Zdravstvo u Bosni i Hercegovini

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, Oct 9, 2016.

  1. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    imam neku potrebu da se izjadim, iako nije pravi forum za ovo, sjetih se jednog forumasa koji je govorio kako nam je loše zdravstvo u bih, sve mi sad ovo postaje jasnije.

    otac mi je nedavno operisao bruh, do operacije je jedva dosao, prvo ganjaj nalaze, pa dok dobije nalaze, kazu ovi su nalazi vec starije, vadi nove. naravski, nema druge nego potegnuti za novcanik, pa je onda, kolega uredu su nalazi nema potrebe za novim nalazima, evo taj i taj termin.
    dosao taj dan, nesto nije bilo doktora, lafo zauzet bio, stali vec, rekao mu da dodje za par dana, i tako dosao, imao operaciju bruha, i odmah iduce jutro me zove kaze dolazi odmah po mene, tjeraju me iz sobe, ne mogu lezati. ovo pricam za bolnicu u bihacu.

    dalje, nana imala problema sa nogom, imala velike bolove, otisla u ilijas na pregled i nakon toga samo je slali na previjanje, kazu sve ce biti u redu, i tako nakon otprilike duzeg vremena, situacija je dosla do toga da je morala rezati nogu, ali prvo su joj odrezali dva nozna prsta, kaze doktor nije ispalo kako je ocekivao, i morala rezati ispod koljena . kako joj mare za njenu ranu, doslo je opet do te situacije da mora opet na lezanje na kosevo.
    a pomocno osoblje se raspade trčeći i pomagajuci bolesnicima.

    da se vratim na bihacku bolnicu, jednom davno did je takodjer bio u bolnici, takodjer noga u pitanju, valjda trombon kako se vec kaze, nije se dugo zadrzao, isao sam mu svaki dan u posjetu, i dok sam bio u posjeti, dolazile su pomocne sestre da obilaze, dok na kosevu to ne vidim. ili ne obilaze dok su posjete. i da, od sestrinog muza, mater umrla zbog nemarnosti doktora, zeni su prvo operaciju kao pogresno obavili, pa su je opet operisali i operacija nije prosla dobro. i nazalost zena je umrla.



    i danas šok, zovu me roditelju ujutro, kažu, umrla tetka. reko kako, pa bila je nedavno u bolnici, imala je operaciju, lezala je, pustili je doktori rekose bolje je, nema problema. povratka nema, desilo se sta se desilo. ne znam ni sta da kazem, iznenada, niko ovo nije ocekivao, dvoje djece ostadose bez majke, a svi znamo sta majka znaci u zivotu.

    i jos jednom da se osvrnem na bihacku bolnicu, jedan prijatelj, poznanik, je otisao na lezanje, upala mokracnih kanala valjda, leza neko vrijeme, i vidjeli doktori da nema para od njega, samo ga otpuste, isto kao da mora ponovo ganjati nekakve nalaze sta ja znam.

    također sam čuo, ovo ne mogu potvrditi da li je istina, u bihacu ljudi koji se jednostavno odluce da se zale na doktore, nestanu im oni kartoni gdje bude to sve zabiljezeno, jednostavno kad odu po karton, ovi kazu nema vaseg kartona i to je to. a ti pjevaj borbene.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    I moj otac je imao operaciju bruha u Vojnoj bolnici u Sa (Opća bolnica, Prim.Dr. Abdulah Nakaš) prije nekih 8 godina, na razgovoru sa glavnim hirurgom lik mu otvoreno rekao " kostace te 300KM da prodje sve bez problema i jos moraces da kupis mrezicu koja se ugradjuje u abdomen". Tako i bilo, kaze stari da one koji su dosli na operaciju a da pri tome nisu platili doktorima nije niko od osoblja gledao ni kao smrdljivi sir.

    Znam samo nedaj Boze kakve bolesti a da covjek ide regularno na lijecenje, ne zna se sta je gore bolest ili sam "tretman".
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Dvije situacije sa hitnom. Član porodice nije bio uredu, nazovemo hitnu baš je hitno bilo, povreda glave, prolazi 10,20,30min ništa.. u auto lagano, i na cum.. kažu da je hitna došla nekad tek poslije. Isto tako druga situacija, zvali hitnu nema ih pa nema..

    Nedavno čitam i na vijestima, teška saobraćajna nesreća.. hitne nigdje. Bože sačuvaj.
     
  4. efo

    efo Komšija

    Stari imao operaciju mrene na oku na Koševu. Imao male kao niti koje su mu blago smetale, kao one od paukove mreze, inace vidio 90% ok na to oko. Operisali ga i zajebali mu stvar skroz, evo ga ne vidi 10% na to oko.

    Kad sam kod toga, ima li neko preporučiti dobrog oftalmologa, ovo bi se nadam se moglo riješiti kod njega. U oku mu je kao neki oblak ispred zjenice, kaze da vidi samo maglu na njega, i jako malo kroz istu.
     
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Sveti vid Beograd. Nema boljih.
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Djed je bio na Kosevu u bolnici u komi, odnos prema njemu nikakav, pitas one sestre, doktorice kakvo je stanje, mrsko im pricati. Ne mozes na sprat uci kako treba, a kamoli u prostoriju. Neki jaran od oca povuce malo stele, ja odem u posjetu, doktorica mi sok nudi, pita kako otac, odvede me do njega, u detalje sve opisa i tako mjesec dana... Nista bez stele neke. Ne do bog kakvog belaja, samo da se kod nas ne mora lijeciti. Nisam nikad htio ici odavde, ali kad skontam da treba porodicu osnovati, pa ovisiti od ovih nasih, dodje mi da se ispalim
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da, Sveti Vid je najbolji, a ima i u Zagrebu dobra ocna klinika.

    Problem u nasim klinikama je sto je osoblje otupilo, kao da ne rade sa ljudima nego u auto servisu. Svaki dan gledaju bolesne i umrle onda nestane taj osjecaj brige i paznje. A to sto se zaposljavaju podobni na stelu a ne pametni i sposobni je posebna prica.
     
  8. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pošto smo valjda upoznati sa lošom stranom zdravstva, i imao bih takvih situacija za napisati, evo da napišem nešto pozitivno. Mama mi je dva oka operisala na ukc, na jedno je bila i izgubila vid, ali je na operaciji povratila vid i popravila. Nismo ništa davali nikome niti imamo ikakvu štelu a bili su fini prema njoj. U Tuzli je imala pravo fino iskustvo, iznenadila se kako su je pazili bez ikakvog mita i stele.


    Sveti vid je najpoznatiji, ne.mira značiti da je i najbolji. Čuo sam pohvale za neku drugu ocnu kliniku u BG ali ne znam tačno koja jer hvala Bogu nisam imao potrebe za tim.
     
  9. kio

    kio Komšija

    Mislim da sam ja pisao o zdravstvu i to je jedan od najvecih razloga, zbog cega aBd planiram odlazak u inostranstvo. Ja sam za to da se napravi socijalna reforma, i to treba da bude jedna od primarnih stvari. Znaci da se od plate ne odbija za zdravstvo nego te pare koristis ti kako hoces, svi ste svjedoci kako se ophode prema vama. To je tako tuzno, odbija vam se od plate, ukoliko imate srecu da ste zaposleni i osigurani i onda nemate nikakva prava, nema materijala u bolnici nema nista. Drugo mnogo ljudi radi na crno, ili su na birou, tako da su na velikom teretu zaposlenih osoba, sto opet nije fer. Tako da se ovo mora hitno mjenjati.

    Kod nas nema nikakve komisije, koja moze utvrditi ili sprovesti proceduru ako doktor pogrijesi i onda osteti pacijenta, nazalost tu su kao medvjedi zbrinuti a i vi sami potpisujete papir prije bilo kakve operacije cim se oni ogradjuju. Za medicinske kartone je takodjer istina, ali kartoni mislim da ne "nestanu" nego to medicinske sestre posebno obiljeze, jer dapce one su Bog i batina svake bolnice, valjda imaju svoju neke boje ili sifre kako zavode kartone.

    Nikakve brige oko pacijenata. Shvatam da su uslovi za rad katastrfolni, ali to ne znaci da moras biti kreten prema pacijentima. Sto se prije mi osvjestimo i uradimo da se urade socijalne reforme, prije ce nama biti bolje.

    Zrtva ste politike, nije ni mjesto ni vrijeme o tome govoriti ali to je svima jasno. Prave se privatne poliklinie, gdje se (ne)brigom u drzavim bolnicama pacijenti tjeraju u privatne, gdje opet morate placati za troskove lijecenja, a nemate refundacije u bilo kojem obliku.
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Obavezno odbijanje za zdravstveno je meni pljačka :D recimo imaš ljudi pa pet godina mu ništa ne.bude i opet redovno mora plaćati.

    A postoji ljekarska komora i ako doktora izbace iz komore može pjevat borbene, samo što ćeš prije platiti mito i da tebi ili tvom bližnjem bude lakše nego se u tim teškim trenutcima boriti sa njima i kasnije ih ganjati po sudovima.
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Na ovu temu se moze roman napisati. Prije 2-3 godine rodjaka iz SA zaboli stomak. U hitnoj ga navodno povrsno pregledali i vratili ga: sve je ok. On do jutra umro. Isto kakav vic ali covjeka vise nema. Nije niko odgovoran, naravno ali se sjetih onog covjeka sto je izgubio zenu. Slican slucaj.

    Rodica operisala kuk u Travniku i davale se pare naravno hirurgu, drugacije nije moglo. Kaze hirurg: anesteziolog je eto, dobar majstor. Treba i njemu dati.

    Ovdje u Ze je posebna prica. Moras kupiti onu gumu za ruku kada vadis krv. Oni je nemaju. Vec sam spominjao da su iz Zenice tamo 2014-te slali ljude u poplavljeni Maglaj da se "slikaju". Ovdje nisu imali snimaka.

    Rodica iz Jajca trebala imati hitnu operaciju (povrede na licu). Ovdje bila samo jedna doktorica koja je morala odraditi sama operaciju. Doslovno nije imala ni jednog asistenta. Rodica dovoljno bila pri sebi i trazila da je prebace u Sa.. ali nije ni to tako jednostavno. Cekali prijevoz iz Jajca da dodje u Ze pa da je vozi za Sa. U Sarajevu rekli: ne treba operacija. Sve ce se to samo vratiti nsa svoje (bog zna sta ce na kraju biti).

    A o porodiljama da i ne pricam. Kada zene zavrse u bolnici, kada imaju trudove, dodje se do njih i pita: hoce li tebi danas k'o dolaziti ? Ako nece, nisi jos za porodjaja. Nije mi samo jasno kako tako otvoreno mogu biti korumpirani bez straha da ih neko prijavi.

    Srecom imam stelu u nasoj bolnici i u Sa na nekoliko odjela pa je rodbina solidno prolazila (ja još nisam imao potrebe) ali u suprotnom bi svi bili dva metra pod zemljom. Sa druge strane, nema te stele koja ti moze pomoci kada nase bolnice nisu opremljene. Najosnovnijih stvari nemaju.
     
  12. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Kad spomenuste te sestre kako ne vode brigu o bolesnicima, dajdza mi pricao kako je bila jedna zena slijepa i stalno valjda govorila doce moj Reuf (valjda joj se tako muz zvao) on ce mene 'napitati' .
    I sestre to uzele kao zajebanciju pa i one pocele govoriti eto Reufa, sad ce ti on to. A nisu uopste htjeli pomoci zeni da je nahrane, da joj daju vode da se napije.

    Svakakvih stvarno slucajeva. Sve to nekako covjek uspije i platiti da doktori te prime i operisu te, ali brate moj, strah me ovog naroda, niko se ne dize povodom ovoga da se konacno ovim stvarima stane u kraj.

    Kao i za Pelikana, zbog ovoga tacno bi da se ispalim odavde, iako emocije kazu drugacije, ipak treba razum slusati.



    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Lijepi acibadem.

    Moje iskustvo mnogi znaju, ocd i psihijatrija 2013, ukratko katastrofa, od lupanja dijagnoza pa do svadje sa tehnicarima i doktorima( jer ja nikome ne sutim), i itd.
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da, lijepi acibadem za mozda 5% stanovnistva koji moze da sabi priusti, za sve ostale tu je BH zdravstvo.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Mislim da se za zdravlje ne gleda je li skupo nesto ili ne.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Naravno, ko moze da ne gleda tj da priusti.
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Misljenja sam da svatko na ovaj ili onaj nacin moze priustiti acibadem usluge, da se razumijemo ne reklamiram bolnicu, ali npr. presadjivanje kostane srzi u dojclandu kosta 195k eura, a u acibademu 35k eura.
     
  18. Esprit

    Esprit Aktivista

    Jao, o nemarnosti zdravstvenih radnika u BiH bi se moglo pisati danima, ali evo navest cu par slucajeva.
    Moja rahmetli punica, oboljela od multipli mijeloma, na stranu sto u bolnici u Zenici (tamo je zivjela) nisu mogli ustanoviti o cemu se radi jer zena je legla zbog bronhitisa koji je unazad par godina imala ali su po nalazima vidjeli da nesto drugo nije u redu, elem uzorak kostane srzi smo odnijeli u Zagreb i vrlo brzo je stigao nalaz da se radi o toj bolesti.
    Par dana poslije toga je radila kemoterapiju i po izlasku iz bolnice joj doktori kazu da odmah mora ici vaditi zube (3-4 je imala kriticna) zbog druge kemoterapije.
    Zena se po izlasku iz bolnice super osjecala, pozitivna, neke clanove porodice je ona tjesila i to sve uz osmijeh, mozda zato sto je bila vjernica pa je na to sve gledala s druge strane, elem, drugi ili treci dan je otisla zubaru i izvadila zube koje je trebala, navecer dobija temperaturu, sutradan joj pozlilo, odveli je u bolnicu, kad zena dobila sepsu, 2-3 dana gore lezala i preminula.
    I sad naravno moja sestra koja zivi u Svedskoj pita kako se sve desilo i ja joj ispricam, ona i zet su zdravstveni radnici, zet laborant a sestra koordinator stomatoloske klinike, odmah mi rekose da su je doktori ubili, s tom dijagnozom mozda ona ne bi zivjela dugo mada ima slucajeva gdje se ljudi godinama bore, ali opet poslije jedne kemoterapije poslati pacijenta zubaru je za zatvora.
    Sestra je sa doktorima u klinici u kojoj radi pricala o ovom slucaju i ljudi ne mogu da vjeruju, praksa u normalnim zemljama je da se bilo kakve intervencije, pogotovo hirurske rade prije kemoterapije, a ne poslije kada je imunitet 0.
    Kaze mi sestra, kod njih kada dodje pacijent, u racunaru imaju citav karton pacijenta, od toga da li ima neke hronicne bolesti, da li pije neku terapiju, znaci sve sve... oni ne bi ni primili pacijenta s kemoterapije pa cak i da se desi propust doktora i da ga posalje na vadjenje zuba.

    Drugi slucaj koji je bio ove godine, tetak je zivio na relaciji Swe - BiH i sad kad je bio ovdje pozli mu i prvo ga iz Jajca posalju u Tuzlu, iz Tuzle za Zenicu, pa iz Zenice za Tesanj i onda za Sarajevo, naravno niko nista nije znao osim da su mu iz pluca izvadili vodu. Moj rodjak a njegov sin odmah avionom dodje u Sarajevo, doktora ni na mapi da sa njim razgovaramo, sve sto smo uspjeli saznati je od sestara, kad smo usli u sobu bio je komunikativan ali je tesko disao a sestre su govorile da se on to prepao.... Rodjak kad je vidio bolnicu samo se uhvatio za glavu i rekao "sta je ovo dragi Keno"
    Golubovi hodaju po hodnicima i to odjel na hematologiji!
    [​IMG]

    Plan mu je bio samo da ga se osposobi da moze da leti za Svedsku posto je njihov drzavljanin i penzioner, okrenu neki broj i za par minuta zove doktor koji ima anamnezu tetka i trebalo je samo da poprica s nekim nasim doktorom, ali pazite sad ovo, u bolnici rekli da Svedski doktor nazove sutra ujutro jer doktor koji sad radi ne zna engleski. To je bilo u podne, navecer oko pola 8 tetak preselio.
    Ne bi me cudilo da mu je opet dosla voda u pluca i da se ugusio.
    Kako god odnos prema pacijentu 0.

