Zdravstvo u Bosni i Hercegovini

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, Oct 9, 2016.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma de ba dobro ovaj kaze gore sve je ovo narod kriv pa zatim vlast itd itd. Evo gledaj ovaj ubio dvije djevojke u Sarajevu isao 100km/h kroz crveno njemu je sadaka metak u celo o cemu mi pricamo??
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Jedino metak u čelo, ili eventualno doživotna robija. Zabrana upravljanja MV ne pomaže, jer voze i bez vozačke. Bit' ce isto kao i sa ovim debilom: http://www.faktor.ba/vijest/optuzeni-za ... jom-198558

    Nije mi jasno kako ljudi imaju trunke hrabrosti da se uopšte brane i pri tome još lažu i pokušavaju izbjeći ili smanjiti sankciju. Kriva je država najviše. Ovaj gore napravio 54 prekršaja za 4 god. Pa i da je sve kazne poplaćao, jasno je ko dan da to ne daje efekt i da i ne pomišlja da prestane činiti prekršaje. Zakon o prekršajima na žalost ne propisuje zatvor kao sankciju. Promjena zakona ili da narod uzme stvar u svoje ruke (ko u indiji kad za jaja objese silovatelja)...
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    3 ubistva u vremenskom razmaku od pola sata u Sarajevu..
     
  4. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    I na zalost garant dobije 2-3 godine max.
     
  5. kio

    kio Komšija

    Ko se veceras pridruzuje u 20:00 :)
     
  6. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Kao sad neki protesti, a neki dan glasali za te iste ljude protiv kojih ce se protestvovat.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    zravstvo u BiH je u K,blago receno
    evo moje danasnje iskustvo
    naime trebao sam raditi ljekarski za posao i kako su nasi majmuni u Gr ukinuli medicinu rada,odem ti ja u Dom zdravlja u Lukavcu da izvadim ljekarsko
    vadio sam ga od 9 ujutro do 14:30,u zadnjim minutama radnog vremena sam uspio dobiti zavrsni pecat
    dodjem ti ja na salter,prazan salter,ljudi se okupljaju,nigjde zive duse...naleti malo sestra,uzme knjizice,recepte pa je opet nema i tako u krug cijeli dan
    da sumiram,od ovih 5-6 sati koliko sam se ganjao,kod doktora i u kancelariji sam bio mozda 30 minuta,sve ostalo sam proveo cekajuci nekoga
    dodjem do nekog doktora,kad u 12 do pola 1 opet neka pauza,unutra sijelo,kafenisu,marisu cokolade a pred kancelarijom ljudi cekaju
    usluznost ko K,jedna do 2 sestre od njih 10 je bilo normala i susretljivo
    onda jos im nisu pustili grijanje u bolnicu,znaci ledara,sestre hodaju sa po dvije majice na sebi i salevima oko vrata...i ja sam se smrznuo
    pitam ih zasto ne loze,kaze cekaju 15.10. a temeprature 2-3 ujutro jbte,pa reko stekli su se uslovi za lozenje,kaze toplane imaju puno duznika pa da ih i ovako malo pritisnu :D
    i da napomenem da ljekarsko kosta 70 KM ,znaci izmrcvario se i smrzao i jos debelo im platio
    sve u svemu,u K je sve a zdravstvo je izgleda najgore
    ljudi moji,samo da je zdravlja,ostalog manje vise...tek najebes kada odes u bolnicu :D
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije to samo u zdravstvu, tako je u svim drzavnim sluzbama.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja kad vidim koliko mi država skine za zdravstvo, mrak mi padne na oči. Al je sve za qrac, i doktori i zzo, svi od reda rade od 8-16.

    Ispade da svi koji rade, ako neko hoće bilo šta da pregleda, uradi mora u radno vrijeme s posla pa nešto.

    Jednom u 6 došao na Koševo kad 3 babe sjede i pričaju kako čekaju od 5.... pa jebeš tu organizaciju.

    A pečat zzoa je samo izmišljen da 150 ljudi u kantonu imaju šta radit, tj skeniraju barcod i udare pečat. Doslovno mogu od raspberry Pi.a i barcod senzora napraviti automat da to radi.

    Lične imaju NFC samo treba skenirat podatke i provjeriti u bazi zzo, i to je to.


