Kupovina Laptop/Notebook 1-10000KM - Svi upiti ovdje

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by apdejt, Feb 20, 2009.

  1. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    pozdrav svima,

    ovako treba mi jedan laptop do max 1500 KM

    laptop ce biti koristen za programiranje (uglavnom) znaci treba da moze npr visual studio + muzika ;) + firefox + jos par programa slicnih da u isto vrijeme rade kao od sale ;)
    cesto ce biti prenosen, znaci bilo bi dobro ako moze izdrzati takvo nesto bez problema
    vazno mi je da ima dobar display posto cu dosta vremena provoditi u kodiranju i sl, ne mora biti prevelik ali da je kvalitetan, i inace vazno mi je da je cijeli laptop pouzdan
    znaci ono sto trazim i nisu neke posebne performanse, mada nije na odmet :D i naravno neka garancija + pristojno trajanje baterije

    hvala svima unaprijed
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    HP 4510s NX626EA C2D T5870 2G 15.6 4G/500G BT WC TOR - 1.364,88 KM + PDV

    a jako dobar a jeftin laptop i moja preporuka ujedno ispod

    ACER AS5738ZG PP60C.006 DC T4400 2.2GHz 15.6 4G/500G HD4570-512M - 1.145,25 KM + PDV
     
  3. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    zanima me koliko bi lenovo kostao u rangu performasi kao ovaj hp
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    http://www.ingel.ba/ingelshop/product.p ... roduct=464

    Jest disk na minimumu, naspram HP-a, i kako vidim, grafika kod HP-a nije integrisana, ali ja vise gledam na pouzdanost. Ovaj TrackPoint, kada se naviknes, gotovo je. Nekada sam prikljucivao MX518 preko USB-a, i malo radim sanjim, ali dzaba, opet ruka leti na TrackPoint. Istina, baterije mi je otisla nakon 10 mjeseci i 800 ciklusa, ali to je vise sto nisam pazio i stalno sve radio preko baterije, i uporedo i punio kada zafali struje. Ovaj SL510 se cini kao pravi update naspram mog 500, nema sjajni poklopac, sto je + po meni, i malo su bolje rijesili funkcionalost po ovome sto vidim sa slika. Sve zavisi za sta ti treba i cime se bavis, a takodjer je i water proof po tastaturi, voda samo iscuri ispod njega, kafa il sta vec... Slucajno sam prolio vode po tastaturi, samo je procurila, a sve radi i dan danas :)
     
  5. apdejt

    apdejt Overclocker

    SL500 ili neki noviji iz ove serije je stvarno dobar laptop u toj klasi do 1500 KM, mani se samo one N500 klase i slicnih meni licno oni su bas dno djaba im Lenovo naljepnica.
     
  6. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Slazem se sto se tice N500, na faxu ima ova G550 serija, jest Lenovo, ne kazem da je los za te pare, ali opet nije to isto kao ovo ostalo iz iste firme :)
     
  7. nivla

    nivla Komšija

    u bbsu bio prije 15ak dana, lenovo thinkpad sl510 core 2 duo 6570,3gb ddr3, 320gb hdd,freedos,intel 4500mhd, 1136km sa pdvom, garancija 1 godina, eventualno produzit garanciju na 3g i kupiti pristojan ruksak ako ga mislis nosati

    po performansama u rangu ovog hp-a mozda lenovo g550a isto u bbsu 1195km sa pdvom, core 2 duo t6600, 320gb hdd, nvidia neka, 3GB ddr3, solidne konfiguracije, studenti etfa nabavili u decembru 40 komada bile 2 zalbe na felericne ventilatore, mada bih ja prije uzeo ovaj sl510 nekako se cini kvalitetnijim
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ako ce vec Lenovo, onda SL510 bez razmisljanja :)
     
  9. dapa

    dapa Novi član

    Koji procesor-graficka i koliko ram-a je minimum da bi se mogli vrtit HD sadrzaji sa interneta i HD filmovi?
    Dakle, potreban mi je sto jeftiniji laptop koji bi mi sluzio SAMO za navedeno.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Bilo koji laptop sa dvojezgenim procesorom moze obavaljati navedenu radnju cak i dobro jaki single core mogu vrtiti HD materijal.

    Ram i graficka nisu od nekog znacaja.Postoje playeri koji koriste GPU za dekodiranje HD materijala ali uvijek neki problemi sa subtitlovima i overlejom tako da te za sad ne bih uputio na takvu soluciju.
     
  11. dapa

    dapa Novi član

    Ovo bas ne kontam najbolje.

    Kad rekoh HD filmovi, mislim na filmove sa mojih DVD-ova, dakle ne iskljucivo sa neta.

    Inace, danke.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa isto kao sto CPU od podataka sa DVD-a proizvede sliku koju ti gledas tako isto ima opcija da tu radnju obavlja graficki procesor iz graficke kartice.

    I kakve ti to HD filmove imas na DVD-u.HD filmovi se pakuju na BluRay medie i teski su po 25-50Gb.Jedino ako mislis na BluRay ripve u MKV formatu koji takodje tesko staju na obicni DVD jer su i oni uglavnom teski od 6 do 15Gb mada ima izuzetaka gdje se film nekim cudom ugura i u 2-3gb.
     
  13. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    ok thx svima,

    nasao sam dell vostro 1015 (c2d, 4gb ...) za meni veoma povoljnu cijenu,

    posto gledam performanse vidim da ima sve sto meni treba, ali jedino me zanima
    kakav je build quality, tj kvaliteta gradje / strukture i trajanje baterije ?
    dali je neko mozda imao iskustva sa ovim laptopom ?
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Imao dodira sa njim, nije mi nesto, jer ipak je to entry level. Za koliko ga mozes dobiti ? Mozda da odes na neki Lenovo, a potrazi po netu sta pisu ljudi o njemu.
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    I ja konto jucer odgvoriti ali nisam, jer odmah ce svi reci evo opet gura svoje. Imao sam prilike vidjeti u mobil mediji DELL laptope ne znam koja serija ali ta klasa do 1200-1300 KM, oni sto su full glossy, i stvarno su low u smislu zavrsne izrade, Acer Aspire serija je pojam kvaliteta za ono sto sam ja od Dell-a vidio u mobil mediji, a 99% sam siguran da su to upravo ti laptopi o kojima se ovdje prica.
     
  16. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    To su ti kako sam skontao. Nisam ga posjedovao ali sam malo radio s njim, pa s prvog utiska mogu reci da mi nije nesto obrada, a i po netu gledam da su neki zadovoljni, neki skroz nisu jer kako kazu bas je obrada i plastika nikakva.
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    pozdrav ekipi,evo kuckam sa mobitela pa mi stvarno poblem googlat i pregledavat temu.
    Malo sam ovdje gledao laptope da si uzmem kakav samo da imam za neta,skajpa i da win7 moze normalno raditi na njemu.
    Nasao sam dell vostro ili nesto tako slicno ni ne sjecam se tacno sa celeronom 2,2ghz ,1gb ram, 160gb disk, vga intel,ima integrsanu kameru,citac kartica i nema os. Kosta 650 dinara sto je oko 720km
    Sta mislite jel mi to dobar dil i kakve su sanse za gledanje hd materijala na njemu. Ima i nekih acera za slicne pare sa istom konf al dobije se i vista home premium.
     
  18. Esh

    Esh HWB

    Na koju velicinu ekrana ciljas? Meni se svidja Lenovo ThinkPad X100e, a mislim da bi cijena trebala biti tu negdje.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vise sam za ociju sa vecim displayom jer bi ipak olio da mi laptop bude zamjena za desktop samo sto bi se odrekao igranja pa tako da je model bez graficke OK.Ako taj celeron sa 2,2ghz moze potjerati 1080p meni je onda taj laptop OK.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Taj dell-ov sa celeron cpu-om je bio u ingelu, bio oko 800-850KM ako se ne varam. Cini mi se da je bio 14.1" ekran, 2GB RAM, 250GB HDD itd. Tako da mi ta cijena nije nesto pretjerano niza nego kod nas, cak sta vise :)