All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

  2. Ekstrauterina

    Ekstrauterina Aktivista

    Stigla prinova:

    [​IMG]

    Fluence 2011. god., 1.5 dci 63kw. Bio sam skeptican sto se tice snage jer je mrvicu teze auto, ali vuce poprilicno dobro, za moje potrebe sasvim dovoljno.

    Gume su mu na izdisaju i trebalo bi ih relativno brzo mijenjati, pa bih tu imao neka pitanja i volio bih cuti vasa iskustva.

    Na njemu su 205/60 R16 gume, ali cini mi se da po specifikaciji mogu i 205/55 R16. Ukoliko bude znacajna razlika u cijeni, je li ok da ih sve zamijenim za 205/55? Je li vrijedi 205/60 te razlike u cijeni sto se tice udobnosti ili nekih drugih stvari?

    Kako su se pokazale moderne All Season gume? Da li se isplate uzimati ili je bolje dva seta, cak i ako bi mi godisnja kilometraza bila relativno mala - nekih 10tak hiljada km? Citajuci recenzije stekao sam utisak da je Michelin CrossClimate plus poprilicno dobro rijesenje, i vidio sam da ih mogu naci u 205/55 R16 dimenziji za cca 150km po gumi, sto mi je ok.

    Ukoliko bih isao na dva seta, pretpostavljam da cete mi preporuciti da kupim i celicne felge za zimske, sto bi povecalo investiciju. Tada sigurno ne bih uzimao premium brend neki.
     
    edgsi, NAILS, forzamilan and 2 others like this.
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Nije naše podneblje za all season gume, znači dva seta felgi i guma obavezno. Iako djeluje mnogo veća investicija i nije jer ćeš duple gume moći voziti najmanje 4 godine. Dimenzija može 205 55 16

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    @Ekstrauterina , dobro si sve rekao u zadnjem pasusu. Naći ćeš čelične relativno povoljno, i uzeti nove zimske gume. Ionako će sada "kraj" ljeta, tako da te možeš koristiti do kraja oktobra.

    Nek ti je sa srećom i da se navozaš :)
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    da se i ja nadovezem. Imam zimske gume i ljetne i jedan set alu felgi. Nije mi problem placanje za zamjenu i balansiranje kad dodje vrijeme ali da li se gume ili felge ostecuju pri stalnom skidanju i stavljanju? :)
     
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Sigurno da da, nabavi još jedan set čeličnih, za tvoj auto je bar lako naći...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    ma ne isplati se a i svidjaju mi se postojece alu :D A ne vjerujem da ce im sta biti ako se u toku vijeka cca 6-8 puta nabace i skinu!? Jedino da li se ostecuje alu felga kod montaze i skidanja?
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Kako se ne isplati, 4 felge su oko 100KM
    A aluminijske ti zimi jede so, pa vulkanizeri naljepljuju one tegove svaki put, pa šmirglaju da mogu nove zalijepit, pa otpadne teg pa trese guma, šta ja znam, pitao si za mišljenje

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    cuj alu jede so? :D Sadasnje auto je non stop vozano na zimskim gumama i sa alu felgama, nije im nista bilo od soli. A balansirati je pozeljno po meni 2 puta godisnje :D. A i set alu felgi je puno skuplji od 100KM, necu valjda na zeljezo :D
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Auuuu imenjače, pa ti tvrd orah
    De ti kako si naumio, ne daj se pomest...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    edgsi and Stevie_Ray like this.
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    pitanje je da li se sta ostete felge? :D
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ako mislis drzati kod sebe auto lupam 4+ godine onda trazi drugi set, ako ne, uzivaj za svoj cejf u onom sta ti je draze i kako je tebi ljepse

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa konto 3 godine :D 32KM je jedna zamjena sa balansiranjem, godisnje 64KM, 3 godine 192KM. Ne vjerujem da bih mogo nac alu felge a pogotovo da mi se svide ko sadasnje za te pare :D
     
  14. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Sto se mene tice, ja ne bih, po*eri ga, uzivaj, ti si ga kupio, tebi se te svidjaju i cao.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    znaci nece vulkanizer izjebati felge stalnim mjenjanjem, tipa da ih fizicki osteti?
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    I kod mene je ista situacija, stavljam na alu felge, kontao jebo 30km, ali evo dva puta skidali svaki put nove ogrebotine na felgi.

    Iskreno ne znam što bi se više oštetile, tj. da su pazili ne bi ni ovo.

    Meni je zadnja sezona ljetnim gumama pa ću sad opet na ove alu staviti zimske i sljedeće sezone kupiti nove ljetne gume i čelične felge i furati dva seta.

    Inače ja zimi gotovo nakon svake vožnje operem pod auta i točkove, znam da zvuči luđački :D ali zimi palim auto dva tri puta mjesečno a prsima usput.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. dams82

    dams82 Komšija

    Pa sve sam ti napisao, ali ne vrijedi... Tebi je estetika mnogo važnija od funkcionalnosti...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  18. xman

    xman Komšija

    Sta se od "zahvata" na autu evidentira u ovlastenim servisima?

    PEUGEOT 508 2.0 BLUE-HDI 140KS ALLURE SPORT 2013GP (19.900 KM)
    https://www.olx.ba/artikal/38863918/peugeot-508-2-0-blue-hdi-140ks-allure-sport-2013gp/

    Nazovem ovlasteni servis u Banja Luci,Verano motors i dam im broj sasije od te 508-ice gore i veli lik da je prva registracija 7 mj 2013 i da je uvoz iz Holandije i to je to. Pa rekoh znaci to auto nije vidilo ovlastenog servisa? Kaze ne mora znaciti,nekada se to ne unosi u bazu podataka. Isto mi veli i prodavac auta koji je navodno radio u ovlastenom Renou i kao ni oni to nisu unosili...
    Dok lik iz ASDALMI (autosalon Ljubuski) to demantuje i veli eto ti jasnog pokazatelja da nesto nije u redu sa autom...
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kod mene je vala zimski set na alu od neke Alfe koje na mojoj izgledaju baš uvučeno i ružno, ali pošto su došle s autom, služe samo toj zimskoj namjeni. Ne vrijede felge ni 100 marki, a čelične bi me izašle skuplje jer ne smijem ništa ispod 16" stavit :D

    @xman - znam kod VW fino izlista broj naloga i računa, kao i datum i kilometražu. Tako da bi na tom broju naloga mogao detaljno vidjeti šta je rađeno i kada, a ti ako nisu unosili i ako im je bilo mrsko onda jbg...
     
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    U mene dva seta 19-ki, bit ce mi vesela kupnja guma :D
     
    Reventon likes this.