6950 pregrijavanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by AdoSA, May 24, 2013.

  1. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: 6970 pregrijavanje

    Konacno :D

    Danas je dosla koverta sa PADovima te sam se opet nakanio da sve rastavim i fino stavim pastu i trake. Kada sam skinuo hladnjak moglo se primjetit da, iako pasta moze da dohvati hladnjak, spread je bio katastrofalan i po memi i po VRMu. Sve sam ponovo ocistio pamucnom krpom i alkoholom i fino ocistio vodobrusnim papirom (1500 grit) mjesto gdje GPU dolazi u dodir sa hladnjakom. Nakon toga sam postavio trake i to 0.5mm na memu i 1mm na VRM te sam stavio hladnjak samo da vidim da li ima kontakta (kontakt je savrsen), te sam na GPU stavio MX2 pastu koji mi je ljubazno usupio drug Sena :smt023

    Stanje sa temperaturama na stock clocku je:
    [​IMG]

    I kada sam je malo pogurao:
    [​IMG]

    Ljudi svaka cast na pomoci :D Grafa bi mi riknula gotovo sigurno :smt038 :smt038 :smt038
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    hajde fino, neka si sprijecio belaj :) sad su pare tvoje, kad krenes da rudaris :mrgreen: :p
     
  3. AdoSA

    AdoSA Komšija

    A jebem mu misa... izgleda da je grafa upravo riknula... u safe modu kao i prilikom logon screena sve je OK. Kada se ulogujem dobijem samo pink screen... Reinstalirao Win8 isto tako... evo vraćam opet Win7 pa da vidim kakva je situacija... :cry:

    EDIT:
    It's official... karta je riknula... evo sam se sav preznojio od muke... Nakon silnog truda... uhhhhhh
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jesi li siguran da nije ostao bios od 6970? Jesi li stavio termal pad na mali cip blizu c-fire konektora?
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    BIOS je od 6950, stavio sam i pad na onaj malo cip isto tako :(. Karta sada nece da da signal nikako na monitor...
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Vjerovatno je prnula memorija na karti, mada provjeri jos jednom da negdje onaa metalna ploca sto hladi memoriju i napojnu sekciju negdje ne pravi spoj sa nekim chipom.

    Takodje isto provjeri i na backplate da nije kakav spoj.

    Ako nista onda je rastavi i ispeci u rerni, mozda je vrati u zivot.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vjerovatno je kod predhodnog vlasnika radila na visokim temperaturama. Jos ostaje da probas heat gunom, al poslije i ako proradi ne bih ti preporucio da je koristis u tako zahtjevnim zadacima.
     
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ispod backplatea sam stavio pvc plocicu tako da cisto sumljam da ona pravi spoj. Ne znam vala ... probacu sutra aBd da je ispecem u rerni... 200 stepeni na jedno 10ak minuta?

    A kartu sam i prvenstveno uzeo radi mininga... ako proradi przicu je dokle god bude mogla ... mozda cak i zaradim da uzmem si drugu aBd...
     
  9. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Ne stavljaj je u rernu ni slučajno. Bolje je odnesi nekome da je uradi na IC lemilici ili heatgunom. Rerna može dati uspjeh ali to je kratkotrajno a isprži i sve komponente na njoj. Što može prouzrokovati dodatne probleme. I onda je karta samo za kante.
    Druga stvar ako bude memorija kao što je King sugerisao onda od grijanja bilo kojom metodom nema ništa.
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kao sto rece Waha heatgun je najbolja metoda, preletis sa heatgunom preko golog PCB-a karte, pogotovo memoriju i napojnu sekciju i nadas se najboljem, sigurno ima tutorijala "how to" na netu pa progooglaj.

    Steta jbg, al tako je to sa polovnim komponentama, postoji uvijek rizik.
     
  11. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Imate li vi neku preporuku gdje to da uradim?
     
  12. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Da si bliže, napravili bi nešto. Ovako nebih ti znao preporučiti nikoga iz SA. LP
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Imao sam nekakav feeling da ova kartica nece dugo.
     
  14. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    kontaktiraj nekog na piku ko servisira ps3 i xbox

    pitaj člana Pasha tu na forumu, on bi te mogao uputiti
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Kontaktirao sam lika sa PiKa koji se bavi reparacijom grafa... rekao je da moze napraviti ovo s tim da moram popraviti hladjenje grafe da mi se ne bi opet pojavljivalo, ako mi uspije napraviti grafu. za onoliko para koliko trazi bicu presretan...
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Bilo bi extra da neko ovo radi u BiH, :smt007

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Jeli pink screen ima linije ili je plain, vjerovatno su memorija/imc radili veoma dugo na visokim tempovima, vrm sumnjam, to su jake stvari.

    Lem popusti od visokih temp.
     
  18. AdoSA

    AdoSA Komšija

    pink screen sa vertikalnim linijama je bio, međutim sada karta neće da radi nikako...
    Sena je li moguće da je u stvari rudarenje dovelo do ovoga ako su temperature bile kao na slici nekih 24h rudarenja?
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da naravno, ali je potreno bas da radi par dana na tim tempovima, znam moja sapphire je rudarila par sati sa vrm temp preko 95C(kad je vruce bilo, gpu je bio oko 82-83C) i radi grafa normala.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Tek sad primjetih napon na overklokanoj grafi na taktove od 6970, zasto je napon na 1.2V ako je bios od 6950? Eto sta je je sprzilo, nisi smio ici preko 1.1V.