SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nece ti samsung dati nista brzi rad od tog cruciala, ne isplati se zamjena.
     
  2. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    Za sve one koji su primijetili blago usporavanje nakon nekoliko mjeseci korištenja 840 EVO ssd-ova, Samsung je izdao zakrpu u vidu Samsung SSD 840 EVO Performance Restoration Haplikacije :D koja ujedno i nadograđuje firmware istih na EXT0CB6Q:

    http://www.samsung.com/global/business/ ... loads.html

    Za svaki slucaj napraviti backup citavog diska a oni koji imaju AMD čipset/SATA kontroler nek prvo obrate pažnju na zipovane upute. Evo meni jos rewrituje 'stare' podatke nakon fw nadogradnje i restarta.

    "It only affects data over a month old, and this is also why it has taken so long to even be noticed. You will NOT see any degradation in standard benchmarks due to this particular issue since those simply write new data to the drive and then read it back. What you will notice with this issue is that Windows boots slower, or a game/app you installed over a month ago is now taking longer to load."

    "Here is the statement from Samsung :

    “Because of an error in the flash management software algorithm in the 840 EVO, a drop in performance occurs on data stored for a long period of time AND has been written only once. SSDs usually calibrate changes in the statuses of cells over time via the flash management software algorithm. Due to the error in the software algorithm, the 840 EVO performed read-retry processes aggressively, resulting in a drop in overall read performance. This only occurs if the data was kept in its initial cell without changing, and there are no symptoms of reduced read performance if the data was subsequently migrated from those cells or overwritten. In other words, as the SSD is used more and more over time, the performance decrease disappears naturally. For those who want to solve the issue quickly, this software restores the read performance by rewriting the old data. The time taken to complete the procedure depends on the amount of data stored.”"
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Imam taj Crucial MX100 256GB vec nekoliko mjeseci, strasan SSD pogotovo za svoju cijenu. Moja preporuka ti je da ga zadrzis.
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hmmm, ovo moram pripaziti, nisam jos nista primjetio, vidjet cemo.
     
  5. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Dobih od prijatelja ssd na poklon pa da priupitam ekipu :D, znam da je na ovoj temi više puta pisano (ali različita mišljenja, pa sam nesiguran), page file - da/ne?
    Da li skroz disable-ovat ili ostaviti na mehaničkom drive-u neki manji, 512-1024 npr? Indexing/Windows Search je na off, Superfetch ostaviti?
    Ove ostale karafeke, trim, optimizacija i to mogu i proguglat ali želim iz prve ruke user info.

    Hvala kolege
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Skini SSD FRESH i sa njim poštimaj to da se ne zezaš kroz registry i ostalo. Ja ovo koristim plus isključim indexing i restore i to je to.
     
  7. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Aham, ok, hvala. A page file, jel kod tebe uključen? znam da nema logike držat ga na ssd-u zbog više stvari, a s druge strane znam da ne valja skroz isključiti (barem je prije bio takav "consensus").
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Paging file mi je automatic tj. windows se o tome brine. Da imam 16gb rama ili više vjerovatno bi to isključio. Ovako kad igram bf4 skoro bude na limitu ram od 8gb (usage oko 6,5gb).
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    page file staviti na neku fixnu vrijednost, sto je moguce manju, ja bih probao sa 2 ili 3GB pa povecao u slucaju potrebe. Ako si dobio koristen SSD prvo sto moras uraditi je da uradis secure erase da ga vratis na fabricko stanje.
     
  10. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    @dmr, hvala - nisam znao za secure erase. A fiksna vrijednost obavezno.

    edit: ne treba mahmuran ništa radit... instaliram samsungov magician i ibretim se zašto ga ne prepoznaje, uređaj je kingston v300, LOL

    edit2: evo mučio sam se satima da kloniram drive (aplikacije, postavke, itd. ne da mi se instalirat fresh win). Acronis True Image nije pomogao, Clonezilla isto tako.
    Na kraju je uspjelo sa besplatnim rješenjem - Macrium Reflect - brz i jednostavan program; sve to iz windowsa, bez potrebe za bootanjem sa usb-a i sl.
    Odličan software za napraviti image sistema i jedini na koji sam naišao da dozvoljava promjenu veličine target particije (da ne bude nužno iste veličine kao i particija koju kloniraš).

    :smt006
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Evo Crucial MX100 256GB na Z68 i X79 plocama i nativnom Intel kontroleru :

    3770K + Z68:

    [​IMG]

    4930K + X79:

    [​IMG]
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    isplatili se danas dati više para za samsung 840 250gb oko 30km u odnosu na kingston fury..gledam ponudu u genelecu...ili nešto treće? bitna mi je ta garancija
    ide na lap...dal ću osjetiti razliku
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Bolji je Samsung, brzi, pouzdaniji SSD.

    Kingston HyperX je bezze, samo na-hype-an sa imenom.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Posto si pitao za 850 pro, na njega samsung daje garanciju 10g, dok na 840 pro daju 5, tvrde da je najpouzdaniji ssd do sada
     
  15. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    KingT možel ovo proći

    [​IMG]
     
  16. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Evo još jedan bench

    [​IMG]
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Evo jedne pravo dobre vijesti, ove godine se ocekuje snizenje cijena SSD-ova, 256 GB - 70$, a 128 GB - 40$.

    http://www.guru3d.com/news-story/256gb-ssd-to-drop-under-70-this-year.html

     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    A kod nas ce stajati iste cijene do nekad 2016. :lol:
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pa nece ako WinWin prati USD.
     
  20. bhd

    bhd Veteran foruma


    ti si optimistican :D