Zemljotres u Japanu

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Mar 11, 2011.

  1. irhadkul

    irhadkul Komšija

    zar nebi da su izmedju 4 tektonske ploce?
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Japan je jedno od najkriticnijih podrucija na planeti uz nasca, cocos i caribian ploce u J i Sr.Americi
    Kako to izgleda u Japanu
    [​IMG]
    Svijet
    [​IMG]

    Naravno da postoje mjesta koja nemaju zemljotrese, recimo u zadnjih 20.000 godina na Sibirskoj ploci te Africkoj ploci
    nije se desio neki potres, ako se desilo nesto sitno radi rasjeda koji ne mogu prouzrociti vise od 5 rihtera a to je preslabo da osteti bilo sta i nanese neku stetu..
     
  3. JaLa

    JaLa Komšija

    I ja cuh da su 4 ploce, al i nek su 2, opet je kriticno.
     
  4. sumeir

    sumeir Komšija

    Upravo na NHK tv-u pres konferencija govore o trećoj ekploziji u reaktoru br 2 u Fukušima nuklearnoj elektrani.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koja glupost. Evo bas gledam oko 20-tak nuklearnih elektrana sa 53 nuklearna reaktora u Japanu a tako nestabilno tlo pod nogama cccc....
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa oni nemaju izbora osim ako naparave leteće nuklearke..
    Znas li kolika je potrosnja el. energije Japana.
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jos eksplozija danas su eksplodirali reaktori 2 i 4, moguca nuklearna katastrofa
    Vlada u Japanu kaze da je moguc meltdown, a to znaci da je vrlo vjerovatno..
    znaci kod sva 4 reaktora su u moguci meltdowni
    U Tokiju 240km od Fukušime je duplo veca radijacija a na 100km od Fukušime i do 5x
    [​IMG]


    3 sistema zastite od meltdowna FAIL
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  8. sumeir

    sumeir Komšija

    Slušao sam da je došlo do eksplozije ispod samog reaktora br 2 ,i da "bazen" u kojem je reaktor u koji su morsku vodu upumpavali negdje pušta,tako da su šipke bile iznad vode.
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Spominje se to i na ovim klipovima, ukratko sva tri backup sistema za hladjenje su zakazala, a i to hladjenje vodom nije uspjelo radi toga sto si ti naveo.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pravo nemaju izbora, nemoj te price ba. To im je strateski interes jer su previse trosili na uvoz goriva za proizvodnju el.energije. "Since 1973, nuclear energy has been a national strategic priority in Japan, as the nation is heavily dependent on imported fuel, with fuel imports accounting for 61% of energy production."
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jeftina električna energija koja se dobiva iz nuklearnih elektrana temelj je mnogih industrija, Japan kako već znamo ali npr. i Francuske.
     
  12. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Pa eto sam si rekao, strateski interes jer je najisplativije i dugorocno povoljnije za njih. Sad je drugi problem sto su ocigledno nedovoljno u obzir uzeli izbor lokacija i potencijalne nepogode poput ovog sad.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa to i kazem, koja glupost ici na nuklearnu energiju u ovakvoj oblasti. Ali sta ces kad ljudi ne razmisljaju dugotrajno i globalno.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dajte ba manite se suplje price bez argumenata. Eto u Japanu su napravili nuklearke bez uzimanja u obzir činjenice da se radi o trusnom području!? Pa nije problem nastao direktno zbog zemljotresa, nego zbog otkazivanja hlađenja. Koliko vidim čitate šta se dešava, pa bi vam trebalo biti jasto da se radi o tehničkom pitanju.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa da se jedan nuklearni reaktor ugasi u potpunosti treba minimalno 10 godina..
    Nije to spaljivanje fosilnih goriva ili solarna energija, pa prekidač "škljocni" i to je to..
    Za proces gašenja same nuklearke po pitanju sitnih tehničkih stvari u perfektnim uslovima treba minimalno mjesec, a reakcije se tek počinju smirivati nakon 6 mjeseci..
    Boljka svake nuklearke je baš u tome što je ti ne možeš ugasiti kad hoces..Vec to traje..
    Koliko vidim nisu dobro uradili proracune oko cunamija koji im je unistio sistem hladjenja reaktora.

    Kod ove elektrane dva reaktora su vec eksplodirala, radijacija se širi, a to je sve stvar tehničke prirode. Kao sto je poznato u kriznim situacijama postoji mnogo dezinformacija ali postoji i mnogo prikrivanja kao u slucaju Černobila, kad se tek nakon mjesec dana saznalo pravo činjenično stanje sto se tice radijacije i oblaka radijacije..
    Vjerovatno im se malo "zadimilo" usljed pregrijavanja.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nikakva suplja prica nije. Opstepoznata stvar da se prave itekakvi rizici na nivou jedne drzve, pa cak i cijele planete a sve u korist da se jeftino prodje. Niko ne gleda na moguce ljudske zrtve u slucaju nesrece. Pa svima je jasno koji rizik predstavljaju nuklearke i na super stabilnim oblastima a oni dernuli 53 reaktora na tako riskantan teren. Mogli bi i jednu direkt u San Francisko!
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Tale

    Ne kontam sta hoces da kazes? Upoznat sam sa nuklearnim tehnologijama i konkretno primjenama u elektranama, jednim dijelom i strucno vezan za oblast, tako da nema potrebe da mi dajes lekcije kako se gasi reaktor. Ovdje govorimo o konkretnom primjeru. Prva eksplozija nastala je kao rezultat iskljucena sistema hlađenja, koji je opet nastao zbog prekida napajanja elektricnom energijom u elektrani (koja ironija), a backup sistem se iz nekog razloga nije aktivirao. Struje je naravno nestalo zbog zemljotresa, ali isto tako je moglo biti hiljadu drugih razloga. Glavno pitanje u ovom slucaju je zbog cega su backup sistemi podbacili, a to se nece znati dok se istraga ne zavrsi. Ostali problemi svi su nastali kao lancana reakcija na prvu eksploziju. Japan danas ima 55 aktivnih nuklearnih elektrana, a samo jedna ima ozbiljne probleme nakon jednog od najjacih zemljotresa u zadnjih 500 godina. Dakle, nemojte smarati pricom kako je glupost ici na nuklearnu energiju u oblasti u kojoj se Japan nalazi.

    BTW nisu eksplodirali reaktori, nego hidrogen kod reaktora. Kad eksplodiraju reaktori onda se tu vise nema sta spasavati.

    @dmr
    A tvoj prijedlog glupim Japancima za rjesavanje problema snabdijevanja elektricnom energijom je?
    Uzmi u obzir da je:
    -Japan jedna od tehnoloski najrazvijenih zemalja svijeta i da 3% svjetskog stanovnistva trosi vise od 6% energije proizvedene u svijetu
    -potrošnja energije kraja rata udvostrucavana svakih pet godina
    -sve nuklearne elektrane u Japanu ne zadovoljavaju ni 20% potreba
    -Japan je otočna zemlja koja nema naftu, plin i drugo, nego sve uvozi
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa nemaju izbora jedino nuklearke mogu da proizvedu dovoljnu kolicinu energije koju trosi Japan..
    Recimo da Japan trosi 4x vise el.energije od Njemačke
    I najveca nuklearka na planeti se nalazi u Japanu.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Kashiwazak ... ower_Plant
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma niko ne govori protiv nuklearne energije u Japanu, ako je neko treba imati onda su to oni..
    Mene zanima to ako je bio problem samo sa hidrogenom ako je reaktor na sigurnom, odakle onolike doze radijacije, u krugu od 250km