Zdravstvo u Bosni i Hercegovini

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, Oct 9, 2016.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Koja smo mi vukojebina.
    Ne kazu djaba, samo zdravlja, sve ostalo prolazi.
    cuvajte se narode..da mogu sad bih pare uzeo i ne bi izdvajao ni za penziono ni zdravstvo ko im jebe mater pocrkali dabogda.
    Sto kazu u se i svoje kljuse.

    p.s. vecu privilegiju imaju ljudi koji nisu osigurani nego osigurani. On sa knjizicom socijale visi tamo, i sve uredno, a ti te cekaj te ovo te ono, ko da si mu ubio nekog kad dodjes mame im se
     
  3. Esprit

    Esprit Aktivista

    Ja 8.11. operativnim zahvatom vadim umnjak, strah me pravo u pm

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    Nista strasno , ja sam vadio umnjak koji je bio uzasno komplikovan. Prvo sam imao upalu , nateklo , bolovi nesnosni , ukljucim xiclav i za 7 dana sve ok , odem kod privatnika sa slikom zuba i covjek mi lijepo dao anesteziju , utrnulo , uhvatio kljestima samo sto je krenuo da cupa ja sve zvijezde prebrojim , stade covjek i sa svih strana umnjaka stavi anesteziju brate glava mi je utrnula mog'o si me preklat ali se zub nije dao cupat...

    Vidim ja od toga nema nista , on ne smije dalje jer uzasno boli iako je potpuno anesteziran, ja razocaran odem kuci i puknem jos kutiju xiclava , ispiraj zalfijom pa i slanom vodom.. Odem poslije toga u Sanasu , ispricam sta i kako je bilo prije , kazu ljudi da ne ide klasicna anestezija u korijen nego u zglob , ja se poceo znojit , rekoh vadi ovo iz mene ne pitam koliko kosta ne spavam nocima , popio sam tonu tableta i nista , dodjose 3 sestrice , uze hanuma iglu i to standardne velicine , ne one male bebece , i tacno unutra u zglob izmedju gornjih i donjih zuba , vjeruj mi da nisam nista osjetio osim sto je neugodan osjecaj , cujes neko pucketanje. Izvadi ona iglu , kaze sad cemo sacekat 15ak minuta i javi kad ti utrne vilica do pola , tacno pola vilice se mora bukvalno oduzet.

    Nakon sto je utrnulo , krenulo je vadjenje koje je trajalo 20 minuta jer je bilo uzasno komplikovano, poluga jedna , druga , treca.. klijesta ova klijesta ona , skalper , tuferi .. i kraj.. iskreno jeste malo na samom kraju zabolilo kad je vadila korijen ali to je jako malo, eh koji merak kad je sve proslo.. A sto je najbitnije cijena vadjenja je bila standardna kao da se radi o bilo kojem drugom zubu koji leti van za 10 sekundi.
     
  5. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Mislim da mu je sad jos veci strah :D
     
  6. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Ne čitaj post od Benq..
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    hahahaha
     
  8. Benq

    Benq Komšija

    Hahaha samo sam prenio svoje iskustvo :mrgreen:
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ma tih stomatologa mozes naci svakakvih. Cujem price da ima i onih koji ni plombu ne znaju dobro staviti. Srecom imam "porodicnog" ljekara s kojim se znam skoro citav zivot, a i inace u gradu vazi za provjerenog. A evo i moje iskustvo kako su isle stvari.
    Covjek mi je stavio plombe jos nekad u osnovnoj ili srednjoj na sve 4 sestice jos nijedna nije ispala. Dvije sedmice sam ove godine unistio, lijeva mi je bas prilicno otisla, ali nije bas tako da ne mozes spavati, uglavnom rijesio mi je tu i kaze ako bude islo na gore tek onda vadjenje zivca. Desna se nije vidjela izvana, jer je kvar bio dubok. Kucka on s onim cudom ne boli nista. Uglavnom, ovu lijevu sam popravio ima vec pola godine i stanje je nepromijenjeno. Na jako hladnu vodu iz slavine boli skoro da ne mozes zivjeti, ali prodje nakon podrazaja. Valjda zato sto je zubni sloj otisao, pa je zivac nezasticen.
    Odlazak stomatologu se definitivno moze svrstati u horor price :D
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    stavi post u spoiler a mi cemo mu reci da ne cita tvoj post :D
     
  11. Esprit

    Esprit Aktivista

    Aaa sta procita, mogao bi ja ovo i otkazati :)
    Salim se malo, nije mene strah vadjenja, mene je strah eventualnih komplikacija, ima tu i nerava koji se mogu ostetiti ali se nadam da ce biti sve ok.
    2013. godine sam vadio jedan umnjak na stomatologiji i mislim da sam pisao ovdje o tome, kad sam ustao sa stola mantalo mi se, fasovao sam i temperaturu te nisam mogao voziti do kuce... Bas odvratan osjecaj, ali hocu ovo govno da izvadim jer evo za 34 godine nije izaslo niti namjerava izaci, a malo malo pa se meso upali, na snimku se vide i dzepovi a imam hvala Bogu kvalitetne i zdrave sve ostale zube i necu da nosim sa sobom upalni proces u vidu umnjaka.
    Tako da mi je vaditi, nema druge.



    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ni ne trebas ti voziti poslije vadjenja... Meni doktorica nije ni dala za volan kad sam vadio :D
     
  13. Esprit

    Esprit Aktivista

    Meni prije operacije rekli da mogu, ja dosao kolima sam, al kad sam ustao vidim da ne mogu, ovaj put nekoga vodim sa sobom.

    @Reznor
    Za tu osjetljivost zuba probaj pastu Paradontax, jeste skuplja (oko 8 KM) ali vrijedi svakog feninga.
    Ja sam imao isti problem jer sam davno izbjeljivao zube i sreca nisam ostetio caklinu, ali su mi postali osjetljivi na vruce/hladno, Paradontax mi je rijesio problem i to sam drugi-treci dan osjetio poboljsanje.


    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Super hvala ti, probacu obavezno to.
     
  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    ja sam na obe strane vadio umnjak donjem dijelu, mislim da je drugi umnjak, kako to već ide po brojevima nikako da uhavizam.

    slikao, rastao mi zadnji kutnjak neki mater jebo svoju, pa mi suzbijao sjekutiće, a ja iz nekih razloga i to nikako da prezalim, prije neke 3 godine mozda malo jace, nisam isao zubaru nikako, hvala Bogu zdravi zubi, a inače redovno išao svaka tri mjeseca otprilike na kontrolu reda radi. i baš te godine nisam nikako isao jer sam bio pun obaveza. a rekao mi još zubar da dodjem da se sto prije otklone umnjaci tako da se sjekutići ne suzbijaju i ne krive.

    ja jedno jutro stadoh pred ogledalo i imam sta vidjeti, zubi se poceli kriviti. Odem zubaru i izvadim ja prvo na desnoj strani, brzo rjeseno, bez problema, kasnije kad je dosao red na ovaj sa lijeve strane, ej patnje Allahu, hem što je težak bio za izvaditi, pa u jednom trenutku puče dio zuba, a vrijeme prolazi preko 20 i minuta, meni ko godina.

    i jedva mi čovjek iščupa, hvala Bogu opet nisam fasovao gripe nekakve ili da mi je šta oticalo, ali zakasnio sam tako da su mi donji zubi blago nakrivljeni, a izgleda da je ovde i genetika igrala ulogu, otac nije imao sličan problem, vjerovatno od matere nasljeđeno.


    nego kad spominjete te paste za zube, ja se obično držim ovih od 3-4 km tj većin aquafresh paste za zube.
    isplati li se uzeti te neke skuplje, mislim, ima li ikakve fajde od njih ili su isto kao ove jeftinije poznatije tipa aquafresh, colgate i sl.
     
  16. Benq

    Benq Komšija

    Haha vjeruj mi nije tako strasno kao sto izgleda :D

    :smt005 :smt005

    Ja izvadio sva 4 , 2 su izasla bez ikakvih problema , treci kad sam vadio umirao sam od smijeha sa kljestima u ustima , to je trebalo snimat , doslo vrijeme da se vadi gornji desni umnjak , stomatolog anestezirao , uhvatio , poceo da rotira i da cupa vani , nece zub da makne , pita mene boli li , rekoh nista slobodno ti , on je 3 puta podlakticu odmarao :smt005 , na kraju se dogovorimo da ja vucem glavu nazad dok on bude vadio zub , i tako je i izaslo , to je jedini umnjak koji nije ni sekundu bolio. Eh oko tog zadnjeg cetvrtog umnjaka je bilo zajebancije dobrih 20 min sa raznim polugama , onim spicevima za odvajanje od kosti i td..
     
  17. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    haahhahahahahaha :smt003
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ko mu je kriv kad nije mećo :smt005 :smt005 tj. da ga nisi vadio doktorica bi bila happy :lol:
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Svaka cast kad toliko dugo mozete drzati usta otvorena :D

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017