Zaposlenje, posao, tražim posao - tema !

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Pionir, Apr 11, 2013.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zato sto sam radio tako jedno vrijeme :). U pocetku se cini ko dobar potez ali ubrzo vise ne znas sta je kuca a sta poso, isto kada bi u spavacu spobu utrpo i kuhinju i dnevni boravak :) Po meni je bolje odvojiti posao od kuce i ako je ikako moguce ne razmisljati o poslu kad si kuci.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisi u prilici upoznati osobu i stvarnu vrijednost radnika, produktivnost osobe i planiranje ocekivanih rezultata. (kaze radio sam 3 sata, a zavrsio za sat).

    Ono sto mozes iskoristiti je po potrebi.

    Znaci, stvori prihvatljivu primarnu radnu sredinu, a sekundarno experimentisi u vidu rada od kuce.
     
  3. donjapa

    donjapa Overclocker

    Radim od kuce vec duze vremena, uzas, kao sto dmr rece ne znas vise ni sta je kuca a sta posao.

    Jednostavno, ispostavi se da radim 18 sati jer spavam 6 a oko kompjutera se vrtim ostatak dana, bilo da odmaram ili raduckam, uvijek se pogled baca na projekte, kako sta napreduje, salju se mail-ovi i sl.

    Rad od kuce je dobar ako za to imas posebnu prostoriju, koja ce sluziti cisto kao office, i da imas granice, evo sad cu ustati u 6 sati pa raditi do 2 i onda pogasiti sve mailove poslove i sl.

    Moj problem je sto mi je sve na jednom e-mailu pa onda nemam razlike nikakve, a i posao se dobije jedino ako brzo odgovoris :D

    @Pionir - ako neko kaze da je radio 3 sata a zapravo radio 1 sat to nebi trebalo tebe kao poslodavca da zabrinjavas. Ti treba da znas koliko je sta i koliko se posla ocekuje (odnosno da znas da li je to njegovo 3 sata prihvatljivo ili ces mu reci NISI PRODUKTIVAN), mislim da to nije bas problem rada od kuce, ima tu drugih faktora dosta.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Da se nadovezem na ovo... Doticna, Emira Karajbic je supruga ovog ovdje SDP-ovca tako da je i tu sve jasno ko dan...
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Najveci problem mnogih poslova je sama ideja, mehanizmi i zastita prava na ugovoreni posao-konkurentnost.

    Zanimljiv primjer sta se sve moze naci na otpadu :D
    Mlad momak je dosao na ideju rastavljanja starih mjernih uredjaja za elekticnu energiju i sl. u cilju odvajanja mesinga, bakra i sta li sve ima u tom uredjaju.
    Uredjaje je otkupio od otpada zeljeza po kilogramu zeljeza :D.
    Kako je to tesko, u drugom gradu, sa onoliko para sto je imao otkupio je mali dio zalihe, posudio auto i rastavljao uredjaje pored garaze.
    Uskoro je prodao bakar i mesing po 3-4-5 x skupljoj cijeni drugom otpadu i kupio auto.
    Kada je treci put otisao, "neko" (prvi komsija kod garaze) je otkupio svu zalihu sa otpada...pratio ga covjek-taksista...

    Poenta price je ako zelis da ti neko radi od kuce, gledaj zastiti posao, tako da taj radnik nebi isti posao radio za drugog koji vise placa.
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ja trenutno vodim svoj mali biznis "transkripcija" i imam preko 200 klijenata koji eto, sa vremena na vrijeme salju file-ove. Imao sam jedno 15tak transcribera koji su radili za mene ali nikad mi nije na pamet palo da ih spajam zajedno. Ovo je sve Freelancering i ljudi nisu potpisani ugovorom (samnom), a i da jesu (mnogi se ne pridrzavaju ugovora).

    Ali evo uzimam sad za primjer situaciju u kojoj sam se nasao:

    XX IT Gigant (zaposlio) Elance (da bi nasli prevodioce) -> Elance ima svoje ljude za HP, ti ljudi imaju svoje pod-ljude, njih troje, koji su zaduzeni za Project Managere (mene). Znaci od tog giganta prodju ogromne pare dok sve dodje do finalnog prevodioca, i svi hoce dio kolaca. Zamisli da sve ide direktno, izbacili bi se "middle-men" (JA i ostali) a prevodioc bi dobio OGROMNE NOVCE (ili bi IT gigant ustedio).

    Mnogi to gledaju ovako, evo 30% mojih bisvih saradnika je razmisljalo ovako: "Pa ti uzimas od njih 100KM a meni dajes 70KM - sto meni ne dajes 100KM?!?!?!" ali uopste ne razmislja da npr mene kao "middle-man-a" nije bilo da nebi ni imali ni tih 70 KM...

    Spominjao sam da radim sa jednim momkom sa foruma, i uvijek ga pitam KOLIKO ZA TAJ PROJEKAT, kada mi kaze koliko, ja ubrojim sebe i odem pitati da li moze taj budzet, oni kazu MOZE ili NE MOZE, znalo se desiti da se ja malo zajebem pa nesto ne shvatim dobro i onda izbacim sebe totalno, ali sve u cilju odrzavanja kontakta sa poslodavcem.

