Zdravstvo u Bosni i Hercegovini

Discussion in 'Generalna diskusija' started by EL NINO CFC, Oct 9, 2016.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Napisao sam opsiran post i Travnickoj bolnici o korupciji o losem tretmanu sa pacijentima, o tome koliko su ljudi unistili itd itd ali je to besmisleno pisati pa sam ga obrisao jer to vec svako zna. Ja sam rekao davno kad se ozbiljno razbolis u SBK i ako nemas kesa iskopaj sebi 2x1 i pruzi se jeftinije i lakse da te ovi kasapi sami ne dokrajce. Koliko sam prica cuo od ljudi ali i vidio svojim ocima o zdravlju i zivota sto su unistili sa svojom ´strucnoscu´ i ophodjenjem sa pacijentima mogao bi se napisati ep.
     
  2. xman

    xman Komšija

    Radim u zdravstvu i znam bolje od svih ovde koliko stvari ne funkcionisu,malo ste povrsinu zagrebali svojim iskustvima. Medjutim zdravstvo je samo ogledalo drzave,koja je ogledalo politike i politicara,koji su opet ogledalo naroda.
    Od 30 hiljada koliko se moze nakupiti za lijecenje neke politraume deklarisanog cetnika sa tetovazom Draze Mihajlovica mi od RS-a naplatimo 5-7. Ostalo ljudi jednostavno nece da plate,ili se nista od toga ne naplati jer lik nema zdr osiguranje a pruzena mu je kakva takva pomoc i usluga. Preko posjeta gradonacelnika u sitnim jutarnjim satima takodje deklarisanim kriminalcima koji su tu zavrsili jer su bili ucesnicima raznih vartenih okrsaja po Tuzli pa do situacija gdje nemas osnovnih stvari za rad. Do koga je to? Nadrkane sestre ili onog goluba sto hoda po hodniku? :mrgreen:
    Javasluka ima,doktora koji glume Bogove,nadrkanih sestara itd medjutim imam osjecaj da ovde neki krive zdravstvo kao izolovan problem u inace funkcionalnoj drzavi.
    Uzrok-posljedica,elementarni zakon u svemiru pa i kod nas. Ovo zdravstvo prebaci u Veliku Britaniju ili Njemacku npr dovelo bi se u red za 15 dana. Nase celne ljude u drzavi prebaci u Kinu objesili bi ih.
    Sta mislite kakvo ponasanje imaju Guticeve i Kukiceve stele koje ulete da rade u zdravstvu? I kakav to mehanizam postoji da to sankcionice? Nikakav. Vjerujete da je pravo cudo da zdravstvo nije u potpunom kolapsu i da opstaje zahvaljujuci malom broju savjesnih zrd radnika i sposobnih ljudi u menadzmentu. Zahvaljujuci njima i ima tih lijepih slucajeva gdje se nekome pomogne ili se spasi zivot.
     
  3. Esprit

    Esprit Aktivista

    Re: RE: Re: Zdravstvo u Bosni i Hercegovini

    Tu u Zenici od mog sure se zena trebala poroditi i znaju oni koji ce doktor biti, neki hadzija, sad sura pita neku med. sestru koju poznaju da li je praksa da mu dadnu pare jer je lik hadzija, kao da se ne uvrijedi, kaze sestra "ma kakvi uvrijediti, on to uzima bez problema"
    I prije nego ce se poroditi sura mu dade kovertu a ovaj ce "ma ne moras zuriti sa tim, mogao si sacekati da se porodi" i uze pare.
    Poslije poroda par dana zeni mu ispade komad posteljice, oni se sokirali, nisu znali sta je, odu doktoru i on bio tu, kad je cuo sta se desilo poce se ibretiti i kaze "pa ko vas je ovo porodio"
    A oni mislili ako plate da ce imati neki poseban tretman, lik ih se ne sjeca par dana poslije.
    Ocisti je i kroz par dana cura dobije temperaturu, opet doktoru, opet dio posteljice unutra... Znaci katastrofa.




    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Najgore što je zavladao bum privatnih poluklinika koje otvaraju doktori koji rade u javnom zdravstvu, i normalno, vucara te dok ne odeš kod njega na tretman.
     
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Van svake pameti da doktori rade na klinici, privatno, i još boga pitaj gdje. Hvala Bogu pa je ona Bakirova uvela da više to ne može. Ali sad problem, sve više ih odlazi na svoje privatne klinike.. kako retardirana država.
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kako ne može kada i sada rade u bolnici i imaju privatno.
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Zar nije bila priča da se to ukida kako je ona Sebija došla?
     
  8. kio

    kio Komšija

    I jos nesto. Treba pruziti alkholicarima i narkomanima 1x sansu da se ponovo integrisu u drustvo, i to je to. Nakon toga treba da se skinu sa zdrastvenog osiguranja, mnogi zdravi ljudi ne mogu dobiti ni tu jednu sansu, ali oni imaju zagarantovanu pomoc uvijek.
    @Sena ti se kreces u drugim krugovima, gdje su ti roditelji obezbjedili kvalitetan zivot i finansijski i u bilo kojem smislu. Vjerovatno su ti i prijatelji slicnog imovinskog stanja pa ne razumijes kakvo stanje vlada u ovoj zemlji. Da ne shvatis pogresno ovo, samo moras imati obzira kada pises takve stvari da takvo nesto citaju ljudi kao sto je KingT rece, 95% njih ne mogu da priuste bolje zdrastveno osiguranje.
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma Sena zivi u drugom svijetu. Ljudi prave akcije da skupe par hiljada, naprose. Fkt lik nema dodira sa prosjecnim covjekom
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ako si u prosjeku to je još i "dobro", ali je velika većina ispod tog prosjeka. Pa svaki dan, svaki sat imaš priliku u dnevnoj štampi, TV-u, fejsu... pogledati neku vijest "potrebna pomoć za operaciju" i sl. To je žalosno. Sena spominje cifre od 35k, ~100k € za neke operacije. Ja imam platu 750KM s toplim i od toga dam više od petine za kredit. Zamisli onda koliko mi treba da sakupim 35k € kad bih svu platu davao u kredit. Ja sam još i "dobar". Ima i onih koji rade za 350KM i od toga žive, školuju djecu, placaju režije, drva... Tačno, za zdravlje ne treba štediti, ali o štednji može pričati onaj ko te pare ima pa ih ne štedi/ne štedi, a ne onaj onaj ko tih para nema i ko jedva preživljava. Katastrofalna je situacija u većini zdravstvenih ustanova. Pothitno se moraju donijeti propisi koji zabranjuju ljekarima, specijalistama da rade u javnom zdravstvu i privatnim klinikama. Uslov za to su normalne, pristojne place ljekarima, inace niko neće raditi u javnom zdravstvu osim početnika, a tu se onda ne može govoriti o kvalitetu. Zdravstvo je jednostavno u nezavidnom položaju, i vrlo često je ucjenjeno od strane specijalista koji jednostavno kažu: za te pare koje mi ti nudiš ja ću ponuditi nešto (a to nešto je malo rada i malo više nerada, arogancije, uzimanja koverti...) a ostatak cu sebi obezbjediti u privatnoj klinici. S obzirom da su specijalisti deficitaran kadar, očito je da postoji problem i da su u poziciji da ucjenjuju, biraju gdje će da rade, za koliko će da rade i sl.
     
  11. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja kada sam ležao u vojnoj fol je bio da si na "pregledima" dok ne daš pare.
    Došla Sebija u vizitu i samo zakazala operacije za sve pacijenete na čekanju. Hirurzima mrak na oči pao.
    Od tad od mene ima :smt023
     
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Hajd nek ima nesto i pozitivno

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Word.

    Ne bih puno ulazio u raspravu, ali ovaj boldirani dio je sve sto treba - nisu medicinski profesionalci korumpirani i bezobrazni per se kao sto mnogi vole ocrniti, ima ih od meleka do najvece stoke (kao i u bilo kojoj profesiji).
    Svaki dan sam na praksi u bolnici, i svega se vidi - i dobrog i loseg, ali stanje u zdravstvu je ako nista, na nivou kao i ostatak stvari u drzavi, sigurno nije ispod. Obrazovanje, pravedni sistem, saobracaj i jos stosta su u jednakoj banani.

    Zdravstveni sistem u BiH je paradoksalno dobar (na papiru, svi do 26. godine imaju potpuno besplatno osiguranje, bez obzira na status; istrazite gdje jos ima to), a u nekim situacijama i apsolutno debilan - opterecen administracijom, tehnicki nemodernizovan i naplata izmedju nivoa je katastrofa. Svaka zdravstvena ustanova u drzavi grca u dugovima.
    Mislite da medicinarima ne bi bilo draze da uvijek na stanju imaju antibiotik izbora, konci, i sva dijagnosticka oprema?

    Zakljucani smo negdje izmedju socijalizma i kapitalizma, u konstantnoj politicko-interesnoj opstrukciji - i to je rak rana ove drzave, a time i svih podsistema (time i zdravstvenog).

    Volio bih da kao buduci lijecnik ne budem morao traziti svoju egzistenciju u inostranstvu :)

    @Sena: razbacujes se tu brojkama od 35k eura ko da je nista, pa to je kolicina novca od kojeg cetveroclana porodica u manjem gradu/selu moze zivjeti 6-7 godina :?
    Dozovi se, Mr. Stakleno zvonce, odnosno sto politicari vole reci "Nije Bosna od Carsije do Marin Dvora". :)
     
  14. efo

    efo Komšija

    Ja kad vidim neke Senine komentare, dodje mi da se brisem s foruma. Al opet s druge strane ne zelim ni osudjivati, treba biti dobar prema svima koliko god je moguce, nije lik sigurno zao. Samo nema osjecaja za neke stvari jer je uvijek bio daleko od problema te vrste. Osim u slucaju kad nema dovoljno para za dva titana, pa uzme dvije 1080-tke, jebi ga zafali i njemu para :D

    On topic, jos jedan mali primjer je stomatologija u studentskom domu zdravlja, doktorica Lana mi je jedan zub liječila preko pola godine, da bi poslije skontao da nije imala pacijenata, valjda je izbjegavali, pa me namjerno vozala da bi ispunila neku kvotu valjda, tuga zesca. Poslije kod privatnika nisu mogli da vjeruju kakav mi je rusvaj napravila i koliko dugo je zub liječila. Na kraju sam taj zub izvadio. Ima jos losih primjera za stomatologiju, poput vozanja za slikanje zuba, mada u zadnje vrijeme se taj dio malo i popravio, zub mozes slikati isti dan kad ti da uputnicu, barem na Ilidzi. Ima tu jos nekih primjera, al slika je dovoljno jasna i bez njih.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja ne znam koji je k***c pojedincima na ovom forumu, u najmanju ruku se ponasaju kao da sam od njih uzeo pare pa balaham, znaci na sve sto ja potrosim dobijam neukusan komentar, stvarno zanimljivo ponasanje koje nisam vidjeo ni na jednom drugom forumu, ali jbg cini se da smo mi takva zla nacija.
    Ne znam onda sta bih rekli za pojedine moje prijatelje koji sedmicno trose na hiljade i hiljade km-ova, jbg vama ( cast izuzetcima ) je ocigledno krivo na iole bolji tudji uspjeh i kupovnu moc, a tu vam nazalost ne mogu pomoci.
     
  16. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma mi reagujemo tako jer smo ljubomorni, a ne zato sto spominjes 35 hiljada (eura lol) kao nesto sto svako na ovaj ili onaj nacin moze priustiti, jer kad je zdravlje u pitanju, nista nije skupo. Ti stvarno nisi normalan, svasta bih ti napisao da nisi bolestan.
     
  17. Reznor

    Reznor Overclocker

    Skoro mi je majka bila na pretragama na Gradini u onoj glavnoj zgradi. To je po meni toliko nehigijensko zdanje da ne bi cudilo da pacijenti izadju bolesniji nego su dosli. Onaj veliki lift ko iz horor filma, cudo da jos radi. Jos su je tu drzali skoro mjesec, jer je njen doktor bio odsutan, pa je bezveze prelezala to vrijeme tamo umjesto kod kuce.
    Bio sam u strucnoj posjeti u sklopu fakulteta i vidio sam da imaju elektronsku evidenciju o pacijentima, kao i digitalnu obradu snimaka, ako se to koristi na pravi nacin onda je to super.
    Drugi slucaj je UKC Tuzla gdje sam vise od pola dana ostavio radi obicne kontrole za Krioterapiju i to samo zbog cekanja na red. Tamo bi trebala biti dva doktora, ali niti jedan od njih nije radio, cak ni nakon sto je proslo vrijeme za pauzu. Sama krioterapija je trebala biti 7 dana poslije.
    Najgore od svega je sto maltretiraju stare ljude, jer im fali neka uputnica, koju bi ionako dobili kod ljekara opste prakse pa ih salju da hodaju od objekta do objekta.
     
  18. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Mada nemam nikakve simpatije prema Izetbegovićima i njegovoj stranci, stalno se ista stvar provlači, neko je nekoga natjerao da radi, i to je problem.
    Da, može se krenuti i u neke dublje diskusije, o platama, i tako dalje, ali primjećuje se jedna konstanta oko svega ovoga - korumpirani uhljebi se našli ugroženi.

    Mene su iz Visokog poslali u Zenicu jer sam isčašio prst na košarci jer nisu mogli utvrditi da je slomljen, pa sam u 11 navečer išao za Zenicu, da mi snime prst, i ustanove da nije slomljen, i čovjek iz Visokog koji tamo radi mi izvuče i naštima kako treba. Nije OK.
     
  19. efo

    efo Komšija

    Sve si upravu. Mi smo zla nacija, i nas dosta sa foruma je ljubomorno na tvoj uspjeh i kad god vidimo da si nesto novo kupio i prokurcio se na forumu za isto, nama bude krivo i onda s vremena na vrijeme te nase komplekse manifestujemo i komentarima. Kupovna moc koju ti imas nama je nedostizna i mozemo ti samo zavidjeti i plaziti jezik do poda i diviti ti se kad god kupis neki najnoviji hardver. Ne bi bila losa ideja da zovnes i neke od tih rastrosnih jarana na hwb, pa da se i njima malo divimo i sanjamo o njihovoj kupovnoj moci. I da ponekad u naletu negativnosti, nesto i neukusno prokomentarisemo, jer mi smo zli predstavnici ove zlobne nacije, a ti tesko dostizna prosvijetljena individua kojoj se mi jadnici mozemo samo saget'. :smt002
     
  20. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Uvijek sam mišljenja da je prva pozitivna strana bogatstva u finanijskom smislu ako se čovjek razboli (ne daj Bože) imati novca i priuštiti pravu i kompletnu njegu u nekoj privatnoj bolnici gdje znaš da dobivaš bolji tretman u svakom pogledu nego da si u državnoj bolnici. Ja npr živim u Goraždu i ovdje se toliko "nakotilo" second-grade nekih arapskih i sandžačkih doktora da je za plakati kako olako daju dijagnoze, sramota je da moraš ići u RS (Foču) gdje dobiješ bolju i detaljniju dijagnozu i kompletno bolju uslugu. Pretpostavljam da ima mladih doktora koji su OK i budu inicijalno OK, ali kada videe kakav je sistem jednostavnu odu u režim "ako ih ne možeš pobijediti, pridruži im se". Apsurd je da moraš doktoru davati hediju za operaciju, ali to je ovdje kod nas norma.