Windows 7

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, May 26, 2008.

  1. reni90

    reni90 Aktivista

    kada upgradujem windows vistu na windows 7 preko upgrade opcije, hoce li mi ostati svi instalirani programi i svi podaci koji se nalaze na kompjuteru desktopu i slicno?
     
  2. GW

    GW Moderator

  3. skaala

    skaala Novi član

    pozdrav,

    raspitujem se za w7 prije nego sto ga instaliram, znam da ostaju sve stvari sa XP'a u folderu windows.old, ono sto me zanima jeste kako sa driverima, cuo sam da se sami instaliraju. kako? odakle? da li ima drivera za moje komponente? kako to mogu saznati?

    hvala unaprijed.
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ne instaliraju se sami, nego su vec sadrzani unutar samog sistema. Za vecinu popularnog hardwarea imaju vec driveri, ako nemaju - pronaci ce ih preko Windows Updatea. U krajnjem slucaju, skines drivere sa proizvodjaceve stranice i to je to.
     
  5. skaala

    skaala Novi član

    moja graficka kartica je ATI Radeon 9250 128MB, ali na njihovom oficijelnom webu nema drivera za w7 za ovu grafu. i da li mi mogu driveri koje sam dobio uz hardware kad sam kupovao kompjuter na w7?
     
  6. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Driveri koje si dobio uz kartu su svakako zastarjeli(vise nego ostali) a ionako nece moci raditi na Win7. WDDM ce ti sam prepoznati karticu ali sa 9200 serijom radeona ima dosta problema(javljaju se BSODovi prilikom gasenja). Medjutim za to ima lijek, XDDM driver (6.14) za Vistu(mozda sad dodje standardan i u win7, ako ne dodje ima da se skine) s kojim kartica radi bez problema. Nazalost ta kartica je Dx 8.1 sa podrskom za Pixel Shader 1.4 sto nije dovoljno da gura Aero, a Aero je "simply cool graphics with useful new ways to manage your desktop." Znaci razni dodaci, od kojih mnogi korisni, ako te vise zanima nadjes na guglu. Dakle karta moze gurati sedmicu ali bio bi uskracen za mnoge (vizualne) pogodnosti.
     
  7. skaala

    skaala Novi član

    evo sto se tice drivera, skino sam ovaj upgradeAdvisor, da vidim sta i kako :) ali mi nije jasno ovo radeon 9250 - secondary kao ne valja, a dole radeon 9250 valja :/ i sta mi je alternativa za soundmax? oO

    [​IMG]
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    mislim da to nije 100% tako. postoji mozda mogucnost da su proizvodjaci sredili drivere u medjuvremenu. mozda se to odnosi na one drivere koje windows nosi u sebi.
     
  9. skaala

    skaala Novi član

    instaliro sam vistu, sve ok :) naso neke vistine drivere za ovu karticu, koji cu sami od sebe modifikovani za w7, tako da > fercera pravo ^^

    pozdrav sa w7. :smt006
     
  10. Shibby

    Shibby Aktivista

    Sad za sad sedmica bolja od starije brace :p
    WOW :shock:
     
  11. JVC

    JVC Overclocker

    Ja je koristim od prve pre bete pa sad do finalnog, i ni sa jednim operativnim sistemom nisam bio zadovoljni od ovoga, nemozes mu dohakati radi ko beton.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Meni nikako ne godi onaj aka 3d izgled naslijedjen od Viste. Ja ostajem na XP a win 7 samo za dx10 i buduce dx11 igre :D
     
  13. senad_986

    senad_986 Komšija

    Ima li opcija u Win7 da se svi driveri automatski updateuju i gdje se nalazi?
    Hvala!
     
  14. nivla

    nivla Komšija

    mozes preko windows update-a(optional updates->hardware updates) skinut pretposljednje whql drivere za vecinu hardvera
     
  15. Piroman

    Piroman Komšija

    I ja sam instalirao Win.7 na jednu particiju, dok sam ostavio XP na drugoj, a posto mi se je svidjela "sedmica", sada bi rado da "uklonim" ovaj XP i namjestim boot na Win.7., samo sto ne znam kako a inace sam cuo da je to malo "tricky", pa bih zamolio ko zna i ko je voljan pomoci da mi objasni sta da radim, korak po korak, thx!!
    PS. Znaci imam XP SP2 na jednoj particiji , dok je Windows 7 na drugoj, a OBA OS-a su na ISTOM HDD-u!
     
  16. GW

    GW Moderator

    Ako si instalirao Win7 poslije XP-a, pokreni Msconfig iz sedmice, ukloni XP iz boot sekcije i restartuj računar. Poslije toga možeš raditi šta god hoćeš sa tom XP particijom. Brisati je, kopirati podatke sa nje, spojiti je sa ovom particijom od sedmice....
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Instalira ponovo win7 na c: particiju. Ne bi valjalo da ostavis primarni sistem na nekoj drugoj particiji, najbrze ce raditi na c:
     
  18. Piroman

    Piroman Komšija

    Pokrenuo spomenuti "msconfig" i pod "boot" sekcijom mi izbaci ovo.
    A Win7 sam instalirao poslije XP-a!
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Zar se ne treba prepravit boot.ini fajl na C particiji? Nisam nesto upoznat kako boot funkcionise kod win7, pa sigurno lupam :D
     
  20. GW

    GW Moderator

    Zanemari onaj savjet gore. NIsam fino čitao. Enivej, evo najlakša metoda:
    NIsam probao ovo, tako da nisam 100% siguran. Spasi podatke pa probaj. I obavezno javi rezultate.