    Sent from my SGP621 using Tapatalk
     
  10. kvaju

    kvaju Komšija

    Bogu hvala nisam nikad morao gonjati te doktore, iako me ima i u zdravstvu, i sa dosta stranaca imam kontakt koji se lječe kod nas, konkretno u CUM-u u Mostaru, i dosta mali broj njih na kraju i ostane na samom lječenju.
    Nakon obavljenih usluga i svega, velika većina njih je prezadovoljna svime ovdje, od doktora, ljubaznosti,usluzi, i brzini.
    Na kraju cifre koje plate su za naše pojmove velike, za njih je to sića, za koju nemogu vjerovati da tako malo košta, i oduševljeni su uslugom ovdje, i baš ih pitam kako je 'gore', većinom sa amerikancima to pričam, dakle on je na cumu bio nekih 3-4h, kaže u americi bi čekao mnogo mnogo mnogo duže da ga se i pogleda, znači o hitnim slučajevima pričam, a o cjeni svega toga da ne govorim.

    Dakle ne pravdam naše zdravstvo, u qrcu je to sigurno, da ima svjetlih primjera ima, i Bogu hvala na tome, nadam se da će ih biti još više.
    Inače se negativne stvari najčešće čuju i najglasnije su, ali ima i pozitivnih.
    Samo nemojmo misliti da je vani negdje sve toliko mnogo bolje, dosta je ljudi koji samo gledaju dr. House, i misle svugdje je tako samo ne kod nas.

    Stvarno kada čovijek vidi koliko ti svaki mjesec država uzme za zdravstvo, a tih para u zdravstvu nema, nego odu tko zna gdje, ide ti na qrac sve.

    Na kraju krajeva, da mogu birati, nebi apsolutno ništa uplaćivao za zdravstvo, daj ti meni te pare u džep, pa mene volja platiti svoje lječenje, ili birati svoje osiguranje.
     
  11. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Napisah post pa ga obrisah... da ne dužim, nego da ukratko navedem što meni pada na pamet:

    - prije 11 godina imao tešku operaciju bez koje bih umro. Problem nastao zbog dugogodišnjeg zanemarivanja od strane regularne doktorice. Da nisam imao vezu, istu tu operaciju bih masno platio i čekao veoma dugo da je obavim. Ko zna, možda je ne bih ni dočekao

    - prije par godina, otac ostao 90% invalid "greškom" naših doktora. Greškom pod navodnicima jer se ne radi o nekoj grešci već o činjenici da nisu odradili svoj posao nego ga odmah poslali kući.

    - prije nekoliko mjeseci otac mi preminuo nakon greške doktora. Zajeb, i to teški, napravila neka mlada doktorica. Na već uspostavljenu dijagnozu, dala mu sprej koji ga je već nakon jedne upotrebe potpuno paralizovao. Onda je uslijedio totalni šok - čovjek je 7 dana ležao u kući i hitna je dolazila pet puta (ponedeljak, 2xsrijeda, 1x petak i 1x nedelja). Tek su ga posljednji put po dolasku odveli u hitnu i to tek nakon što je doktorica skontala da je čovjek pred smrt i da ako umre tu noć (a umro bi u nedelju a ne tri dana kasnije) da će ona najebati. Prije toga, vodili ga doktoru na Koševo, pet sati sjedio oduzet u čekaonici, niko ni da priđe ni da ga pogleda... da nije sestrica reagovala, ne bi ga doktor ni pregledao nego je na njezin podstrek odreagovao i doslovno pogledao oca (u tom periodu već je gubio svijest, nije mogao pričati, nije mogao disati a od ponedeljka tj. pet dana nije ni jeo ni pio) i rekao da mu nije ništa, da može nazad kući... tu noć zvali hitnu, prvo im je trebalo sat vremena da dođu a kada su došli, dali su mu Voltaren i Apaurin jer eto... oni ništa ne mogu. Molio ih da ga vode u bolnicu jer mi ga nismo mogli svesti (oduzet čovjek... maltene mrtvo tijelo u tom trenutku)... sjećam se k'o sad, sjedi lik i priča kako eto, čovjek je bolestan i treba pravu njegu ali to nije njihov posao...

    Suma sumarum... ne znam. Nemam riječi koje mogu opisati nepovjerenje i odbojnost koju osjećam prema našim doktorima.
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kad na ovako malom forumu imas toliko losih iskustava sa ozbiljnim posljedicama, sta se ima dalje pricati. Nema te pozitivne stvari, pa da kazes dobro je ovo kakvih ima.
     
  13. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Travnička bolnica je fuj. (ne)Higijena, (ne)ljubaznost, (ne)opremljenost, korupcija kao i mnogi, mnogi slučajevi nestručnosti. Parking ispred bolnice se plaća. Iskreno mi žao svakog ko se tu mora liječiti.

