All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Almir

    Almir Komšija

    Svako za svoje pare radi šta on želi, poštujem sve ja vam ne govorim da idete u ovlašteni ili kod Mehe u loko garažu...poštujem sve moguće situacije ,ja na kedija koji mjesečno radi mali servis nije ekonomično raditi u ovlaštenom ;) a tek pričati priče da vam iz motorexa uvaljuju dijelove po xx cijeni orginala i sl nije fer već rekla kazala...a mogu i dokazati kroz više osobnih primjera....
     
  2. becke

    becke Aktivista

    U danasnje vrijeme masovne globalizacije misliti da OEM proizvode i razvijaju te dijelove je besmisleno. Imam srecu da radim u toj industriji i vidim koliko dijelova moja firma razvija za razne OEM-ove, samo je pitanje da li ce OEM reci da je to za njih razvila neka druga firma ili ce sve ostati u "tajnosti".
    Neki OEM-ovi u danasnje vrijeme ne razvijaju rjesenja za motore ili mjenjace, tako da prica o filterima i sl. postaje besmislena. Razlika je vecinom da li OEM kupi neki vec razvijen dio koji odgovara potrebama ili ugovori da se razvije nesto posebno za njih.
     
    dams82 likes this.
  3. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vedo da tri slova CAS su code motora. Tako da ocito nisu ti sto su CJGA.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Mislim da je samo razlika u filteru goriva, da li je uložak ili je onaj aluminijski linijski kao što si naručio (na linku). Ako imaš račun od prošlog servisa imaš šifru na njemu pa je baci na Google.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  5. dams82

    dams82 Komšija

    Evo sad sam gledao, kod tebe ide filter ulja HU 8001 X

    A filter goriva PU 1033 X
    Ostalo je sve isto...

    Izmjena je nastupila 2010 godine. Tad se pojavio CJGA motor.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

  7. dams82

    dams82 Komšija

    https://prnt.sc/lk4pac
    ovo je za gorivo,a to što si slikao je pumpa,vidiš da ima kabal na sebi.
    a set ide ovaj https://prnt.sc/lk4qfq
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    XD

    Ok, hvala puno!

    Sent from my P20 Pro using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    moram..



    Sve je dobro dok ima starijih ocuvanih auta. Dodje covjeku da uzme w124 i odjebe sve. Vozat ce bosanci dačije i lade.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  11. heroic

    heroic Komšija

    Ja bas ne kontam, ako tvoja firma pravi dijelove za "OEM" firmu, zar onda vi niste OEM?


    Inace dobih i ja konacno nekih nafakali vijesti, auto mi je izaslo iz fabrike, na kamionu je putuje za nase krajeve :D
     
    forzamilan and edgsi like this.
  12. becke

    becke Aktivista

    Ako moja firma pravi za OEM, moja firma je Tier X dobavljac, zavisno izmedju ostalog od toga da li se radi direktno s OEM-ovima ili firmama koje su pod ugovorom s OEM-ovima.
    Primjer bi bio da VW naruci mjenjac od ZF-a a ZF mojoj firmi da posao da za njihov mjenjac razvije softver. Tada je ZF Tier 1, a moja firma Tier 2, mada ni te granice nisu striktno definisane.
    Iako je to originalna oprema koja se ugradjuje u serijske modele, na toj opremi je skoro uvijek samo logo firme koja je narucilac, tako da su oni OEM.
    Krajnji kupac o takvim stvarima vecinom ne zna nista jer je uposlenicima ugovorom zabranjeno govoriti ko su musterije ukoliko nije objavljeno u medijima, a vjerujem da je i sa OEM strane ista situacija.
    Uz dovoljno istrazivanja po internetu se moze saznati dosta, ali to OEM-ovima uglavnom nije u interesu (jeste ako je firma poznata i u svrhu marketinga se objavi ko razvija pojedine dijelove).
     
    Last edited: Nov 20, 2018
    heroic and dams82 like this.
  13. NAILS

    NAILS Moderator

  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sest sedmica pada cijena goriva u svijetu a kod nas se sad sjetili da spuste. Treba da bude 2KM max, levati.

    Do kraja godine ce ponovo podici svega mi.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Ma valja nama vracati kredite pa dizu cijene zbog akciza. Bilo je na Ini 2016-17 1.96 benzin. Sad 2.41. Bice 5KM. Dabogda svi zapucali za njemacku.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ja uzimam one kupone u Bingu, pa imam za Gazprom 0.1KM/l popust na gdrive dizel. Umjesto 2.41 placam 2.31, al i to je do 30.11.

    Prije 5 god. kad je barel bio 110+$ mi placali ovu sad cijenu...

    Ako neko ide preko grane neka zove da mu se pridruzim, ja placam prevoz i hranu. :)
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pumpe imaju pravo na slobodno formiranje cijena, mogu dizati i spustati koliko zele, samo podnesu zahtjev + na to drzava dodaje svoj dio kolaca.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Šta kukate u njemačkoj benzin mjesecima 1.59€ i to kad je jeftin pa i više i nije ni centa pao kako je sad barel pojeftinio pazi sad razlog nije kiša dugo padala i vodostaj rijeka je nizak a većinu transporta nafte i derivata ide rijekama. Cirkus.
     
    Last edited: Nov 21, 2018
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Jah, samo sto je kupovna moc ljudi Bosne i Njemacke neuporediva. 1.25€ kod nas, a 1.56€ u Njemackoj, prosjecna plata 400€ vs 4000€.

    To sto ti kod njih radis za 2000€ je druga stvar, ima ih i kod nas sto rade za 200€. :)