarily by the Israel branch of Intel, the codename was originally "Gesher" (meaning "bridge" in Hebrew).

    Na kraju pametni udruzite se u timove, ostala buranija u prve redove i kopat rovove.

    Evo NAS drug sa foruma ima namjeru praviti studio, pomozite svojim radom da postane DICE ; viewtopic.php?f=50&t=31170
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  3. heroic

    heroic Komšija

    Ne ide to preko noci :D Ima tu jos puno posla da se obavi prije nego se ista pokrene.

    Iskreno mislim da u BiH ima puno vise potencijala za razvoj nekih drugih biznisa, ali se ja u to ne razumijem, ja pokusavam sta znam, pa dokle uspijem.

    Ne treba nama DICE, ja bi radije da mi imamo brdo manjih i nepoznatijih firmi ali da svi imaju posla.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  4. Tensai

    Tensai Komšija

    Da a problem je taj što je resursa sve manje i manje,a dugovi su sve veći veći.Ljudi će morati nadoknaditi taj manjak resursa svojim radom,tako da će ljudi zamijeniti resurse.Radiće sve više i više a biće sve manje i manje plaćeni.Cijela planeta će se pretvoriti u koncentracioni radni logor namijenjen za vraćanje zaduženja(ako to već i nije odavno).Tako da će doći do neminovnog kolapa sistema.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  5. heroic

    heroic Komšija

    Ja se ne zamaram tim globalnim stvarima, treba krenuti od sitnih stvari, ono sto mozemo mjenjati, pa polako... :mrgreen:
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kakva javna primanja, pa država prva ne plaća svoje doprinose prema PIO, poreze, tj federacija duguje nekoliko miliona fondu PIO-a.. Kako da ta ista država bude ogledalo provođenja zakonitosti i transparentosti nekom privatniku.

    Došao je čovjek iz Australije da ponovo pokrene i otvori rudnik Olova u Olovu. Kad je vidio kakav kriminal i kakva sve administracija i dozvole trebaju, čovjek umalo da odustane.
    A isti rudnik će zapošljavati 300 ljudi.

    Svaka čast ljudima koji ovdje rade za naše ljude. Mali imaju sreću da rade za nekog stranog investitora, a takvih je sve manje.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Tako je.
     
  8. Tensai

    Tensai Komšija


    Znam ja da tako većina ljudi razmišlja.Nažalost.Davno je pokojni George Carlin rekao da smo svi robovi koji su samo dovoljno pametni da upravljaju mašinama a dovoljno glupi da pasivno prihvatamo sve što se dešava oko nas.Tužna je činjenica da toliko visokobrazovanih ljudi ne znaju ništa o svijetu o kojem žive,ne znaju šta je novac koji svakodnevno koriste,ne znaju šta je dug,šta je demokratija itd.Jednostavno "neće sa tim da s zamaraju".
    Nije ni čudo što je ljude tako lako prevarit,gurnut u siromaštvo,bjedu,rat i glad.Jer što bi se oni zamarali sa tim globalnim stvarima?
    Hajmo se mi bavit sitnicama,pustimo naše vladare da rade šta oće,nećemo se bavit globalnim stvarima,pa sve tako dok ne dosegnemo životni standard ravan onom u africi,jer ljudi se obično pokrenu tek kad ih opali po glavi.A čisto sumnjam da će se i tad pokrenuti,jer se ni u africi niko ne buni,svi se bave sitnicama,nik neće da se zamara tim "globalnim stvarima".
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    To sve stoji, ali ako si ti sposoban da nesto promjenis na globalnom nivou, onda hajde izvoli se opravdati zasto nisi ? :D

    Ja samo smatram da treba krenuti od malih stvari, ono sto mozemo odma mjenjati, pa ce i te vece doci sebi. Ne rjesava se pitanje duga tako sto cu ja brinuti da li nam je drzava u kreditima, vec tako sto cu uciniti sve sto mogu da platim svoj poreze i da napredujem jer ce samim time i taj porez biti veci, pa odaberem prave politicare na izborima, a onda ce i taj dug da dodje na svoje mjesto. E sad to sto ne zivimo u savrsenom svijetu ne mozemo glavu razbijati, treba covjek uraditi ono za sto je sposoban i sta je u mogucnosti. Ne bih da diskutujem o politici jer nije mjesto za to, a to da svi imamo razlicita misljenja, to je sasvim normalno. Kad bi svi bili dovoljno pametni i sposobni da upravljaju svijetom, ko bi onda gradio autoput :mrgreen: ???
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Ja sam sposoban samo sebe da promijenim.Promjena dolazi od promjene pojedinca.KAd se dovoljno pojedinaca promjeni i kada su ujedinjeni u jednoj ideji onda možemo očekivati promijene.
    Vidiš tvoje ramišljanje je da nastaviš plaćati poreze,od kojih će 99% novca biti potrošeno za kupovinu nekog bijesnog auta političarima a 1% za dobrobit društva.I šta se tu promjenilo?Ništa.Einstein je rekao "Nema veće ludosti nego raditi jednu te istu stvar i očekivati drukčiji rezultat"
    Ja sam za to da se porezi prestanu plaćati.Ali kad jedan čovjek prestane plaćati poreze on ide u zatvor,ali kad bi ih svi prestali plaćati to bi već bilo nešto jer ne mogu cijelu državu zatvoriti iza rešetaka.
    Moglo bi se o ovome razvezati priča,a ne bi da duljim i idem o off topic,uglavnom suština onoga što želim reći je da se ne isplati trudit,snalazit i tražit posao,već samo borit za bolju budućnost.
     
  11. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Nije ni tamo svugdje bajno . Jedino prije kad su primali skanksdjskdjsdw :lol: drzave i Holandija .
     
  12. rama

    rama Aktivista

    Pa de živ bio promjeni ova razmišljanja da se ne isplati truditi, snalaziti i tražiti posao. Pretpostavljam da si mlad i da imaš šta ponuditi od sebe, tužno je brate vidjeti da ovako razmišljaš. Teško je, ali nabaci malo optimizma. Vidjećeš da će krenuti nabolje. :)
     
  13. Tensai

    Tensai Komšija


    Ja sam itekako optimističan,nego ti ne razumiješ šta želim reći.
    JA ne želim posao gdje ću crnčit 10 sati dnevno i gdje ću dobiti 10% novca koji zaista zaslužujem,dok ostatak ide za finansiraje nečije jahte,vile ili vikendice.To je ropstvo i izrabljivanje.
    Sjedi malo i zapitaj se kako to da imamo toliko problema koji zahtijevaju rad da bi se rješili(fale nam ceste,škole,azili za pse,zatvaraju se muzeji itd).a imamo rekordnu nezaposlenost?
    Nije li to paradox?Naravno da nije jer danas ti niko neće dati posao i 500KM platu ako mu ne doneseš bar 5000KM mjesečno profita.To je ropstvo i izrabljivanje.
    Znači danas imaš dvije opcije možeš biti izrabljivan i možeš umrijeti od gladi.
    Zašto bi se ja borio za to da me neko izrabljuje?
    Mogu se samo boriti da se to promijeni.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja se slažem da treba optimizma, ali ti kažem da je bolje negdje biti imigrant nego ovdje raditi za izrabljivače. Bar dok se situacija sa zaplosenošću ne popravi na nekih bar 20% nezaposlenosti, pa da čovjek koji hrani porodicu može razmišljati o nekoj zamjeni posla. A o fiktivnim uplatama doprinosa neću ni da pričam. Pitanje je da li će iko ovdje od nas mlađih koji rade, doživjeti penziju. Moj stari je za punih 40 godina radnog staža dobio penziju od 450 KM, taman da plati račune, kupi nešto hrane i prst u usta, sreća pa imamo privatnog obradivog zemljišta, pa se i zasadi nešto, ali nije čovjek u tim godinama za bilo kakav fizički rad.

    Već imamo bijelu kugu, po porodici ide u vrh glave, jedno (ako se odluče za to), do dvoje djece (sve rjeđi slučaj).
    Škole su prazne, moj 8-i razred osnovne škole, je brojao 180 učenika, 2001. Sada 8 razred moje osnovne skole broji 32 učenika (Znači, čeka nas država siromašnih staraca, čije penzije neće moći pokriti uplate novih radnika u fond, ko zna možda tad bude prilike za mlade) .

    Moj prijatelj radi kao tehničar u Sloveniji i ima 4x veću platu nego ja kao VSS 10-ti stepen, ovdje. A iste su cijene života, bar hrane, obuće i odjeće. Luksuz me toliko i ne zanima.
    I za to nam treba optimizam. Handrim se dvije godine da sredim koješta u privatnom stambenom objektu, ne bili se stekli minimalni uslovi za ženidbu, i to jedva ide, a da čovjek planira djecu, ma to su snovi.
    Svi kažu ima nafake, ovo ono, ako ću ja u ovakvim nafakama dočekati 35-tu, kada lagano sposobnost i volja za radom lagano krene naglo opadati a čovjek ništa nije ostvario, ne želim žaliti za protraćenim vremenom. Tu sam sigurno narednih 3-4 godine. Ako ništa ovdje ne bude, primarno mislim na strane investitore jer od naših lopova se ovdje nema šta očekivat, snaći ću se lagano sam, već sam fino savladao Njemačkog, astala vista BiH.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    dok god se ne promijeni kolektivno razmisljanje da je bitnija ekonomija od nacionalnosti nema ovdje normalnog zivota. A kako se stvari nisu promjenile od rata ni sekundu mozemo ocekivati blistavu buducnost :D.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da ne govorim kako se mladi ljudi obeshrabre kada dobiju 100 odbijenica nakon konkursa, jer zaboga nemaju 3-5 godina radnog iskustva. Jebes ovu zemlju. I da imam 20x vecu platu, ne bih pomisljao da imam drugo dijete i odgajam ga u ovoj primitivnoj sredini.
     
  17. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    To je samo izgovor, dok ti ne nađu drugi eliminatorni faktor.
    Poznanik Magistar ekonomije 18 godina radnog iskustva, aplicirao za radno mjesto u BH Telekomu (trenutno nezaposlen).
    Naravno, posao je dobio HODŽA sa 16.5 godina radnog iskustva zaposlen, (trenutno i poslanik u skupštini ZDK-a).
    Evo odbijenice
    [​IMG]
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Hehe imao sam slicnih situacija, to sto je magistar ne znaci nista u ovoj zemlji, kao sto nije znacilo ni meni.. :smt005
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ništa novo, tipično sve isto, država za poželjeti. Odgovor na žalbu :smt003
    [​IMG]
     
  20. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Kakva je ovo država i onda neko da ti kaže ostani u Bosni. Hodža koji je usput poslanik u skupštini (znamo svi koje stranke) dobiva posao kao voditelj telekom centra :lol: