All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nije ni ovdje trziste imuno na manipulacije sa kilometrima, istina rijedje je nego u Bosni ali ima slucajeva (puno stranaca u drzavi :D)
    Nije 6-7k neka velika para ali opet cini mi se kao slab deal za ono sto se dobija. A osiguranje je 1000-1200 eura godisnje za neki pisljivi 70kW dizel.
    Mazda 6 2006. dizel oko 3k, dodje mi da je uzmem i vozim dok ne bude za otpada :D
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma japanci i koreanci nisu nista losiji od njemaca. U svakom slucaju su kvalitetniji od francuza.
    A cijene za osiguranje su vam katastrofa, koliko je onda za 100-150kw...
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma ima milion faktora, onako par sto mi naumpadaju:
    -starost vozaca, je li imao vec auto prijavljeno na sebe i koliko dugo, je li izazivao nesrece (nekih 10 levela tu ima koji mnogo uticu na cijenu)
    -hoce li samo on voziti ili i neko drugi
    -je li taj neko drugi mladji od 24 godine
    -"bonus" udesi da ti ne padne level
    -unfal osiguranje vozaca i/ili putnika
    -pravna podrska u slucaju suda
    -je li placas mjesecno, kvartalno ili (polu)godisnje
    -itd-itd.

    Recimo za nekoga od 25+ godina kome je 105kW prvo auto, uz par dodatnih stvari tipa osiguranje putnika i da moze neko drugi voziti auto se dodje na nekih 1500 eura godisnje.
    Sa 145kW se to penje na oko 2000 eura.
    Nakon nekoliko godina ti iznosi padaju za 300-400 eura ako ne napravis kakvo vece sranje.
    Naravno ovo je cisto obavezno, (polu)kasko to lagano podupla.

    Zapravo veci dio tog iznosa ide na "porez na motor", jos jedan cisti bullshit koji su austrijanci izmislili, cijene birokratije su stvarno haos (registracija mopeda npr. bez obzira na vrijednost kosta 180 eura, a citav polovan moped 500 eura).

    Ima i nekih "stela" da se preskoci poneki level ali opet ukupno su cijene brutalne.
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Evo taleta, svi u zaklon :D
     
    Sena and aNaToMiC ! like this.
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nije jos prvi maj :D
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Tale - odavno se nisam sladje ismijao, iskreno. Dobro mi je došlo malo tvoje originalnosti jer... razvalim sebi retrovizor neki dan i hoće 600e da ga zamijene - nadjem ga na netu za 200e. Pa, heleknu mi svjetla za krivine i za to mi uzmu 40e; deru na sve strane. Nisam ljubitelj kajmaka ali kajmačar mi zvući prejako tako da prihvatam!

    Nego, iskreno sad, ako zanemarimo polovna auta, koji nov auto je "best-buy" ako usporedimo "uloženo - dobiveno/dobijeno (kako kome draže)". Uzimamo u obzir opremu, kvalitetu, cijenu održavanja, zadržavanje vrijednosti i sl.? Pitam jer će za godinu biti vrijeme mijenjati opet (dijaspora majka) a kad sam uzimao prvo bilo je dosta problema šta odabrati. Krenulo se od francuza, japanaca, koreaca i završilo na švabi. Daleko od toga da sam neki fanboy jer nisam baš stručan oko auta, volim da liči na nešto i da me neće oderati kroz par godina, te da ću koliko toliko moći dobiti nazad kad bude vrijeme prodavanja. Sad se gleda karavan, familijarni auto, u nadi da će sex od 1 minute uroditi plodom :)

    Auta koja sam gledao:

    Pežo 508 (samo da mi je jači motor malo nebi razmišljao)
    BMW 525 xDrive
    Passat GTE (ovisno o stanju sa el vozilima tad)

    Razmišljam i o kupovino 2g starog ako naleti gdje kakav provjeren. Tad mi se nekako najviše isplati, izgubi na cijeni, možda još godina garancije da je ostala, i peglaj.

    Pusa Tale.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    predlazem da se sastanete negdje i raspravite.
     
  8. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ma ja i Tale drugari stari. Ali pitanje generalno ide za sve a ne samo Taleta.
     
  9. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Pa tu Mazdu ako uzmes vjerovatno ces je vozati dok ne budes imao lovu za nesto bolje. Cisto sumnjam da ce zavrsiti na otpadu, Mazde su dosta pouzdane, generalno govoreci.

