Auto do 5000km

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Jun 18, 2013.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sve ok al neosnovano si ocrnio fokusa u korist 307. Fokus je izuzetno savremen auto glede ogibljenja. Posjeduje moderni multilink trap pozadi koji odlicno radi i daje autu i udubnost i stabilnost,dok je 307 najobicnija polukruta osovina pozadi koja klepece samo tako. Seleni i amortizeri svako malo.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    Vozao sam i jedno i drugo, i to ne malo. I mene je 307 razocarao neudobnoscu. Do Vlasica sam se vala umorio. Focus je puno udobniji i stabilniji. Pogotovo Ghia oprema sa plisanim sjedistima koja su jos dodatno udobnija pa milina voziti. Megan je isto udoban, ali Octavia je sepet pravi...
     
  3. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    E nisam sto jest, jest :)
     
  4. anel007

    anel007 Komšija

    jesam ja u novom c5, karavan, udobno sto jest jest sa onim njihovim cudima, crijevima i budalastinama al zato ljetos problem na jednom tom crijevu i lagano racun 1800 KM, ipak bolje da malo zulja i poskakuje na obicnim amortizerima :mrgreen:
     
  5. kvaju

    kvaju Komšija

    Meni se Focus svidio, par kolega mi ga ima, njihova iskustva su dosta pozitivna, namjerno sam uzeo tddi, jer je malo jeftiniji za odrzavanje nego tdci, trazio sam auto za svog dzepa, i ja sam zadovoljan, fino vuce ovaj kad ga stisnes :)
    Mislim nisam dosad puno auta vozao, znam da ima boljih, ali meni ta oprema nije toliko presudna, klima mi je dovoljna, sto manje opreme manje se kvari :)
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Šta baljezgate, jedino auto koje ima udobnost na nivou je Mercedes, ostalo su nijanse, nisam vidio nikakve razlike između ostalih proizvođača, pogovo na našim cestama. Octavia normalno zasnovana na WV A5 platformi ima udobnost kao i ostali auti na toj platformi, kao što su Audi A3, Toledo i dr.
    Za naše puteve Octavia je odlično vozilo sa svojim ovjesom, izdržljivo, sa odličnim mjenjačem i provjerenim motorom, i karoserijom koja ne hrđa. Znamo mi problematike fiata, fordova i drugih. Jebo ti auto kome crkne elektronika, servo, sranja sa fap filterom i dr. problemi. Kolegi na puntu II čak istruho broj šasije, crko city servo, e auto staro 8 godina, stalno problemi, kolegi na cliu crkla elektronika motora 1000 KM, itd. Daleko tim vozilima kuca od mene bila. Nisam nikog vidio sa problemima na WV platformi. Uzmite škodu 8 godina staru i nekog fiata istog godista, pa pogledajte limariju, pragove i ostalo. Kvalitet je kvalitet.
    Mali servis octavije, je 100 KM, normalno da je tvrđa jer je utegnuto auto, kojem ne moras svake godine mijenjati kugle i krajnice kao na citroenu.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mali servis za mondea je cca 120KM a veca je klasa... a vw ima svojih problema i to ne malih, nije on bogom dan.
     
  8. nFare

    nFare Komšija

    Prosto sam se ponadao da su izumrla ovakva razmišljanja poput Taletovog pogotovo pojavom interneta i dostupnosti informacijama gdje se može aktivirati sopstveni mozak a ne biti ispiran pričama iz brijačnice. Ali eto...
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: Auto do 5000km jako

    Lično sam imao porodičnu Škodu Octaviu A5 1.9 i mogu samo reći da je bila jako neudobna i imala tvrda sjedišta. Također se osjetila svaka rupa na koju naletiš.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam vozio octaviu 1.6 motor benzinac koja je bila super udobna, a poslije sam se vozio u istoj skodi ali neki je dizel motor i ta je bila tvrda ko kamen i osjetis svaku rupu i odbija bubrege, za nepovjerovati koja razlika. Ne znam ima li veze ovjes sa tim da li je dizel ili benzinac ili je do stanja ovjesa. :)
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sto se udobnosti tice, vozio sam se u par starijih Citroena i ne moze im niko prismrditi sto se udobnosti tice. Bolje nego u kuci sjediti :)
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ne volim premekane ovjese, ono da ljulja :D, meni ova octavia 1.6 benzinac bila idealna. Ono potvrda al nema onih udaraca da se prenose na tebe, samo cujes tupe prelaske preko rupa. U krivinama vrlo stabilna, nema naginjanja puno al je i poniska. Moras pravo paziti kada prelazis kakav kamen, kartet 15cm od asfalta :D, takav je i golf cetvorka.
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    @ Tale