    Hrvatska bolnica "Dr. fra Mato Nikolić" u Novoj Biloj s druge strane me pozitivno iznenadila. Ženi kod kuće u Travniku puko vodenjak u 9:30 ujutru. A u Novoj Biloj se u 1:15 već budila iz narkoze, porođaj carskim rezom. I to ne bismo ni ovoliko čekali da operaciona sala nije bila zauzeta. Dok sam na hodniku nervozno čekao da se sala oslobodi, jedan fratar (koji radi u sklopu bolnice) mi je prišao i pokušao me oraspoložiti, lijepim riječima, da se ne brinem, biće dobro itd.

    Nisam nikome ni kolik' 5KM u đep dao, jedino sam sestri kupio skromnu hediju kada su žena i dijete izašli iz bolnice, a ni to nisam morao. Naravno, nisam ni štelu imao.

    Da li je moguće da se više trude kada vide da im muslimani/bošnjaci dolaze, zaobilazeći bolnicu u Travniku? Kako god, da Bog da svi ovako iskustvo imali.
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Tako je kad se dobri doktori pridržavaju Hipokratove zakletve, između ostalog:
    Dok u BiH možeš slobodno napisati na ulazu u bolnicu kao podsjetnik doktorima: "Pomozi svakom pacijentu, bez obzira kakav ti viski ili kovertu nosi."
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam gore iskustvo imo sa glavnim sestrama, ili sta su vec, nego sa doktorima. Haman ih komplexi deru, pa malo fali da one naredjuju doktorima :D
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    To za parking potvrdjujem da se placa bas jadno.
    Meni je strina bila isto u travnicoj bolnici bolesna ma ni pretrage nisu htjeli da naprave kad su vidjeli da se niko ne hvata za djep a culi da ima sina vani. Dosao amidzic pokupi je i u tu istu bolnicu je odveli u Biloj. Sjecam se isao sam u posjetu sjebao sam se isto da sam u drugu drzavu dosao. Cisto, tisina, mir slaba rasvjeta radi pacijenata da mogu odmarati ma ni muha se ne cuje. Sestre i doktori jako ljubazni. Sve uredno pretrage napravili i nakon sto je strina lezala pustili je kuci nakon ne znam koliko dana bas profesionalno i jako pozitivno iskustvo. Samo koliko sam upratio njih zeza kadar i vjerujem da u Travnickoj bolnici ima jacih doktora al djaba kad ti sve ostalo ne valja. I druga stvar tu u toj bolnici u Biloj rade mahom Hrvati pa svi odose vani, komsija jedan moj radio i otisao za Njemacku jer je jako trazeno medicinsko osoblje.

    Drugi primjer covjek tesko bolestan rak, lezao je u bolnici i samo lezao nista nisu radili a culi su da ima sina koji radi na brodu a tu je naravno dobar kes. I naravno kad je sin poslao kes ovi se razletili ko djubre u proljece oko njega, jad i bijeda sta drugo. Da ne govorim kako ilegalno uzimaju novac sa onim markicama a ko ih nema i ne kupi djaba mu osiguranje pa to nema u PM.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Jučer vidjoh na fejsu neki protest, pa neka cura nosi transparent "Vi ne možete ni okrečiti ono što je TITO izgradio". Kakve smo nekad bolnice imali, i uređenu zdravstvenu zaštitu... I dođe neka seljačina i kuka kako nije bilo dobro jer nisi mogao biti direktor ili na nekoj funkciji ako nisi u partiji, kako nisi mogao javno ispoljavati vjeru i sl. a sve ostalo što je bilo ne dobro, nego ekstra i ne spominje... Je li sad drugačije i bolje????? Jeste,drugacije, upravo ovako kako ovaj ispod kaže:

    [​IMG]
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja nisam do sada nikada dao a i ne planiram dati mito
    prekucer sam u Lukavcu u DZ odmah prigovorio jednoj sestri,nema je 10-15 minuta na salteru i ja joj odmah kazem,daj uzmi mi dokument pa hodaj,kaze ona meni sto si nerovozan...reko zato sto vec dva sata cekam a obavio sam tek 1 od 7-8 staviki (odjeljenja) koje trebam proci za ljekarski
    kasnije sam opet dolazio kod nje,bila je susretljivija

    ja sam takav,ja cim vidim da neko nesto sere,ja odmah napadnem i kazem sto me muci ,nekada se malo i posvadjam,jednoj sam rekao isto da niko ne radi svoj posao,kad ona ode u drugu prostoriju i odmah prica ostalim tamo kako sam to rekao,mene nasmija ...tracevi putuju brzinom svjetlosti :D
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    jesi zajeban :D
     
  20. kvaju

    kvaju Komšija

    To je istina, ljudi koji su glasniji, i koji zugaju odmah, bolje prolaze, to je sigurno, skoro svugdje.