All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. selvin

    selvin Moderator

    Postoje dvije vrste leasinga, operativni i finansijski. Kao privatno lice kod nas mislim da nema nigdje operativni, tj. da "rentas" auto, samo za firme a i to je rijetka ponuda. Za fizicka lica ide samo finansijski gdje auto placas i na kraju je tvoje, ali ga pretplatis. Tako da je bolja opcija kredit + kamata i zaduzit se kod banke, jer su sad kamate niske, a barem je auto od pocetka tvoje i nemas milion ogranicenja koje donosi leasing. Kod nas se ne isplati nikako...
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Zar ne izadje jeftinije auto kada je klasicni leasing? U oba navrata ces ti njega pretplatiti ako se radi o velikoj vrijednosti ali mislim da se leasing moze naci povoljnije od klasicnog kreditiranja.
     
  3. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Ko kaze da kod nas nema operativnog leasinga? Ima itekako...

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    kod nas vecina lizinga je ucesce plus rata, vecina nema ucesca to je jedan od razloga, obavezn kasko tokom perioda lizinga itd itd
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Gdje?

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Klasični leasing je za tebe operativni? Ne izadje te u tom slucaju jeftinije jer zapravo ne dobijes auto, samo placas rentu. Samo treba izvagat je li ukupna renta manja od gubljenja vrijednosti na vozilu, ali kod nas nije.

    Sent from my 6045K using Tapatalk
     
  7. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Kazem u smislu da ljudi ne biraju iskljucivo finansijski, vec i operativni leasing. U Sarajevu konkretno, ne ide da sad pisem imena ljudi :)

    Sent from my 6055K using Tapatalk
     
  8. heroic

    heroic Komšija

    Pa ne imena ljudi, vec koja banka to nudi za fizicka lica prilikom kupovine auta?
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pitanje "Gdje?" se odnosilo na leasing drustvo. Birali bi ljudi operativni kad bi im neko dao... Jedino raiffeisen leasing ima operativni u ponudi za fizicka lica, ali i to mi lici na staru ponudu, cak ima vijest iz 2011 kao mi smo prvi koji dajemo to... Bravo za njih. Ostali iskljucivo navode da je samo za pravna.
     
  10. heroic

    heroic Komšija

    Nisam znao da Raiffeisen Leasing da nudi operativni leasing, korisna informacija. Hvala :cool:
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Nisam ni ja znao, nego sam zagooglao malo bolje, pa vidim da pise da imaju, ali je pitanje koliko je tesko dobiti i kolike su kamate (o tome nisam nista nasao).
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Treba mi karter za Vectru B 1.8 benzin. Zna li neko koja bi to radnja mogla imati novo ?
     
  14. Ninja

    Ninja Komšija

    Otpad samo.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da odgovara i od Astre G, treba provjeriti. Sto ce ti nov, nije potrosna roba? Naravno dok ga ne odvalis :)
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Prije dvije godine kada se mijenjalo ulje, mehanicari zalijepili dole šaraf. Odradili mi tada mehaničari od kolege kojima ja inace ne ide, vec on. Jucer da odradim mali servis i moj majstor da zamjeni ulje, kaze, neko ti zalijepio cep. A nije bez razloga sigurno. Postoji mogucnost da je neko slomio i kaze, ja ako odvrnem, mozda ce mu to biti zadnji put.

    Zovemo te mehanicare sto su radili, da pitamo, kaze: "to ti je neko sjebo navoj". A oni radili. Elem, treba mi backup da imam pripremljen. A najlakse se dogovoriti sa prodavnicom. Ako bude zayeb, da kupim. Možda nije nista, mozda nisu imali dihtung gumicu pa zalijepili da ne curi, ali ako odvrnemo i bude slomljen navoj, ostadoh bez auta.

    Vidim ima na piku nov za fiću i golfa 2.. haha.
     
    Last edited: Apr 12, 2018
  17. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    A sto ne odes negdje gdje pumpom izvlace ulje npr ?
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne mozes izvuci sve iz motora i ostane onaj hamelj na podu. To rade dole mislim na Almiju. Ulje je trenutno ok. Moze se još koja hiljada napraviti, nije za paniku ali moram nekako riješiti.
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Joj na hiljadu sam muka oko izbora auta.
    Gledam da uzmem neki jeftin polovan best-buy sa barem euro 4 motorom koji ima koliko-toliko prostora.
    A3 sportback 2005.-2006. je poprilicno skup ovdje u Austriji s obzirom na starost, a onda 2008.-2009. pogotovo.
    Sa A4 i Passat-om je slicna prica.
    Mazde 6 (nebitno limuzina ili karavan) oko 2006.-2007. ima jeftinih dizela ali s visokim kilometrima, benzinci su sad skuplji gotovo duplo.
    Volvo S40/S60 je isto na cijeni (i jos interijer iz 1979. xD).
    Toyota Avensis je isto zanimljiva ali nema ih puno.
    Francuze ne smijem ni gledati, odreci ce me se caca preko novina :D
    Alfa 159 je sminka ali iskreno bojim se da bi bila kvarljiva :D
    BMW 3/5 ne mogu iz principa da budem kao turcin a nisam ni fan RWD-a tako da i Merc ne gledam.

    Onda naravno sva ta zbrka oko moguce zabrane dizela tako da sve vise naginjem benzincu.

    Overall nemam pojma sta cu :D
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma