All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. dams82

    dams82 Komšija

    Pa na 20k ušteda je veća od milje, ja sam računao oko 17-18k...


    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako me me musterije budi slusale nece ni imati potrebu za reparacija ili zamjenama. Moj je moto onaj jugoslovenski sto se ucilo u prvom razredu osnovne skole.

    Bolje spreciti nego lijeciti.

    Kvalitetni filteri i redovno mjenjanje,povremeno koristenje aditiva za odrzavanje sistema,kvalitetno gorivo,uvijek sipati dosta goriva,pun pa do 1/4 pa pun i tako do zime pa pun pa do 1/2 pa pun. Jer ako se nonstop vozi s malo goriva rezervoar se kontaminira vlagom i malo po malo sjebe dizne.

    Imam taxiste na odrzavanju,ljudi prelaze strasne kilometraze nikad nikom ni dizna ni turbina nije crkla. I to ovdje,nase ceste,nasi uslovi,nasa goriva.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja vala ako na čemu ne štedi to je na održavanju, ali šuha mi uvijek. Ja mjesečno oko 250-300 skršim na gorivo, i tako mi je bilo sa skoro svakim autom... Ovaj sad možda dva litra potroši više od prošlog, ali jebaji ga, bar ide.

    Za Mustanga, a i mog, brate mogu oba ići 60 al znaš koji je mir kad nekog prestiže, kako to sve lakše i bezbolnije izgleda kad auto ima snage. Imao sam auta od 75 pa evo do 265KS i znam kako je bilo sa kojim preticati. I opet najljepše mi je bilo benzin a voziti. Zavrti ga u obrtaje, gdje je najsretniji i čitavu onu bradinu u 3. Prođeš, od medene krivine do vrha. Od 40 do 140 u jednoj brzini :) a vjeruj mi, tad mi je gorivo zadnje na pameti. Kad god idem na put, gorivo računam bar litar dva više od prosjeka, čisto da ne moram glavu razbijati koliko sam potrošio. Do Mostara i nazad računam 20l, ne potroši toliko, ni blizu, al eto, lakše mi. Naspem do vrha i lagano, ima 80l :) doteći će :)
     
    aNaToMiC ! likes this.
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @dino73n ko ima dpf-off njega ne racunaj pod nuzno ispravne.

    Dizna koja se zamijeni jer piša ili baca nepravilan mlaz moze raditi jos godinama kad nema dpf-a da ga zacepi, mnogi ni ne skontaju da je felericna.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Vidi se to bolje na autu koje nema dpf nego na onom koje ima. To toliko dimi i ujeda za oci da laik skonta za minutu da nesto nije u redu. Pogovo na prvom jutarnjem paljenju.

    To ustvari i jest glavni razlog za vadjenje dpf-a. Kaze prali smo ga i radili regeneracije al ne pomaze. Zacepi se odmah poslije. A odozgo dizna zapišava momacki. Umjesto da se otkloni uzrok otklonila se poslijedica.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    A znas kako vecina dozivljava dim, ko lanjski snijeg :D
    Jos se kunu ne baca ni mrve, a ides iza njega na svaki downshift ili malo jaci gas izbaci nimbus.
     
  7. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Problem kod pranja je sto hemikalije nagrizu dpf i onda nakon nekog vremena zna se samo raspasti.
    Drugi je problem to sto si naveo, svi misle da se dpf ONAKO zacepio, ociste, stave nazad i onda opet nakon par hiljada (nekad i manje) pocne bacati gresku dpf-a, zacepljen.
    Provjersi dizne ili turbo i shvatis da je nesto od tog dva u kurxx.

    Jos jedan problem kod dizni je sto elektronika pokusava korigovati, pa ako jedna odstupa elektronika podesava ostale da izbalansira stanje, i onda raja zna skinut samo jednu koja na dijagnostici pokazuje najvece odstupanje i nju zamjeni i nista ne dobije, jer nije bio problem do nje nego do neke druge, zato zlatno pravilo SVE napolje i reparacija ako moze.

    (ja jos uvijek furam dpf i egr vec na 260 000km,)

    Kod mene nekad zna bacit malo crnog dima ako se vozi par dana lagano i onda naglo doda jednom gas, vec iduce dodavanje nema nista.
    Ali zato navece se tek moze primjetit ako neko ide iza tebe kad dodas gas koliko prasine izbaci iz sistema (tacnije dpf-a, passivno ciscenje), dok preko dana nije vidljivo.
     
    Reznor and dino73n like this.
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kada ideš na duži put potrošnja nije bitna, nabere se svaki dan ko pali auto.

    A održavanje meni vala nebitno jer ga registracija svake godine anulira i meni je ona najveći trošak.

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A moj auto putuje svaki dan. Supruga trenutno radi daleko od kuce. Tri dana 140km i dva dana 100km kuca posao kuca. Plus ja tamo vamo cim se dočepam.

    Bas juce istekla stara registracija. 34k km presao za godinu,potrosio 1600L goriva sa prosjekom od 4.7L

    Kvarovi nula,15ak litara tekucine za stakla i jedne metlice brisaca. 8L 0w30 ravenola dva filtera ulja i po jedan goriva zraka i kabine. Cak ni zloglasna H7 nije izdala citavu godinu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Last edited: Mar 24, 2024
    dams82 likes this.
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Ako računaš tekućinu za staklo onda računaj ulje i filtere

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Sve je to ok za potrošnju samo za mala auta tu se ne slažem. Kod mene golf benzinac troši 5.2l prosjek moje vožnje BC ne laže nek je 5.5l. Dizel bi iste snage trošio možda pola litre manje, ja vozim autoput 80% za godinu prešao 27 hiljada km. Znaci ušteda bi bila mala jer porez mi je manji duplo a i što veli ne možeš porediti traktorski rad dizela i uglađenost benzinca. Stari auto 1.6dci dizel grijač otišao, pa dole klapna za dpf kod auspuha osijedio po majstorima morao najzad na ovlašteni u Vogošća 350€ jebo me ta ušteda. Ima smisla ako je SUV ili veće auto ne možeš protiv fizike dizela i uštede ali mali moderni benzinci turbaci smiješno koliko malo troši. Ja sam stari 1.4 tsi u Bosni po magistrali redovno vozio ispod 5l nek je i 6l meni je to ništa za benzinca ovaj novi 1.5tsi još efikasniji. Što se tiče famozne potrošnje ulja dospem dec ako i toliko na 10tkm. Ulje i sad žuto nakon 11tkm dizel jesil upalio garavo bude.

    Lako je Dini i Damiru sam sebi poprave.
    Neko gleda sa uštedi na gorivu pa kupi Ajfon od 1500€ dok ja gledam kakav cu xiaomi Poco uzeti.

    Najjače mi je kad uzme neko dizela 15 god starog jer troši 5l a predje godišnje 5tkm jer benzin atmosferac nepoderiv troši 3l više.
     
    Last edited: Mar 24, 2024
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    To definitivno. Kao u apsolutno svemu ljudi rade sta drugi ljudi rade bez da stanu i razmisle. Ja vjerujem da mnogim ljudima bi bilo prihvatljivo da voze benzinca ali to im nije ni opcija kada kupuju auto.


    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    @forzamilan Pa trose ti malo i mali dizeli, tipa Polo 6R s 1.6 TDI ili recimo Mercedes A klase, sjecam se da mi je A klasa 180 CDI trosila ~4-4.5l na otvorenom, a i Polo isto tako.
    S 2.0 TDI ne mogu postici potrosnju ispod 5.5l u prosjeku.
    Ali ko sto kazes za mala auta mi smo prodali Pola iz slicnog razloga, pocele dizne prelijevati, reparirali vec turbinu, a vec smo svasta popravili.
    Mada ima tu i do toga kakvo auto, kako je odrzavano, kakav je motor i ima li neke serijske probleme u dizajnu motora.
    Ovaj Polo je vec bio izraubovan prije nas, sto je u kratko vrijeme postalo i evidentno.
    Kod mene evo vec drugi 2.0 TDI, nikakvih problema nemam s DPF-om, sace 4. registracija.
    Sipam na Petrolu Qmax ili Ina ClassPlus.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Mala auta predju većinu kilometraze u gradu, tu 100k razvali auto

    Sent from my SM-S911B using Tapatalk
     
    Reznor likes this.
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sam išao u STARline jer mu baci dim kad složim gas. Da vidim šta je, jer ima dpf... Kažu sve u redu, to je tako... Ja nešto ne vjerujem, al eto.. Vidjet ću i to kad dođe na red. Baci samo taj čep kad ga stisnem prvi put i više nema...
     
  16. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Ma od lagane voznje se sva govxxx nataloze u dpf i onda jaci gas mora to izbaciti i zato baci dima malo. Sad ja racunam da to vise nije novo vozilo i da motor, turbo, dizne , dpf vec ima 260 000km i nista od toga vise nije idealno. Na tehnickom uvijek trazim detaljan pregled i za njezine specifikacije daleko je ispod granice zacrnjenja na mjerenju.
    Da se voza svaki dan na autoputu ili makar dio ceste gdje mozes voziti 90 jedno 20-30 minuta nikakvih problema ne bi bilo, mislim da bi rijetko kad palilo i regeneraciju filtera.

    Kod mene ako vozim vise gradsku svake dvije sedmice zna upalit ciscenje i to jos upali u gradu gdje ne mozes stisnuti gas nikako, ako vozim vecinom otvorenu zna jednom mjesecno i tad ako primjetim da cisti prebacim u nizi prenos i udri jedno 3500 obr i konstatno drzim tako ako mogu.
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja dogodine planiram Twinga onog prvog kupiti za grada :) onda mečka samo na otvoreno i vikendom :)
     
  18. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Zena mi ima Grande punto 1.3 mjtd 75ks.
    Tek kad njega uzmem i provozam po gradu vidim koja je ljepota imati manje auto, jednostavnije a i sto se tice potrosnje.
    Ja s njim ne prebacujem 5l ljeti s klimom u gradu, dok s alfom to je min 8-10l. Onda razlika parkiranja, visocije auto, preglednost bolja, bas auto za grada i cak ima dosta vise prostora unutra nego sto ima 159.

    Dok vec na otvorenoj je druga prica, njega skime na oko 3-4l i to ako vozis max do jedno 80, preko toga potrosnja dosta raste, a da ne pricam o preticanjima.hhh
    (alfa otvorena do 80-90 otprilike je 4-5l a teza je preko 500kg i duplo jaca, jednostavno godi joj otvorena voznaj tako da razlika u potrosnji je nikakva sto se tice otvorene ceste osim ako ne radi ciscenje dpf-a. Nedavno od Zenice do Lukavca potrosnja 4.2, u Lukavcu na semaforu primjetim da cisti Dpf, malo dodam gasa, ugasi ciscenje negdje kod termoelektrane, pogledam na potrosnju i pokazuje 5.5l , za mozda 10km voznje digla je potrosnju za 1.3l)
    Jedna dobra stvar je sto nemas nikakve zelje dodavati gas kod punta jer on kako ide, ide, nema nikakav BUM tako da je manja sansa da te radar skine.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Pa ti i ne vozas auto onda. Ako ona tako daleko radi, pa prelazi barem 30k godisnje samo za posao. :)

    Sent from my SM-F711B using Tapatalk
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ima ljetni i zimski raspust pa tad ja malo preuzmem volan.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro