Windows 7

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, May 26, 2008.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    radi provjereno s ovim programom.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    da mora boot biti na c:
     
  3. GW

    GW Moderator

    Znam da radi, samo je pitanje treba li posebno premjestiti boot loader na Win7 particiju ili će program automatski odraditi.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    boot loader mora ostati na c: particiji
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ne mora. Može se prebaciti na Win7 particiju.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jep u pravu si. Master Boot Record nije smjesten ni na jednoj particiji vec ispred svih particija i u njemu se nalaze informacije gdje se nalazi boot loader. :mrgreen: Ali ako je win7 instalirao poslije winxp onda se boot loader nalazi na c: particiji i mora se prebaciti na d: (sa odredjenim programima), ako se vec hoce izbrisati sve sa c:

    EDIT: Ovo pod pretpostavkom da je win7 na d:
     
  7. Piroman

    Piroman Komšija

    Mislis na C: particiju u XP-u(prvo instaliranom OS-u)!? Jer svaki OS zasebno pokazuje "svoju" particiju kao C: a ovu drugu kao (kod mene) D:!?
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da mislim na oriiginalnu c: particiju (primarna particija) kada si winxp instalirao i formirao particije, a ne na onu koju win7 prikaze kao c: Moj ti je savjet da napravis image sistema gdje je win7 sa acronisom i da prebacis sve na primarnu c: particiju.
    EDIT: S tim da ces poslije morati i dodati novi boot loader jer ces izbrisati sadasnji sa c: particije
     
  9. Piroman

    Piroman Komšija

    Zahvaljujem iskreno na savjetu, ali mislim da cu ipak pokusati ono sto mi je predlozio kolega GW, jer je jednostavno - jednostavno :smt003
    Uglavnom javim kad uradim :wink:
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    OK moze i to samo jedan savjet. Niposto u tom slucaju nemoj formatirati c: particiju, tj. kada si u win7 to je d: koliko sam te skonto. Mozes izbrisati sve sa nje dok god ti je ukljuceno "Hide protected operating system files" jer je tada boot loader sakriven. Ako uradis format ode boot loader :mrgreen:
     
  11. GW

    GW Moderator

    Spasiti podatke u svakom slučaju prije čačkanja. :wink:
     
  12. Piroman

    Piroman Komšija

    Ohho, e ovo je zanimljiv podatak, znaci nema "brisanja" te particije i dodavanje prostora nekoj x-toj, inace mi ode boot u ....!
    Ma ionako mi je XP na particiji od svega 50GB, koje vala mogu halaliti :smt003
    Jedino za sto brinem jeste HDD, tj. da li je "amortizacija" s dual-OS sistemom ista kao ona sa single-OS (mislim na pojavu bad sectora i generalno brzinom i "zdravljem" HDD-a)!?
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kao prvo to je primarna particija i svako dodavanje i spajanje sa nekom logickom particijom na extended particiji je po meni krajnje rizicno. Druga stvar je spajanje ili dijeljnje logickih particija na extended particiji. A najbolje ti je da ostavis sve kako jeste s tim da izaberes da ti boota win7 prvo i stavis 1-2 sekunde da saceka prije nego nastavi sa bootanjem, tako da imas bar 2 sekunde ako ti ikada zatreba winxp. I nema nikakvog uticaja na hdd ako imas vise OS-a instaliranih :D
     
  14. Piroman

    Piroman Komšija

    Aha, znam namjestiti da "saceka" 2-3 sec. za odabir OS-a dok ne odabere "primarni" (system properties>Time to display list of operating systems), a kako tacno namjestim win7 kao "primarni" boot-OS...jel' moram editovati ovaj boot fajl u notepad-u!? Sta tacno upisem!?
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Promijenis ono default u boot.ini fajlu.
     
  16. GW

    GW Moderator

    Ako ti je jednostavno spasiti podatke, najbolje ti je da formatiraš kompletan disk i instaliraš Win7 načisto. Najbolji ćeš rezultat dobiti. U gore opisane radnje se upuštaj samo ako baš moraš.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da najbolje je sve nanovo ali posto neces. Ne moras nista cackati u boot fajlu preko notepada. Odes u system properties/startup and recovery i podesis koji je defaultni system i koliko vremena da ceka prije nego automatski odabere koji sistem.

    [​IMG]
     
  18. Esh

    Esh HWB



    Super nezanimljiva reklama koju su na kraju povukli iz bezvezne serije Family Guy.
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    ljudi imam problem. Skoro svako vecer me pocne zezati PC. Dakle, lampice na Motorola modemu su sve popaljene, Control Panel pokazuje da imam Internet pristup ali FF nit IE nece nista da otvore, ne radi ni MSN nit uTorrent. restartujem modem - opet isto. restartujem PC kad vidi djavola sve normala fercera. al radi par minuta i onda isti belaj. Nakon toga opet restartujem PC, digne se Win i net normala radi..
    Ovo mi se nije na Visti desavalo, u pitanju je Win 7 64bit Ultimate & ESET Smart Security 4.
     
  20. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Ljudi planiram da predjem sa Windows xp SP 2 na Windows 7 32bitnu verziju pa imam jedno pitanje. Postoje li razlike u performansama u igrama izmedju xp i w7 ako da kolike su otprilike? Neki govore da novije igre bolje idu na 7-ici dok drugi govore da zbog 2 gb rama koliko ja imam da bi to upravo moglo predstavljati mali problem. Ostatak konfiguracije mi je e5300 i graficka 4670 dd3 1gb i monitor 17-incni sa rezolucijom 1024x768.