Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha i ne znam bas koliko je IPS pogodan za ovoliko Hz, da ne dobijes na kraju sve mutnjikavo :D
     
  2. Decerto

    Decerto Komšija

    NAILS likes this.
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Provjeri malo na netu, većina pro FPS gamera i igra na 24"@1080p jer je ta veličina ekrana i rezolucija i najoptimalnija valjda.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  4. Decerto

    Decerto Komšija

    Znam,slazem se. I ja bi se iskreno vratio na 1080p 144hz sa trenutnog 1440p 75hz ips monitora.
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisu ti pro gameri relevantni. Dugo su igrali CS 1.6 na 800x600. Zavisi od igre do igre. 27" i veliki FOV je epic. Probao sam i 32" sa metra i vidis insana sa 200 metara. Druga je stvar kada su u pitanju arena šuteri i to. Pusti njih. A opet, ne igra se samo FPS. Meni bi mislim 42" bio mal za flight simulator.

    Takodjer su skoro uzimati monitor. Vidim da ih je dosta IPS dok meni "IPS gaming" i dalje zvuci paradoks. Kontam ja da je panel dosta bolji, sveden na 1ms i to, ali kako DMR kaze, da ne bude blur fest. Da je kako probati prije kupovine.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam imao dosta problema pri prelasku sa 24" 16:10 na drugi monitor. 24" 16:9 nije dolazio u obzir jer je nizi po visini od 24" 16:10, 27" sam probao i ista visina ko 24" 16:10, pa sam isao na 32" 75Hz 1440p. Na njemu je, kako kazes, vidis covjeka na 200 metara, ali je povelik za monitora. Po meni bi savrsen monitor bio 29" 1440p, ali posto nema na kraju sam se skrasio sa 27" 16:9 1440p :D Sada, poslije godinu dana, godi veci DPI na 27" 1440p tako da je upitno i to za 29" 1440p, mozda bi ipak savrsen bio 29" 1800p :D
     
    Last edited: Dec 1, 2020
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Sjecam se, pricali smo, najbolji bi bio 1:1 :D Mislim da je i za mene 27 1440p ali mi treba jaca karta. Vjerovatno ce opet biti 24 1080p ali nemam blage koji model.
     
  8. Filozof

    Filozof Aktivista

    Realno ako ne planiras upgrade karte raditi nema smisla uzimati 144hz monitor sa 1650s osim ako ne igras samo csgo, bolje da se skrasis sa jeftinijim 75hz modelom.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Zato sam i pitao za downclock. Ali ce se prije karta zamjeniti nego monitor tako da ne bi smetalo 120 ili 144. Mogao bih nekoliko shootera tjerati na 90FPS lock. 75Hz vec imam i ako bi response rate bio bolji na nekom gamerskom ali ne bi bio toliki skok. A Gsync bi takodjer pomogao.
     
  10. Filozof

    Filozof Aktivista

    ako planiras kartu mijenjati onda ganjaj 144hz, steta da ne uzmes a imas dobar procesor koji ce uz finu kartu gonit sve 100fps+
     
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Kad budem kupovao, priupitat cu za model. Prvo sam se odlucio za AOC 27B2H bas kako si rekao, zbog karte bi bilo dovoljno 75Hz. Ali se sada kontam mozda nesto drugo. Jeste 27" 1080p ali ga mogu pomaketi na 1m udaljenosti.

    https://eu.aoc.com/en/monitors/27b2h

    260KM nije neka para.

    EDIT: Response time (GtG) 7 ms ..never mind.
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    27" i 1080p ne ide nikako za tech raju :) Imao, vjeruj.
     
    Esh likes this.
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nemoj ba kupovat 75Hz idi na 144
     
  14. Filozof

    Filozof Aktivista

    imao sam isti, uzeo ga nekad prosle godine za 200KM, mjesec dana star bio, pod garancijom full sve, gore negdje na anexu neki momak mi proda... al meni koji na 30-40cm od monitora sjedi je 1080p bas malo bilo na 27", vidjeli su se pikseli ono bas :D prodam ga i uzmem neki dell 24" 144hz, na moj sto i moju razdaljinu od monitora mi je perfektno, razmisljao sam nekad u buducnosti uzeti 2k 32" ultrawide curved al o tom po tom, trenutno mi je ovo bas zadovoljavajuce.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislim da sam najglasniji bio kada se govori kako ne valja 1080p na 27". Vec mi zatrebao drugi monitor. Trenutno je stari 32" LCD tv privremeno. Pa sad kako kontam o monitoru, mozda ovaj DELL staviti kao sekundarni a uzeti main bolji. Ako ne, bice taj AOC a neka stoji ovaj DELL do nekog jaceg 144.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bas tako, bolje uzet 27" 1440p 60Hz nego 27" 1080p 144Hz, lijepo je imat veci raspon al ne naustrb pixel density-ja.
     
    Vedo and Esh like this.
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Malo sam klokao graficku i gledao na BF5, u 90% slucajeva je preko 120FPS:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    Ovako u guzvama i dok snimama i opet baca preko 100:

    [​IMG]


    Tako da bi se 120hz monitor fino iskoristio. Mozda napraviti custom rezolucije sa nizim refresh rateom u zavisnisti od igre.

    Sacekat cu da prodje nova godina pa da vidim kakav sam sa budjetom. Nije u planu bila zamjena ovog DELL-a ali kontam kada vec kupujem dodatni monitor, moze se malo protegnuti do 400KM.
     
  18. Filozof

    Filozof Aktivista

    nista custom reza, samo gsync monitor i ima da leti sve perfektno
     
    NAILS likes this.
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, to. Samo kazem da bi 75Hz bio malo. Moze se ipak ova karta malo oznojiti za stotinjak FPS.
     
  20. Moncho

    Moncho Komšija

    Ljudi gledam sta kupiti i nikako da nadjem nesto sto vecinu stvari ima. Znaci moncho mora biti 27" QHD reze IPS/VA/flat/144Hz/flat, a da to nije LG 850 od 1200 km. Znaci uglavnom EVE online se igra, tu i tamo neki shooter se baci. Jedino sto vidim da ima u BiH je Dell S2721D i to je on na 75Hz. Je li fulam nesto ili fakat jedini je izbor vec pomenuti LG 850 od 1200 km.