Grijanje/hladjenje u kuci/stanu i potrosnja

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Reznor, Jan 7, 2023.

  1. nivla

    nivla Komšija

    kad vidi kako skoda malo trosi skontace da dok napravi 10000km osta stoja u novcaniku i za 300000 predjenih kilometara ostade mu i te tri milje samo od goriva
     
  2. zoi

    zoi Veteran foruma

    Škoda je toplotna pumpa u automobilskom svijetu :D
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    Frižideri su najmanje kvarljiva tehnika, tu se slobodno mogu kupovati i jeftiniji modeli, njegovo je da hladi, eh sad i tu imaju inverteri ako ganjaš energetsku klasu, ali meni npr nikad nije crkao frižider, jedan je bio od 2007 kad smo se supruga i ja uzeli i postao nam premalen i damo ga puncu, on ga prije tri godine prebacio na vkendicu, Indesit, radi odlično, drugi veći Indesit bez komore imamo oko 10 godina i ovaj zadnji kombinovani Samsung Inverter oko 6 godina, nikad nije bilo kvarova. Na njima otpadnu vrata pa ga moraš zamjenit ali hlađenje može baš dugo da radi.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
    zoi likes this.
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod nene stari "obodin" radio haman 40 godina...sto Dame kaze,otpala mu vrata a i dalje je hladio :D
     
    dams82 likes this.
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Imam i ja jedan zamrzivac stariji od mene, radi i sad samo troši haos, ako ga upalim za mjesec dana preko 10 KM sam on potroši :D
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa i jeste, evo ova zima, a sa rezervoarom (oko 50l punjenje) prešao 1120 kilometara za mjesec, prosjek manje od 5l. Još u Varešu 6 stepeni razlike zbog planinske klime. Snijeg mi postao mrzak jer ga ima 6 mjeseci u godini :D
     
    Last edited: Dec 10, 2023
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Sve se kod nas isplati sa cijenom kWh od 16 pfeninga, ali mislim da će se to promijeniti u narednih 5 godina uveliko.
    Ganjati efficient uređaje i pripremati se za to.
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Realno ja volim uređaje koji manje troše, ne samo zbog mog džepa nego globalno, mislim da sam unekoliko ekološki osviješten, isto kao i auto, kad mi kažu kod tebe 1,5 motor, što nisi uzeo 2.0,a kad kažem da troši manje 1,5litara u prosjeku kažu pa nije to ništa, a kad pogledaš na godinu dana meni ostane više od registracije.
    Struja će sigurno ići gore u narednom periodu, kad u kući zamjeniš 5 uređaja koji troše manje fino se nabere za godinu dana. Posebno uređaji koji su non stop aktivni.

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  9. Mujka

    Mujka Komšija

    u hrvatskoj je trenutno monofazna struja gotov 70% skuplja od naše
    500kw kod nas 43€ a u hrv 73€
    tako da nevjerujem da će cijena ići iznad toga :D (što je i dalje top za klime)
     
    dams82 likes this.
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    .[​IMG]

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  11. dams82

    dams82 Komšija

    Neće za domaćinstva sreća mada će se to sve odraziti i na građane kroz druge stvari,raste trošak neke proizvodnje i raste cijena proizvoda...
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ovo je gore da se poveca privredi 20%,jer ce oni podici dijene proizvoda 20-30% a onda ce i drugi poceti dizati i ode to u nedogled.
    Bolje da se poveca ovamo na jednom mjestu,nego kod privrednika lancana reakcija.
    Ja realno ne znam vise dokle mogu ici ove cijene...vec sada je ovo sve ultra mega giga preskupo,mislim na cijene u maloprodaji u marketima.
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    popravljeno ;)
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ko da cijena strjue utice na cijenu finalnog proizvoda 1:1 :D
     
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Sreća je zbog penzionera i socijalno ugroženih,ionako ljudi jedva plaćaju račune,privrednici će se snaći,a to što će sve opet poskupiti je ionako očekivanobilo do struje ili nečeg trećeg...
     
  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Račun od struje sigurno niko ne plaća jedva. Kad sve krahira pa se udupla racun6 jer nisu htjeli i nama povećavati pomalo gledat ćemo kuda se vedri.
     
    dams82 likes this.
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni su svi ti troškovi smiješni šta potrošim love na hranu. Ako hoćeš i donekle kvalitetno jest postalo skup sport, sa ovim poskupljenjem biće još gore.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  18. dams82

    dams82 Komšija

    I to si u pravu, hrana je baš postala skupa, ali ono kako se mora jesti i ne razmišlja se o tome. Ponekad u marketu kupim isključivo hranu, dvije manje kese su već 50KM a to se dešava i po dva tri puta sedmično, posebno meso i mesne prerađevine, a da ne pričam o kafi, o sirevima...

    Sent from my SM-G990B using Tapatalk
     
  19. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    U susjednim zemljama EU, proizvodi su daleko jeftiniji a plate tri puta veće. Cijene će ovdje rasti u nedogled.
     
  20. Reznor

    Reznor Overclocker