Nvidia Kepler

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Jan 24, 2012.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa plavo oznacena GTX660 TI na chartu je referentna, zelena je Zotac AMP.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To sto je Amd izbacio novi bios za HD 7950 samo zbog 660Ti sve govori o performansama. Metro godi vise Amd karticama, zato BF3 koji ima hiljade igraca vise gotivi zelene. Nvidia je napravila gresku sto u GTX680 i GTX670 nije ubacila 384bitnu sabirnicu, a 256 bitnu u 660Ti, imalo bi vise smisla a odmakli bi se od konkurencije daleko.
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne moze ni pomocu trikova 384 bita tu, rusi se cijela hijerarhija jezgre.

    A na ostalu necu da komentiram, ipak si ti Nvidia fan pa cu progledati cu kroz prste :) , samo cu reci za BF3, da je sa sadasnjim driverima HD 7970 GHz jednaka GTX 680 u doticnoj igri.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kao sto Sena rece, GK104 nije nikada mogao imati 384-bit sabirnicu. Zbog arhitekture jezgre, a realno je to trebao biti midrange chip.

    AMD je od pocetka postavio preniske taktove sa HD7900 karticama, jer imaju po 300-400MHz rezerve u sebi. Kepler ima tek 100MHz.
     
  5. techton

    techton Aktivista

    AMD je stavio niske taktove upravo zbog nvidie i kasnjenja 28nm gpu. Sad kada imaju konkurenciju odlucili su obezbijediti konkurentnost kroz bios update, po meni veoma pametan potez ne forsirati gpu do maximuma dok ne vide odgovor iz zelenog tabora.

    Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Heh pa zasto to nisu uradili za sve kartce, a ne samo za HD 7950?
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    HD7970 je dobila boost (1GHz, pa dodatnih 50MHz dinamicki), HD7870 vec ima visok takt, HD7850 nema nikakve konkurencije.
     
  8. techton

    techton Aktivista

    Upravo tako. Podebljano je samo gdje je trebalo

    Sent from my LG-P990 using Tapatalk 2
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Svaki put ista prica sa izlaskom novih generacija GPU. Samo sto je prosli put bilo na "fermi" :lol:
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Fermi je majka za Kepler, gle ovo 3X vise cuda jezgri i "samo" oko 30% karta brza GTX 580.
    I to je uz pomoc ludih clockova, GTX 680 vecinom radi preko 1050 MHz, dok GTX 580 radi na 772 MHz.

    Originalni leakove su pominjali stock clock od oko 700 MHz, pa kasnije 950 MHz i onda 1050 MHz, Nvidia je doslovno iscijedila srz sto se tice clockova, sa prihatljivim naponom i termperaturama.
    Ne kazem da je Kepler los chip, ali nije nish zbog ceka bi se trebao neki ogromni hype dizati.

    GCN je revolucionarniji u skoro svakom pogledu imho.

    P.S. Nisam fan ni jednih ni drugih, cak sam mislio uzeti Gigabyte GTX 670 WF3, ali nema je ni u jednoj radnji u Beogradu na stanju, a ne znaju kada ce biti dostupna.
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Vidim ovdje se poredi Fermi i Kepler, pa to je kao da poredis jabuke i kruske.

    Arhitektura je posve drugacija,poredjenje broja SP je samo moguce u okviru iste arhitekture jednog proizvodjaca.

    Porediti br. SP kod Fermi i Kepler chipa je isto kao da poredis kod Fermi i AMD Tahiti chipa,znaci nidje veze.

    Treba pogledati sta je sve donio Kepler pored samih performansi.

    Pa snizena je potrosnja drasticno,smanjena je povrsina die sa 520 na 294 mm2,i uz to neznatno je povecan br tranzistora sa 3000M na GTX580 na 3500M na GTX680.

    GTX480 koja je takodjer Fermi imala je 3200M a uz to manje SP od GF110 chipa na GTX580.


    I na kraju nVidia ce da predstavi i GK110 chip, koji ce biti max sto moze kepler arhitektura da ponudi,naravno uz astronomsku cijenu i povecanu potrosnju,

    Spekulise se br. od 7100M tranzistora i dvostruko vecu povrsinu die.
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Poredio sam Fermi, zato sto se potegla prica o Fermi-u, i muka mi je od dizanja Keplera u nebesa i pljuvanja po Fermi arhitekturi(ne na ovom forumu).

    Znam da je Nvidia totalno redizajnirala cuda hijerarhiju(nema potrebe da me ti KingT ili bilo ko podsjeca na to), i poprilicno je unakazaila i zakomplikovala radi manje potrosnje i grijanja.
    Sjetimo se svi kako su svi hvalili kako je mnogo lakse iskoristiti G80, GT200 i GF100 u ondosu na VLIW dizajn koji je AMD koristio do 7000 serije.

    GK110 je totalno druga prica i ne vidim kakve on ima veze sa ovom cijelom pricom kada ce GK110 biti predstavljen u okviru 700 serije kao 28nm refresh, i kao konkurencija Sea Island arhitekturi(HD 8000)
    Dalje GK110 najvjerovatnije nece doci u desktop trziste u punom sjaju, kidat ce jednu ili dvije grupe, najvjerovatnije da ne izlete iz TDP ogranicinja ili da malo ustede na proizvodnji, prije bih rekao ovo prvo.

    GK110 u Tesla varijanti dolazi krajem ove godine, ima 7.1 milijardih tranzistora, i ima 384 bitnu sabirnicu(ipak nista od 512 bita), sastoji se od 15 grupa sa po 192 cuda jezgri (2880 cuda jezgri ukupno).
    Cak ni sve Tesla GK110 graficke nece imati chipove sa svim jedinicama, opet radi kompleksnosti dizajna, iako Nvidiji skidam kapu, GK110 je najkompleksniji ASIC ikada izgrađen.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja sam mislio na 7950 a ne 7870 jer vecina debata se vodi oko razlike izmedju 7950 i 660Ti
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Evo na piku se pojavile prve GTX-660Ti. Cijena 729KM. Smiješno. Znači u radnjama će biti preko 8 stoja dok će vani biti 450KM?
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nista, kad budes vani ponesi i meni jednu za 450km :)
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Vrlo rado da mogu. Ovo 450KM sam izgleda krivo interpretirao jer je King spomenuo da bi to trebala biti max cijena tj. $280 a biti će još više. Uglavnom vani će biti puno jeftinije kako god.
    Na piku za 880KM možeš sklopiti CF 7850.
     
  17. Maverick78

    Maverick78 Aktivista

    Vani ti je oko 300 eura, mislim na EU, a i to zaivsi od modela, od 300 pa navise idu. Mada, generalno hardver kod vas u BiH je zaista preskup...
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Oko 350 su u swe. A jedna od jeftinijih zemalja sto se hardwera tice.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    U Srbiji je bilo u emmi.rs oko 570KM MSI GTX 660 Ti Power Edition, nisam pitao dobavljivost, ali imam feeling da su otisle ko vruci keksovi, jer prije par dana sam zvao par radnji u Beogradu za upit o Gigabyte GTX 670 WF3, i nijedan je dobavljac trenutno ne moze nabaviti, prodaju se kao lude.
     
  20. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

    ~$300 u USA.