Auto do 5000km

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Jun 18, 2013.

  1. metallac

    metallac Aktivista

    Ja znam dvojicu sa 1.5 dci motorima. Auta su 2003-2004 godiste, jedan presao oko 250 000, drugi oko 330 000 i nikakvih problema. Sve je to stvar sreće. Kod trećeg poznanika 1.5 dci riknuo na 190 000.
     
  2. kvaju

    kvaju Komšija

    Evo još nekih mjesec dana i uzimat ću auto, odlučio sam Ford Fokus 18 tddi,
    slušajući iskustva kolega rekli su da gonjam tddi, jer nemaju problema sa elektronikom i tim zamojcem nekim (tdci ima tih problema)
    cjene se kreću oko 5500-6000km.
    Ima li tko s foruma Fokusa?

    Ima li tko možda sa foruma neki savjet dati za ovo auto šta da gledam i na šta da pazim, kada dignem lovu i krećem u lov, normalno
    auto će isti na pregled u majstora, ali evo malo da pripremim teren prije nego uzimao, da vidim na šta još
    treba da pripazim ako tko zna, hvala ljepo.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam se navozao fordova, i pola moje raje ih ima. U glavom, ti sto ti pricaju da je tddi bolji su vjerovatno neki majstori iz lokalnih garaza. Imam sluzbenog mondea 2.0 tddi i privatnog 2.0 tdci. Razlika je drasticna, ovaj tddi ne da ima turbo rupu, nego tubro krater. Auto je prakticno mrtvo do 2000rpm, a znas koliko znaci kad krenes npr. uz Karaulu da pretices kamion, ne mozes u drugu jer je odmah u blokadi a u trecoj ti treba vise vremena sa 1500rpm do 2000rpm nego od 2000rpm do blokade, jer kad se pokrene turbo, ko da ga neko nogom nabije, poleti auto.

    plivajuci zamajac ima skoro svaki turbo dizel, mislim da ga nema taj focus od 90KS, ali generalno svi ga imaju. Ako ne prelazis puno km ganjaj 1.6 benzinca, 101KS, auto po Sarajevu fine voznje, znaci ne cica se, ne predje 9l/100km, imaju ga dvojca mojih pravo dobrih jarana, jedan ghia jedan obicni, i auto je odlicno. Radi ko singerica, relativno mal potrosac, za tu snagu pravo slatko ide, a smijesno jeftin za odrzavati, pogotovo ako ga poredis sa dizelom. U glavnom, tddi se prestao ugradjivati mislim 2002/2003. Cak nisam siguran, mislim da se u zadnjim serijama u karavane samo ugradjivao, tako nekako.
     
  4. kvaju

    kvaju Komšija

    tdci baš radi tog zamojca neću da uzimam, i fokus će biti sigurno, dizel.

    potrošnja od 9l/km mi je prevelika, nešto da troši 5-6l/100 mi je ok.

    tddi je 2001-2002, to mi je ok, ne patim od neke elektronike, bitno mi je da je auto ok

    da nije skupo za održavati, da ne troši puno, i i da ima klimu i to je to. u ovom fokusu to imam.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    9l je striktno po gradu, na otvorenom je to oko 6l, laganom voznjom i manje.

    Zato ti je odrzavanje kod dizela drama u odnosu na benzinca, a benzinac u konacnici moze biti i isplativiji ako ugradis plin. Racunaj i da ce i dizelas od 2000ccm trositi poprilicno po gradu, nece to bit 5-6l nego preko toga.

    Benzinci jos u startu jeftiniji, a i redovno imaju manje na satu od dizelasa.
     
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    2000ccm, jel to 20-ka motor? Ja cu uzimat 18ku vjerovatno.

    Pa kolega ima dizela fokusa neznam sta je skupo za odrzavat u njega, kaze djelovi jeftini servisi isto skupi nisu, neznam sta bi dobio da uzmem benzinca fokusa.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Znaci nema ga, bukvalno nema ga da po gradu trosi ispod 7l, pogotovo Sarajevo i spice. Moze, ako ne vozis po guzvi. Meni moj 2.0 tdci sa 130KS najmanje pokazao na rezervoaru 7.7l, ali se haman nikako nije vozao po guzvama, realna prosjecna po gradu je nekih 8.6l/100km, to sam mjerio x puta na pun rezervoar. Ako sta klima malo doda jer je na auto uvijek...

    U glavnom, vjeruj mi, ako ne vozis puno, daleko ti je pametnija kupovina 1.6 benzin. Na otvorenom je ispod 6 litara, grad kazem ti 9l, Sarajevo, svaki dan Pofalici - Stup i nazad po spici...


    Ali eto, ako si bas naumio tog tddi, sretno.

    edit:

    filter goriva moras na dizelu mijenjati svaki servis, ako mislis dobro motoru, i duplo je skuplji od filtera benzina, svijecice u fordu, original motorcraft su ispod 40KM sve cetiri, pitaj koliko kostaju grijaci. Jaran je ovu ghiu dvije godine vozio sa losim akumulatorom od 45Ah, tek ga je nedavno promijenio, Stavoi 55Ah, hadje probaj dizela upaliti sa mrvu slabim akumulatorom, a da ne pricam koliko jaci treba (mislim da je 72Ah najmanji za njega), set kvacila, sa druk lezajem, uljem u mijenjacu i rukama oko 400KM za 1.6 bezninca, pitaj koliko je za tog dizela, crijevo od turbine polovno oko 100KM, a da ne pricamo o cijeni reparacije turbine, ili ne daj boze kupovine nove, crijevo od intercoolera, u FAC oko 200KM, nema ga sem originala, ili otpad...


    Jebi ga, ja vozim dizela, i sam sebi psujem sto ga kupih, ali jednostavno benzinca NIJE BILO. Kad nekom kazes hoces benzinca gledaju te ko zadnju budalu. Htio mijenjati sad ovog za 2.5 benzin, ali iskreno, vec sam ulozio u njega love i utegao ga pravo dobro, da mi je bilo zao dati jos doplate za tog. Inace, ako Bog da, sljedeci ce opet biti benzin...
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Računaj da ti je ugradnja sekvent-plina od 900-1300km sa atestom i upisom u saobraćajnu.

    Održavanje plina = promjena filtera svakih 15.000km ili jednom godišnje po 10 km
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Obrati pažnju na pragove i blatobrane kada budeš gledao Focusa jer se voli hrđa lijepiti :) . I ja bih također gledao benzinca, iako i sam vozim dizela, ali upravo radi održavanja ga ne bih više nikada uzeo.
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Na piku su benzinci skuplji od dizela, barem kada je mondeo u pitanju. A i tu su zloupotrebe uopstenih stereotipa, pa 10godisnjaci svi redovno imaju 70-90k predjenih km. Jah, kupio dido ST-a sa 230 konja, i samo isao nedjeljom u crkvu.
     
  11. metallac

    metallac Aktivista

    Tom Focusu tddi kada ode Bosch pumpa, a otiće kad tad, bilo bi draze da ti benzinac trosi 10l nego to da placas. A gdje su dizne, zamajac, turbina, kojekakve cijevi i ventili haos.

    Nego glavno pitanje: Koliko prelazis godisnje kilometara?
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja vozam dizela i skup jeste za odrzavanje kad pogledam da godišnje nepredjem ni 5 hiljada km, sve loko po gradu. Jedino sto je dobar kad povuce uzbrdo ili kad preticem zbog velikog obrtnog momenta. Zet mi voza tojotu corolu 1.6 benzin, kako mirno radi motor to je nevjerovatno, 110ks bez turba, neznam kako su to izveli.
     
  13. kvaju

    kvaju Komšija

    Neznam, ne prelazim puno, vecinom je to gradska voznja, nekad se zaletim duze relacije.
    Do sada sam vozao 16ku dizel, jetta stara, trosi jako malo, ne ulazem u nju jer je prestara i mjenjat cu je.
    Dakle ovaj dizel jako malo trosio, zamajac na tddi je mehanicki nije onaj vodeni pa s njim nema problema kako sam cuo, sad za te bosh pumpe nisam cuo da imaju problema s njim.

    Ne kontam, sta benzinci nemaju masu tih stvari sto imaju dizeli (djelovi) koji se ne kvare?
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nemaju turvo, samim tim nemaju brugu pratecih dijelova, nemaju dizne takve, niti brizgaljke... Znas koliko ima stvari u dizelu da bi izvukao snagu prosjecnog benzinca? Jednostavno benzinci imaju manje dojelova, i za pokvariti i generalno.

    A za tu toyotu, pogledaj hondu crx iz mislim 1989. godine, 1.6 benzin, atmosferac, cca 160KS :) benzin je cudo :)
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Gorivo kod dizel motora se ubrizgava pod ogromnim pritiskom, tako da je citav sklop kompleksniji nego kod benzinaca. Benzinac dakle nema bosch pumpu ili pumpu visokog pritiska, nema skupe dizne, nema plivajuci zamajac, i najcesce nema turbinu. Bilo koji od ovih dijelova kad ode, pojesce sve ono sto si ustedio sa dvije godine voznje dizela umjesto benzinca. Dizel se zbog toga ne isplati onima koji voze male kilometraze, a u odnosu na plin se ne isplati nikako.
     
  16. anel007

    anel007 Komšija

    @Qler: ta hondica je cudo, imao komsija istu takvu i kako je to fino budilo raju ha zora kad on krene na posao :smt003 ali zato je htjela i potrositi pofino

    @Reventon: ne znam sta ta cudi sto je toliko konja iz 1.6 benzina, kod mene 307 isto konja ima sa 1.6 motorom, alfe haman imaju i do 125 sa 1.6 benzincem, meni ga to dodje ko neki standard za auta 2000. i mladja
     
  17. Ziks

    Ziks Aktivista


    Ako mislis auto za grada onda bjezi od Turbo dizela . Ako postiji neka stvar sto turbo ne voli onda je to gradska voznja jer se stvaraju naslage cadji na turbini zbog malih brojeva obrtaja motora . Zbog toga se preporucuje vlasnicima turbo dizela da se redovno "posjeti" autoput i stisne papucicu gasa do daske kako bi se "produvala" turbina , tj. skinule te naslage.
    Uzmes Peugeot 206 ili Pola i bit ces rahat ...
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    To je istina, kod mene na E220 zbog neaktivnosti auto je isao s pola snage i kad je ociscena turbina trebalo je jos da se "razradi".
    Taj motor ne voli "sporu" voznju.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Trena znati voziti. :)
     
  20. metallac

    metallac Aktivista

    Dizel se ne isplati ako ne prelazis 30000 godisnje.