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
     
  10. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    @dino73n Koja je sad cijena ugradnje plina?
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma volim auta i voznju ali toliko je puno bitnijih stvari na koje se moze dati pare nego na nesto sto rapidno gubi vrijednost.
    Kad vidim da netko uzme auto od 40-50k na kredit 7-10 godina a zivi kao podstanar odmah se nazivciram :D
    Kontam da bi takvu cifru za nesto sto nakon 2-3 godine vrijedi upola manje dao samo kada bi mi to bilo 20% stanja na kontu.

    Mazda 6 se bas i cini kao best-buy za ono sto trazim ali nije bas nepoderiva kao nekadasnje 323/626 koje su isle laganini preko pola miliona kilometara uz nikakvo ulaganje.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Vezano za kilometre na vozilima vani, ne znam zašto ljudi misle da se vani ne vraća kilometraža, šta ih sprječava? Ne pričamo o autima starim do 3-4 godine koji su u garanciji, ni kod nas se kod takvih ne vraća, iako se i to desava. Ali auto 2005 godiste sa <200k je smijurija. Rade i tamo vracanje da prijave sto manje osiguranje pa vracaju svake godine pomalo i ne primjeti se na servisima. Ne samo balkanci vec i drugi koji vozaju tako stara auta.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Ja sam gledao emisiju gdje po tvrdnjama ADAC-a u Njemackoj je na oko 30-35% polovnih auta vracena kilometraza
     
  14. Almir

    Almir Komšija

    Radi se o tome da će 99 kupaca iz bih kupiti takva vozila i proći koju hiljadu jeftinije nego kupiti polovno vozilo koje je kupljeno u bih i održavano, gdje se može vozilo provjeriti do u detalj:
    - tačnost kilometraže
    - servisnu istoriju
    - preko osiguranja da li je bilo aktivacije kaska i naplate štete,

    1 kupac na 100 će tražiti ovakvo vozilo platiti višu cijenu ali dobiti sigurno vozilo...

    Ja sam prošle godine tako provjerio corsu 2017 godina proizvodnje žena da kažem vjernik pokrivena prodavala kaže sve top u boga se kune i sl, malo prešla 1500km ovako bukvalno novo vozilo bilo za 13 hiljada i otišao u servis ljudi mi provjerili i potvrdili da je auto ok kupljeno kod njih kilometaža plaćeno 21hilj itd itd, a u osiguranja mi potvrde da je bila naplata desna komplet strana rađena i na kraju odustao i kupio drugu...
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Upravo to, ljudi misle da kupuju sigurnu kilometrazu ako kupuju auto vani. Ali eto barem je vracano samo tamo, a ne jos dodatno i ovamo :D
     
  16. donjapa

    donjapa Overclocker

    Cudi me da npr Njemacka ne vodi digitalno koliko km auto ima kod svakog tehnickog. Naravno, i to se moze prevariti tako da prije svakog tehnickog vracas sat unazad, ali i to je proces. U Svedskoj barem, prilikom svakog tehnickog, uneses koliko ima km na satu. Tad mozes pratiti tacno u kojem periodu je koliko presao i sl. Umanjuje mogucnost prevara i vracanja. U Svedskoj npr veoma tesko mozes prodati uvezen auto. Moras itekako smanjiti cijenu jer je "Import", dovoljno govori da ljudi ni ovdje ne vjeruju u prodavace u Njemackoj (ipak je to najveci izvoznik za Sve cini mi se)
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Pa prati se i u Njemackoj, ali vrate prije novog osiguranja/registracije i kako onda upratiti? Npr. prelaze ljudi po 80k, a vracaju 30k. Prati se i kod nas na svakom servisu kad ides u oficijelni i digitalno a i u onu beznacajnu servisnu knjigu u koju se ljudi zaklinju kad kupe auto vani ili kod nas.
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ma ja, ljudi po njemackoj voze dosta vise tako da njima tih 50k vracenih igra veliku ulogu. Ne znam, zato nekako i volim novo, znas sta je ko je kako je... Ili provjereno od nekog ko moze garantovati (good luck).
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Neki dan jaran ugradio u golfa 5 1.4benz
    Platio 1070km italijanski sistem sa japanskim injektorima i atestom. Bilo je i jeftinijih opcija al ovo je top. 36mjeseci garancija.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Kad profesionalci vracaju kilometre niko to ne moze skontat.
    Znaci kupi covjek novo auto u njemackoj i radi jedan servis u njemackoj pa jedan u bosni ili gdje vec i svaki put kad radi ovdje vraca po 15k km. Znaci u servisnoj knjizi sve ok,u servisnoj istoriji sve ok a auto presko duplo vise nego sto je na satu. Onda kilometraza je zapisana na skoro 10ak mjesta u autu a ne samo na satu i u svaki dio se mora uci i korigovati. Tako da ako nije radio profic lako se skuzi a ako da onda si ubjedjen da je sve ok.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk