Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nisam skontao sa cega pokreces mape, sa pc-a na kojem igras ili sa drugog uredjaja?
    Ne znam moze li ti pomoci Chrome remote desktop, instaliras na pc-u i tabletu i imas mirror slike sa pc na tablet.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Sa browsera. Znaci treba mi kao extended monitor na koji cu baciti browser da vidim mapu. Mozda nekad i podcast ili nesto slicno.

    Gledao sam polovne monitore ali do 30KM su doslovno neispravni i razbijeni. Od 100KM pa gore stari ispravni kao da su od zlata. Zadnja opcija mi je taj remote software. Ima ih dosta ali nisam ljubitelj da online stremam PC sadrzaj. Opet, trebao bih staviti mape na drugi monitor pa taj drugi monitor streamati mape na laptop ili telefon/tablet.

    Jedino ne znam ima li ekstenzija da streamam browser sadrzaj sa PC-a na recimo telefon. To bi vec odgovaralo. Znaci ne desktop vec samo tab browsera.

    EDIT: Ne znam koliko je sigurno ali ima ova ekstenzija: https://chrome.google.com/webstore/...haring/nkemblooioekjnpfekmjhpgkackcajhg?hl=en
     
    Last edited: Sep 28, 2020
  3. Esh

    Esh HWB

  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dell je uvijek bio jedan od najboljih kad je u pitanju IPS.
     
  5. becke

    becke Aktivista

    Ima li neka preporuka za 27'' 1440p monitor? Koristice se uglavnom za posao (mail, Office itd.) i ponekad film ili igra. Pozeljno je da ima podesavanje visine, ali nije eliminirajuci faktor. Cijena do nekih 600 KM, ali domaci sajtovi nisu mjerilo jer ce biti kupljen u inostranstvu.

    Trenutno je Dell S2721DS (za cca. 430 KM) favorit, ali nisam pretjerano upucen, pa bih radije cuo i druga misljenja.
     
    Last edited: Nov 3, 2020
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja imam AOC Q27G2U i u tom je cjenovnom rangu i monitor je za tu cijenu i više nego dobar
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    Neso likes this.
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Uzmi, dobar.
     
  9. Neso

    Neso Komšija

    To je vrh panel, nema sta...
     
  10. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Hvala na detaljnom objašnjenju. I ja sam zadnjih par dana u dvoumici da li da kupim 75Hz monitor ili da se strpim i da kupim 144Mhz.

    Igralo bi se na:
    AMD Ryzen 5 2600
    16GB 3000Mhz DDR4
    GTX 1070 Ti

    Shvatio sam da ta konfiguracija moze izbaciti stabilnih 90FPS-a u skoro svim igrama, međutim to je daleko od 144 FPS-a što bi bilo idealno za 144Mhz monitor. Zato se postavlja pitanje, da li ulagati više novca u low end 144 Mhz TN monitor koji neće biti 100% iskorišten ili uložiti u kvalitetniji 75 Hz IPS monitor i konstantno igrati u najboljim detaljima? Išao bih na ovu drugu varijantu dok tehnologija ne napreduje dovoljno da 144 FPS-a bude normalno (za 20 godina)....

    Ovo pitanje ne postavlja sebi niko ko koristi high end CPU i GPU ali mi srednja buranija kalkulišemo daleko više sa ovim stvarima.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Problem je sto je 75Hz mala razlika u odnosu na 60Hz. Da je makar 90-100Hz, tu se vec dobro osjeti. TN bih prekrizio taman da ima 240Hz. Prekrizio bih i VA. Na trzistu sad postoje jeftini VA monitori, kolegi sam nasao, za njegove potrebe odlican, 34" ultra wide 1440p VA monitor, samo 250 EUR. Da ga kupim sebi, imaju tri problema: VA ima ghosting, 60Hz, 3440x1440 je vec velika rezolucija i to ce moja kartica veoma tesko gonit. A ne bih sad da slazem novu masinu (i CPU mi je outdated).
     
  12. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    CRT monitori su išli do 85Hz tako da sigurno neće nikada napraviti monitore od 90-100Hz jer su napravili 120-144-165Hz. I ova razlika između 144-165 ne opravdava razliku u cijeni u odnosu na performanse pa opet ljudi kupuju ne razmišljajući o tome da li njihova konfiguracija može izgurati toliko FPS-a.

    Svakako ću se lično trenutno zadovoljiti sa 75Hz sa boljom kvalitetom slike IPS panela u odnosu na trenutni Philips 243v5lsb, boljim odzivom i većim vremenom osvježavanja.
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kad procitas profesionalne review a ima ih bruka dostupnih i to do temelja, skontas da su svi u pet deka sa +-5% razlike u korist sta zelis da koristis.

    Ja ovih dana puno citam i fakat kvaliteta prikaza je ista sa malim procentom razlike u korist
    Tn gaming
    Ips fotografija
    Va mik

    :)

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam imao crt monitor na 100Hz tako da nisu isli na 85Hz samo :D
     
  15. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Uh da zaboravio sam, to je bio raritet za obične smrtnike :D
     
  16. Filozof

    Filozof Aktivista

    evo ti kod mene ryzen 5 2600, 16gb 3200mhz, 2060Super 8Gb, 144hz monitor i igram apex, warzone, lol, wow, paladine, pubg, fortnite, csgo i sta ja znam vise eto sto igramo s rajom onako, svaka igra otprilike na max. sa shadow's off/low i sve pici preko 120fps-a , sa gsync-om odlicno, sa RX580 sam izvlacio u tim igrama 80-100fps-a naravno ne na max. ali nikad nisam imao bilo kakve probleme zbog toga sto je 144hz monitor... bolje ti je odma kupiti bolji monitor jer boga mi izmedju 60 i 75hz nemas neke velike razlike dok kad predjes na 144 osjetis to itekako
     
  17. DSA

    DSA Aktivista

    Gdje najpovoljnjje trenutno uzeti 24G2U i 27G2U?
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Dsa ja sam naruxio g2u 144hz qhd ravni dobit cu ga za 590. Zainteresovan da priupitam?

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  19. DSA

    DSA Aktivista

    Last edited: Nov 29, 2020
  20. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Razmisli, treba li ti zaista pivot? Tvoj novac, tvoj izbor. Mislim da nije opravdana cijena za ovaj 27", mozda za taj novac mozes naci kvalitetniji model polovan.