Nvidia Kepler

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Jan 24, 2012.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Posto vidim da nema tema, a vec podosta informacija kruzi webom, pa da sumiramo za sada.
    Nvidia Kepler je nasljednik Fermi-a, cip ce biti rađen u 28nm, konkurisat ce HD 7000 seriji, tokom Marta na trziste bih se trebala pojaviti kartica sa GK 104 cipom koja ce zamijeniti GTX 560 Ti.
    Ovde je cijeli roadmap: Kepler
    Jos par glasina od navodnoj GTX 660 tj. GK 104. Znaci predviđa se oko 768 Cuda Cores, 96 TMU, također postoje glasine o dva modela, 256 bit i 384 bit. Potrosnja se predviđa na 225W, sto je malo puno za "mid range" chip, ali ostaje da se vidi.
    GK 104
    GK 104
    Zanimljiva je cijena od 299USD za GK 104 graficku, s obzirom da se konkuira Tahiti cipovima koji su mnogo skuplji. Najbrzi cip is generacije GK 112, jedino sto se sigurno zna je da ce koristiti 512 bitnu sabirnicu, također tokom ljeta bi trebao izaci GK 110 koji ce biti zasnovan na dva GK 104 cipa, tj. bit ce dual gpu.
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Obradovala me cijena GK 104 od 299 USD,i vijest da ce "GTX 660(Ti)" biti jaca od GTX580,sto je za cijenu od 299USD sjajno :D
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Mislim da prije CeBIT-a necemo vidjeti konkretnije informacije.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Novi leak, djeluje veoma realno i poklapa se sa dosadasnjom politikom Nvidie.
    Kepler
     
  6. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    aBd ne gine neka ASUS-ovka DCU 2 660Ti sa velikim OC-om,da bude malo jaca od 7970 i sve :smt007 8)
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Cijene su smjesne, cuj 1000 USD za dual-gpu.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To nije novost, vidis da je 19. januara izaslo. :)
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma bit ce Nvidia brza, samo je pitanje koliko %, i kako ce cijene posloziti u odnosu na HD 7900, AMD moze agresivno odgovoriti snizenjem, zbog toga moraju paziti.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nevidjoh datum, mada po meni performanse nisu sve, potrosnja ce da bude poprilicno velika a sa time i temperature idu gore.
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Za temp se zna, u Nvidie je uvijek TA pec. :mrgreen:
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Uh, ovo mi je dodatno zakompliciralo situaciju, trebao bih kupiti nesto jace od 8800GT, a ne mogu cekati Q3.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kad se sjetim koliko se cekalo na finalnu A3 reviziju Fermi-ja, i ovaj Q3 je optimisticna procjena. Mislim da bi u prvoj polovini ove godine AMD mogao kompletirati cijelu 7000 seriju, a onda se ceka na 8000. A ni Tegra3 ne dobiva paznju/podrsku kakvoj sam se nadao. Steta sve u svemu.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    AMD sad fino trlja dlanove, a Nvidia jos prije par dana pise izjave tipa "ocekivali smo vise od HD7900". :lol:
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jos su to sve glasine, semiacurate prvo govori jedno pa drugo, i ti njegovi spijuni su nepouzdani. Ali jedno je sigurno, problema sa potrosnjom i zagrijavanjem ce biti kao i sa fermi.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobro si primjetio, ta ista stranica je govorila kako ce Kepler razbit AMD. ;)
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Prvo Nvidia platila oglas pa onda AMD. :mrgreen: