Odabir i kupovina TV-a

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Neo Bahamut Zero, Jul 18, 2007.

  1. CooK

    CooK Novi član

    Ljudi mjere colorimetrom da slika bude sto blize D6500 standardu i moze ona tebi biti zuta koliko god ti hoces ali je cinjenica da je to ispravna slika. Meni uopste nije zuta nego normalna a u pocetku mi je bila katastrofa. Treba jedan period da se oci naviknu na kalibriranu sliku temperature 6500 Kelvina a posle kada se naviknes svaka druga slika lici hladno, plavo, manje detaljno i jednostavno pogresno.
    Preporucujem procitati ovaj clanak koji je star 7 godina jer je tad nekako krenula sira prica o korektnoj temperaturi boje i upucivanje ljudi u istu i zaista je napisan na najjednostavniji moguc nacin da svako ukapira. Sad je vecina ljudi vec dobro upoznata sa navedenim stvarima i svaki noviji clanak o toj temi neupucenim osobama moze djelovati zbunjujuce jer je kompleksniji.
    https://www.cnet.com/news/what-is-tv-color-temperature-and-why-does-it-matter/
    I da se razumijemo, ne nagovaram ja nikoga ni na sta. Neka svako sebi stima sliku kako njemu godi ali pricati da je kalibrirana slika po D6500 standardu netacna je cisto lupetanje i iznosenje gluposti.
     
    Vedo and Sena like this.
  2. JVC

    JVC Overclocker

    ta ti prica nepije vode, jer deset sajtova koriste calman, i svi daju drugacije postavke za neki tv, i jeste brate zuta ko kandilo u ratu, sve kinezi na tv-u, mrzim toplu slika pša ga jebi, mrzim, i hladnu, ali nema veze, probavao sam razne, i kazem ti sve strucnjaci, sve slika za qurac na kraju mi je Darko sa HD televizije poslao postavke koje su bile fenomenalne.
    I 6500 kelvina nije zuta slika sto znaci da lupetaju sa kalibracijama, ili neznaju raditi, ali sa rissinga su kalibracije katastrofa.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja ne mogu nista ako nije D65; ali ne koristim sa rtinga postavke, imaju malo nepravilnu gamma krivulju, barem kod mog panela je tako. Isto tako i ne koristim ni ifs u potpunosti za HDR signal, crvena skace kao luda, pjesak prestaje biti zut, skin tone je izuzetno narusen. Treba neko vrijeme traziti i probavati svakakve kombinacije.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja sam na svom sonyju w705c dobio ovdje od nekoga kalibracijske postavke i stavio ih a onda sam se malo igrao i pojacao kontrast i tako to,da mi ne bude previse tamna slika,jer po danu mi ulazi puno svjetlosti u sobu i slabo se vidi na tvu
    uglavnom ,kalibrirao sam i malo prilagodio sebi...boje su tople,treba vremena da se navikne ali kada uporedis lice covjeka sa toplim i hladnim bojama,tacno vidis da je prirodno sa toplim...jer kod ljudi nije koza plava,nego zuckasta :D

    bdw.postali smo razmazeni sa ovim silnim rezolucijama i kvalitetom slike
    ja sada budem u drugoj (vikend) kuci i imam tv guzicar i sobnu antenu...da vidite tu slike...tacnije da vidite bijelih pjega po njoj haha
    kada je utakmica,tesko da se zna sta je lopta a sta pjege :D
    tako da ne kukate...
    kada pustim na laptopu preko eona i pogledam u tv.zaplace mi se :D
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    Netvrdim da netreba kalibracuja, treba, i mora, ali njihove su uzas.
    na oledu imam ISF day, i night plus techicolor odlicne vec fabricki pa mogu njih koristiti.
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Backlight pojacavas za svjetliju sobu, iako nije pravilo.
    Doduse kod vecine LED lcd-ova se kontrast sada pri maxu drzi, bez obzira na osvijetljenje, i sadrzaj.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    To nesto ala THX mode, kao na Panny plazmama?
     
    Last edited: Jun 20, 2018
  8. Esh

    Esh HWB

    Dosta ljudi također zaboravi da paneli nisu baš identični sa aspekta kvalitete na modelima te da dostavi zavisi od QA procesa u fabrici i eventualne kalibracije.
     
    Sena likes this.
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    E i ovo sto enis kaze, pogotovo za edge led modele to vazi sto se tice osvijetljenja.
     
  10. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Ja koliko sam upućen, nije svaki primjerak TVa (čak i kada je isti model u pitanju) 100% isti kada iz fabrike izađe. Što bi trebalo značiti da prepisivanjem postavki od nekog drugog s istim modelom nećeš nužno dobru/preciznu sliku dobiti.
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma za istinsku preciznost sam softwer i oprema kostaju vise od tv-a. Moras nesto kao bazni primjer uzeti.
    Takodjer ima razlika izmedju USA i EU modela u zadnje vrijeme sve vise i vise.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Sjecam se dok je Nani bio na forumu (ne znam je li jos uvijek), da su htjeli pokrenuti servis za kalibraciju kao jednu od usluga uz neki sajt (hdtelevizija mozda?), tako da direktno rade na tvom uredjaju sto je jedina opcija da dobijes kalibriranu sliku. Ne znam sta je od toga bilo...
     
    Vedo likes this.
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nista. Cuo sam da je nani pokusao da prevari nekoga. Mozda grijesim.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Pa bolje da nisi napisao ako je rekla-kazala, nema potrebe da se blati lik kad vec nije tu :) Evo sad nadjoh temu iz 2012 kad je postavio upitnik za cijene kalibracije, ali ocigledno da to nije islo tek tako, pogotovo kod nas, preskupo.
     
  15. DSA

    DSA Aktivista

    To onaj lik što je nagovorio pola Balkana da kupi Panasonic plazme koje je poslije popljuvao kad su pipu zavrnuli
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pa rekao aam da grijesi. Iskreno bio je napuhan. I dizao panny u nebesa, blatio lcd, sljedece godine je pricao obrnuto, bas kao sto kolega iznad mene rece.
    Ja sam mu bio jedina potencijalna musterija za tu kalibraciju koja je diskutabilna jer su mu se za mnoge tc-ove razilazila misljenje sa licno najboljim sajtom hdtvtest. Mozda grijesim opet kazem.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Eh ne znam sta da vam kazem, ne znam lika licno, ali vjerovatno ga dosta ljudi sa foruma iz Sarajeva zna. Ja samo znam da je dosta ljudi iskoristilo njegove preporuke za kupovinu kao i preporuke za kalibraciju i mislim da ih nije zeznuo :) I ja sam kupio tv po preporukama sa ovog foruma, ne znam je li on bio u pitanju, ali se nisam pokajao.
     
    Vedo likes this.
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Imao je pogresne predikcije
    Ja ga nisam poslusao, jer sam ters. Kupio sam prvu generaciju edge led, i evo ima mu 9 godina i danas radi. I ima super sliku, doduse ima dosta cloudinga i los dimmimg sustav, ali to je prva gen. Danas Q9 rastura, edge led je model.
    Samo Oled ima bolje znacajke. A plazma mrtva, doduse zbog tehnickih nemogucnosti proizvodnje 4K panela vecih dimenzija po prihvatljivoj cijeni.
    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  19. selvin

    selvin Moderator

  20. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pa promjenio politiku. Procitaj prve postove.
    Ne procjenujem nikoga, pogotovo covjeka koji je masinac i koji me moze prevrtat oko prsta. Ali na greske moram ukazat.
    Sent from my SM-G950F using Tapatalk