    Treca situacija, moja curica se ujutro probudila s proljevom i temperaturom, subota bila i zena insistira da je odvedemo doktoru, odemo u omer maslic kad tamo kazu da subotom moramo u vrazovu, mi u vrazovu, cekamo sigurno 40 minuta ali hajde saburam, vikend je, udjemo unutra i bio neki dezurni doktor Adnan, odmah krenu u nekom drskom tonu kao sto smo njemu dosli, ko nas je poslao, naravno tu mu ja odbrusim jer sam vec bio popizdio cekajuci i kontam primit ces me, a ako imas neki problem zovi omer maslic i pitaj zasto oni salju pacijente tebi pa rijesavajte izmedju sebe...
    I primi on nas, odradio rutinski pregled, grlo, pipao stomak, mi rekli nase zapazanje i on nam napisa neki lijek, mi u apoteku pa kuci, ja otvorim lijek kad unutra neki antibiotik, pogledam za sta se koristi i imam sta vidjeti "upala mozga, pluca, uha..." sve neke bolesti da te Bog sacuva... ja lijepo zeni "imal ista od ovog nase dijete" kaze nema, pa ja joj ovo necu dati, zena kao u fazonu nismo mi doktori, slusat cemo njega, ja reko nema sanse da joj ovo dam, nisam doktor ali znam sta se lijeci antibioticima, proljev sigurno ne. Pa cak i da je bilo nesto bakterijski trebao joj je izvaditi krv ili uraditi nalaz stolice pa da se to i utvrdi a ne davati antibiotike kao da su bombone.
    Kupim dijetetu probiotik, taj dan bila na dvopeku, rizi i ostaloj dijetalnoj ishrani, uzeo joj i rehidromix, ujutro bila ko nova.

    Slucaj moje zene iz vojne bolnice gdje se porodila, porodio je dr. Masic i o njemu imamo samo rijeci hvale, nismo feninga dali osim sto sam ja pocastio babicu za mustuluk... Medjutim zeni se nesto iskomplikuje sa mlijekom u dojkama, bila pocetna faza mastitisa i dobila veliku temperaturu, jedva hodala i odvedem je u vojnu jer tad nismo ni znali sta je, konta tu se porodila... primise je unutra i poslije mi u autu govori kako je sestra napala sto dolazi sad kad im je smjena, joj kako me huja uhvatila, u onom momentu kad sam bio vise na rubu zivaca zbog djeteta koje ne moze da doji i stalno place, jos fasovalo stafilokok aureus, pa zbog zene i tog mastitisa i bandacenja po stanu, jos da je to rekla predamnom mislim da bi security morao reagovati jer bi gaduru u najmanju ruku pljunuo, ali mozda je bolje sto je bilo kako je bilo...

    Drugo dijete se rodilo na jezeru, isto nismo nista dali mada kaze zena da se kod sestara moglo osjetiti da su drske jer nisu nista primile, ali sta me briga, ne casti ni mene niko sto radim svoj posao kako radim, vec primam "samo" platu.
    Elem, sa zenom u sobi bila jos jedna porodilja, kaze fina cura, pita moju zenu koliko smo platili, kaze zena nista, a ova ce sva u cudu "ja sam cula da ti ovdje ne daju dijete ako ne platis"
    E pa zamislite kako glupog svijeta ima, pa kome mi radjamo djecu, doktorima ili sebi?

    Imam jos slucajeva koliko hocete ali da ne smaram vise, ja cu jos samo reci da ned'o Bog ovdje biti bolestan i cekati na pomoc doktora, bolje odmah da sasjece i allahimanet.
    Sretni su ljudi koji zive vani, pogotovo ovo sto sam ja vidio u skandinavskim zemljama, bolnice ko hoteli, djeciji odjeli ko igraonice, uopste nemas utisak da si u bolnici, osoblje ljubazno, ja radim na Breci i ne volim proci kroz krug CUM-a ako trebam nesto pjeske dole nego idem okolo glavnom cestom, tacno hipohondriju dobijem od nasih bolnica.



    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Zalosno stvarno, fujjjjjjjjjj.
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Moze svako iz onih 5%, a veliki br. onih iz preostalih 95% ne moze ni da plati (podmiti) koju stoju ovim nasim doktorima da im prodje tretman kako treba, pa ostaju bez udova, vida ili u najgorem slucaju ne prezive.