Zemljotres

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Alibegovic, Jul 28, 2012.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sta? Opet se trese?
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislim da je bio preko 3 ali je na trenutak zatreslo.

    EDIT: Nezvanicno M2.8
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Ma nije bio posebno jak i dug, ali se ja opustio, zagleda se nešto, kad zatrese, odmah su mi stare trauzme isplivale na pvršinu :D
     
  4. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    I opet prije nekih 20ak minuta... Ovaj sam fino osjetio.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Evo jos jedna karta sa opasnim zonama.
    [​IMG]
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ma ja se prvih dana nisam plasio, bar ne toliko, ali ovaj od neku noc...adrenalin na max :D

    Prvo se cuje neka huka-buka, neki zvuk upozorenja i sekund-dva poslije - zemljotres :D

    Najgore je sto ostavim balkonska vrata otvorena, sparina ubija...

    Tako, kroz balkon i nocu, cujem neku buku, sve mislim zemljotres, a ono auto :D

    Tale, pravo veliko "aktivno" podrucje...cijela BH...
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Duznost je uciti i znati, pa evo od mene prvih informacija, a jos uvijek citam i pratim na internetu.

    U medijima i casopisima se vec govori o eventulanim namjernim ljudskim uticajem na prirodne pojave tipa vrelog ljeta ili zemljotresa...

    Navodno za sve je kriv : High Frequency Active Auroral Research Program ili HAARP.

    To je patent koji je (navodono) djelo velikog genija-Nikole Tesle, bujrum pogledati video :
    http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... B-BgcMqzoA
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    Ne vjeruj glupostima.
     
  9. rama

    rama Aktivista

    Šta je tačno glupost, to da bi oni mogli biti odgovorni za zemljotres kod nas ili zemljotres uopšte?
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Teoretski, mogli bi biti odgovorni za promjenu trenutnog stanja atmosverskog i terralnog (zemljanog) stanja.

    Balkan ima kontinentalnu/manje susnu klimu (kise, snijeg) i ako izazoves susu na jednom mjestu, kisa bi pala na drugom - teoretski ... (susa na Blakanu = Uragan Sandy zahvatio istočnu obalu SAD-a).

    Drugo, povecavaci pritisak na jednom Zemljinom rascjepu smanjujes pritisak na drugom-teoretski ili trazis Naftu ili plin...
     
  11. Ninja

    Ninja Komšija

    Zemljotres uopšte.
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Fina tema, posto se ja u struci bavim seizmikom, da damo par informacija vezanih za BIH.
    BiH se nalazi tačno iznad konvergencije afričke i euroazijske ploče. (Slika)
    [​IMG]
    Otuda nam je i nastala centrala ofiolitska zona BiH ili ti ga Dinarski vijenac koji se sa ostalim planinama pruza sjeverozapad od Bihaća, jugoistok do granice sa CG. Seizmičke aktivnosti su naravno vezani za aktivnosti ovih ploča, te aktivnosti velikih rasjednih zona. Kao što su, rasjedna zona (Zvornik - Tuzla - Banja Luka (u Banja Luci se ukršta okomiti rasjed koji ide tokom Vrbasa koji je 60-tih razorio BL) - Prijedor.
    Busovački rasjed (Zenica - Sarajevo), Neretvanski (Mostar-Čapljina), itd.
    Evo rasjeda i tačke u crvenim linijama su opasne zone za nastanak zemljotresa.
    [​IMG]
    Na osnovu statistika u zadnjih 500 godina napravljena je i seizmicka karta.
    Merkalijeva skala se koristi za kategorizaciju zemljotresa. Nosi ime po italijanskom naučniku Đuzepe Merkaliju (Giuseppe Mercalli).
    Ova skala je zasnovana na razarajućim efektima zemljotresa na površini zemlje. To je opisna skala koja ima 12 kategorija:

    Kategorija Naziv Ubrzanje (mm/s2) Opis
    1 Mikroseizmički < 2.5 Registruju ih jedino seizmički aparati. Ne izazivaju nikakva razaranja.
    2 Veoma slabi 2.5 - 5 Mogu se osetiti samo u potpunoj tišini, na najvišim spratovima visokih zgrada.
    3 Slabi 5 - 10 Jedva primetni potresi. Većina ljudi ih uopšte i ne primeti.
    4 Umereni 10 - 25 Na otvorenom su gotovo neprimetni, ali ih u kućama primeti većina ljudi. Izazivaju krckanje nameštaja i pomeranje lustera. Slični su prolasku teškog kamiona preko kaldrme.
    5 Osetni 25 - 50 Primetni su i na otvorenom i u kućama. Napolju se može primetiti ljuljanje tanjih grana na drveću a u zgradama se ljuljaju lusteri i zaustavljaju satovi sa klatnom.
    6 Jaki 50 - 100 Nikad ne ostanu neprimećeni. Ne izazivaju značajnija oštećenja, najčešće ništa ozbiljnije od odpadanja maltera.
    7 Veoma jaki 100 - 250 Izazivaju štetu na slabim građevinama. Na prosečnim zgradama mogu da se pojave manje pukotine, padanje maltera i gipsanih ukrasa sa plafona. Ponekad mogu da pokrenu klizišta ili odrone. Na rekama i jezerima uzrokuju intenzivno talasanje.
    8 Rušilački 250 - 500 Mogu da sruše ili oštete i savremeno građene zgrade, fabričke dimnjake, kamene ograde, itd. Na tlu nastaju pukotine, lome se slabije grane sa drveća.
    9 Pustošni 500 - 1000 Izazivaju rušenja i znatna oštećenja većine savremenih zgrada. Javljaju se oštećenja i na aseizmičkim objektima.
    10 Uništavajući 1000 - 2500 Zgrade se ruše do temelja. Pojavljuju se deformacije tla. Krive se železničke šine. Prekidaju se vodovodne i kanalizacione cevi. Ruše se mostovi i dobro građene drvene zgrade. Nastaju velika klizišta i odroni. Izliva se voda iz reka i jezera.
    11 Katastrofalni 2500 - 5000 Dolazi do drastičnog krivljenja železničkih šina. Ruše se brane, nosači mostova, i skoro svi kameni objekti. U tlu nastaju velike pukotine. Podzemni cevovodi bivaju uništeni.
    12 Ekstremno katastrofalni 5000 < Objekti bivaju odbačeni u vazduh. Ruše se sve ljudske građevine. Menja se reljef.

    Karta
    [​IMG]
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije lose Tale al mozes ti to bolje,sjedi 6,il nauci bolje ako mislis dobit 8-10 :D
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Evo ga opet :(

    prije par sekundi ... blazi, ali monitor se treseeee...
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    nema toga kod nas :D
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Hocete li moci spavat :D
     
  18. zoi

    zoi Veteran foruma

    Je legao i dok sam čekao da zaspem desi se zemljotres. Nakon 10 minuta sam bio u snovima. Eto ti odgovora :D
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kod mene je bio prije nekih mjesec dana, lezim kad se krevet poce micati, ja gledam oko sebe, wtf, ko me zajebava :mrgreen:
     
  20. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    znaci ne vjerujem

    gledam utakmicu i pocelo se tresti, reko sta je ovo kontam da nije palo sta u kuci, ali opet ne bi se toliko zadrzala "vibracija" reko ne moguce da je ovde zemljotres, izletim napolje kad i komsije govore zemljotres

    fakat, zivim u Bosanskom Petrovcu i zemljotres je ovde ravno cudu