    Nismo na automobilskom forumu ali post ti je za ROFL teme.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    ŠTa sam ja to rofl naveo.
    Da je Merc udobno vozilo?
    Da fiat ima užasnu limariju i recimo city servo sranja, da druga ne navodim.
    Da Reno ima lošu elektroniku.
    Problemi sa fap filterima kod pežo-a.
    Ja nikada navedena vozila ne bih uzeo, bar ne starija od 5 godina.
    Iskreno, vozila njemačke proizvodnje su za par klasa iznad ostalih. Sviđalo se to nekome ili ne.
    Uzmite pogledajte na cesti fiate, citroene, peugeote, fordove stare 20+ godina, pogledajte njemačka vozila. O čemu da pričamo.
    Pa kad vidim cijenu C5 koji je star 4 godine, i cijenu nekog njemačkog vozila iste starosti, zapitam se od čega ih prave.
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    A ciji je boga ti ford? Daj ne provaljuj se, kakvih grobova iz vw koncerna ima ne daju se opisati. I ta skoda, fekalija (felicija) je primjer kvalitete, fabia problema ima, golf 4 svakom 1.4 i 1.6 benzincu kao i sdi-u mjenjac otisao, reparacija turbina postala unosan posao (a moj sluzbeni ford pregazio jos malo pa 340k km i nikad motor nije dirnut niti turbina).. Volan na octavia-i gore kvalitete nego na yugi. Jaran kupio novu 2009. godina 2.0TDI 140KS elegance i morao presvuci volan jer se ona spuzva odvojila na volanu, a o tim motoroma prvih gemeracija i njihovim diznma da ne pricam... A audi i lafete, koje pucaju ko ledenice... Passa sa stekama, fabiama voda ulazi u kabinu... Ima toga tona, ali ako neces da vidis onda nema problema. Ljudi lakse svare milju za kvar na vw-u nego 100KM na Opelu...

    VW koncern je u glavnom precijenjen i pored svih problema jos se moras sekirati da ti ga neko ne odnese. Moras na cijenu auta dodati jos milju na zastite i opet se sekiras...
    Mercedes, BMW to su auta, i to je prica za sebe ali audi sa platformom istom kao skoda i motorima i mjenjacima je samo usminkana skoda, a nikako premium kao ova dva.

    U svakom slucaju, svako kupuje sta mu se svidja i sta mu odgovara, ali dok je ovakvih kao Tale, ja cu za male pare vozati dobra auta :)
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nije bas ni pogrijesio. Problem sa fap filterom je jako cest kod pezoa. Mercedes je klasa za sebe uvijek bio i ostao kada je udobnost u pitanju, kao sto je BMW sa nepoderivim motorima.

    Sto se tice VW, moji problemi sa golfom IV je zamjena grijaca, zamijena dihtunga na poklopcu motora, otisao mikroprekidac u bravi (oko50km ali mi mrsko zamijeniti evo dvije godine) i podizac stakla kojeg sam dva puta mijenjao (poznata boljka). Sreca pa ima se uzeti zamjenski dio koji je 50-60km, originalni je 300km. Samo za uporedbu, na Renou Laguni je preko 500 km taj podizac originalni, a zamjenskog nema i da hoces. Sve su problemi bili koji idu sa godinama na svakom autu. Jos nijednu kuglu ili krajnicu nisam zamijenio, kvacilo je fabricko na njemu, ulje ne trosi nikako a auto je 210k km preslo. Na vanredne servise za 4 godine nisam dao ni 300km.

    Reparacija turbina je standardna boljka svakog auta, na pezou 307 zet radio reparaciju jer ga je stari vlasnik utusio sa voznjom po gradu i zaprljalo lopatice turbine.
     
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Kad vec hoces...

    Vezano za Mercedes rekao si "Šta baljezgate, jedino auto koje ima udobnost na nivou je Mercedes"

    Vec ova izjava je dovoljna. Niko ne spori da je vecina Mercedesa medju najudobnijim autima, ali ova tvoja gore tvrdnja da JEDINO Mercedes ima udobnost je nebulozna.

    Ne moram dalje ali eto ako bas hoces hadj pojasni mi ovu zadnju recenicu

    "Pa kad vidim cijenu C5 koji je star 4 godine, i cijenu nekog njemačkog vozila iste starosti, zapitam se od čega ih prave."

    Evo sad sam onako brzinski prelistao po PIK-u Citroen C5 godista od 2009-2010 i Passata od 2009-2010.

    Najjeftiniji C5 kosta 14.990 KM a najjeftiniji Passat 15.500 KM.

    Nemam sad podatke koliko su kostali 2009 ali evo podataka trenutnih za najjeftiniju verziju Passata i Citroena C5.

    Citroen C5 Attraction VTi 120 BMP6 1598 88/120 42.300 KM sa PDV-om

    Passat TSI ACT BlueMotion Technology 1.395 110 (150) M6 - - 3G23EX 38.298 3G24EX 43.195 + PDV 50.538,15

    O cemu ti pricas, hajd procesora ti objasni mi ovu zadnju recenicu.
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Cijene auta su u zadnje vrijeme pale nenormalno tako da se moze naci dobro auto dodzaba. U poredjenu kada sam ja kupovao 2010 god, tadasnje limuzine su sada 10k KM jeftinije.

    Citroen C5 je prosle godine bio 25-30k KM, sada je 15k KM. :D
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jok ja sam samo rekao, da je kupovina Octavie za naše uslove i ceste odlična, nisu to precijenjena vozila, cijena im je ok.
    Ja vozim njemacko auto staro skoro 30 godina, prešlo uskoro 1.000.000. Samo mijenjam ulje na određenoj kilometraži. Takve fordove, fiate i dr. nisam vidio.
    Samo kažem da fiati, fordovi, citroeni i dr. kada napune 15+ godina, su u fazi raspadanja, bar sam ja vidio mnoge.
    Možda su to ok vozila za nekog ko pređe godišnje 5k i garažira ista, ali za sve ostalo ja ostajem pri onome što sam reka.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sacekaj 5 godina. Rekao sam ti, nema problema kod kupovine novog auta, govorim za korištena vozila.