    Shvatio sam da je veoma lijepo raditi sa strancima, njima je bitno da im das posla odnosno da odradis sve kako treba - ako se jednom dogovorite za cijenu oni ce biti zadovoljni sa njom.
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    ja sam sa japom radio sve regulara on zadovoljan ja zadovoljan :) moj poso je bio u gimpu da otvorim slike i da pretvorim vrijednosti iz inchi u mm il obratno ne sjecam se tacno uglavnom odradio sam to za jedno vece i dobio finu lovu : )
     
  8. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Tesko je radit ovo od kuce ako se ima drugih obaveza. Puno je lakse kad se ide u neki office (kod tibora xD)
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    momak daj nemoj se blamirat idi procitaj upustvo :smt003 :smt003 :smt003
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    donjapa@, puno ti hvala na informacijama i ponudi.

    Nadam se da ce se i drugi ukljuciti sa tobom u projekt, a da ces i sam imati vise posla :wink:

    :smt006
     
  11. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Amerikanci nekako nastoje rijesiti taj problem koji dolazi sa radom od kuce sa coworking prostorom, npr nesto ovako: http://www.hackerdojo.com/
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

  13. Pionir

    Pionir Overclocker

  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Gorazde je od najsiromasnijeg kantona, bez perspektive, postao kanton bez nezaposlenih. Iz RS-a dolazi bruku ljudi tamo da radi. Foca, Cajnice, svi idu u Gorazde da rade. I sto je simptomaticno, niko se sekira oko politike, ni ko je nacelnik, nista, jer ekonomski prosperitet znaci i manje briga i ljudi se ne sekiraju oko svega toliko. U glavnom, Bekto, pa i Prevent, su tamo cudo napravili...
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Super :D, privuklo je vasu paznju...a ja sam cuo od ribara koji se spremaju na Drinu :smt005 (moj otac i komsija).

    Germany's Secret Economic Weapon (npr pomenuti Deichmann ima 3325 poslovnica u samo 23 zemlje): a Vast Export Network;
    http://online.wsj.com/news/articles/SB1 ... 0304187440
     
  17. Looney

    Looney Komšija

    @sumeir
    Ako nađeš lopatu javi. I ja bih da kupim jednu za zimske dane i čišćenje oko zgrade :)

    @on topic
    Evo dobre prilike na posao.ba za forumaše iz Sarajeva koji traže posao > SystemVerification traži software test engineer-a
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Npr Eglo rasvjeta je brand iz Austije. Jedna lampa je (bila) duplo skuplja u EUR cijeni, nego kod nas u BiH sa KM valutom.

    Upitao sam razlog, Austrija subvencira izvoz.
    http://hr.wikipedia.org/wiki/Subvencije

    Kod nas na papiru je (bilo) 15 % subvencije.

    Tesko ce biti naci tu lopatu kod nas, jer ta firma 95% radi izvoz, ostalih 5% su stolice za Tuzlanski stadion :D.
     
  19. sumeir

    sumeir Komšija

    Uzeh da "proguglam" pa ne nađoh ništa konkretno za lopatu. Viđoh na stranici da Imaju predstavništvo u Sarajevu pa ću gledati sutra da ih "zvrknem."

    Evo kontakt pa ko prije neka javi Isto me i one sijalice interesuju.

    Naše predstavništvo u Sarajevu:
    Kračula br. 2
    71000 Sarajevo
    Tel: +387 33 57 08 70

    Kontakt osoba: Mensur Brdar
     
  20. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    S obzirom da sam iz Goražda, mogu par riječi reći o dotičnim firmama ... Prosječna plata u Preventu je oko 450 KM, radno vrijeme je standardno, ali eto skontajte da li je to dovoljno nekome ko ima recimo četveročlanu porodicu da priušti bilo šta osim plaćanja mjesečnih računa i hrane. Goražde jeste jeftinije npr. od Sarajeva, ali plata je stvarno mala u Preventu.

    S druge strane, Bekto Precisa, gdje je recimo prosječna plata čovjeka za mašinom oko 1000 KM sa 300-ak sati rada mjesečno, pa skontajte koliko ljudi rade. Doslovno radno vrijeme iz doba industrijske revolucije i nepostojanja radnih sindikata. Ova emisija sa Milićem ništa nije bilo drugo nego medijska eksponacija i plaćanje Miliću, praktično prvih mjeseci ove godine nisu imali posla i ugovora, tek su "zaholcali" neki mjesec kada su neke te ugovore sklopili sa Arapima. Preko 80% novijih mašina mu je na lizingu. Bekto je daleko daleko od neke zapadnjački-orijentirane, organizaciono efikasne firme kako to mediji vole predstavljati.Bekto Internacional (nekadašnji) je kao imao ogranak u Austriji, ugašen je. Prevent je isto ove presvlake radio u Sloveniji, ugašen je. Sve je izmeješteno u Goražde. Skontajte vi zbog čega :D .

    Dalje, ima kompleks firme "Pobjeda", gdje isto tako radi možda negdje oko 1200/300 ljudi, redom firme Rudet, Ginex, Sport itd... Svakako da je Goražde trenutno iznad svih gradova u Istočnoj Bosni (Foča, Višegrad i ostali su praktično polumrtvi gradovi, onaj Kusturicin grad je firma koja najviše zapošljava radnika u Višegradu :lol. ). Višegrad da nema HE bi varoš postao, Foča je to praktično i postala. Sve u svemu, situacija jeste bolja nego što je bila prije desetak godina, ali daleko od toga da je Goražde neka oaza što neupućeni misle, sve se prebija preko leđa radnika koji zaista rade i onih radnika koji mu*a češu i dobivaju plate na osnovu toga što su nečiji rođaci, prijatelji, poltoroni i sl ...