All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pricaj ti sta hoces. Ja naspem rezervoar u Stockholmu, spustim se do trajekta na jugu Swe, nekih 600km, trajektom do Rostocka i onda pocnem razmisljati o gorivu nekad izmedju Berlina i Regensburga :) 1200km, a nije ni na rezervi :D

    Sa Volvom S40, 1.8 benzin, bio bih na kraju drugog rezervoara, i punio treci poslje Berlina :D

    Autonomija :D
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

  3. Qler

    Qler Veteran foruma


    Ja sam imao otprilike istu autonomiju sa 1.8 benzincem kao sada sa 2.0 dizelom. Doduse, benzinac je bio 1998 godina, 115KS, a ovo je 2005 godina 130KS....

    Na otvorenom, pogotovo sa benzincima novijih generacija, razlika u potrosnji je minimalna. U gradu je jos uvijek dizel u prednosti. Kod benzinca je ta razlika veca. Lupam, ako po gradu trosi 10 na otvorenom lako moze ici do 5l, dok dizel ako trosi po gradu 7 na otvorenom ce trositi tih 5... Dizel je bolji za BiH i njena brda i puteve, ali zapad i autoputevi, gdje ti benzinca lagano u 5-6 brzini na nekih cca 2000rpm vozis 130km/h on trosi ko' upaljac...
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I ja sam počeo razmišljati o benzincu, za dvije godine sa dizelom prešao sam samo 7000 km. Jedino sto živim na brdu pa mi odgovara veći obrtni moment.
     
  5. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kako mi je drug rekao da je potrošio 30 maraka plina od Tuzle do Osijeka, tamo po gradu, i nazad... ne treba mi ništa više. Riječ je o turbo benzincu sa 260 konja, ali kod njeg sistem isto tako troši i malo goriva tako da je to vjerovatno nekih 40 maraka. Za usporedbu drug i ja s Puntom 1.2 smo jedva stizali nazad do TZ za 50 maraka :mrgreen:
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Samir - dugo vec imamo Lagunu na plinu, i iz iskustva mogu reci da trosi i puno vise nego to sto ti je kolega rekao. (U pitanju je ipak Laguna, koja nema ni priblizno 260 konja).
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa najvise zavisi od voznje,a posebno na plinu,ako se na plin vozi super lagano i potrosnja je minimalna a ako se na plinu samo malo izgubi kontrola na papucici gasa potrosnja skace vrtoglavo. Plin je samo za laganog kotrljanja po ravnom. Cim se uz brdo krene gubi se racunica. Ja neki dan iz Gracanice do Vlasica isao na plin,do Travnika ko upaljac,a od Travnika do Babanovca popi ko i od Gracanice do Travnika.
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Ovo je sipano do vrha, i u Tuzli mjereno tako što se opet nasulo. Naravno, ravnica je sve do tamo, a dovoljno je milkiti gas da auto s tom snagom ide. Opet kažem, auto troši i benzin uporedo s plinom jer je direktno ubrizgavanje i sam takav sistem plina je jako skup. Nek je potrošio ukupno 50 naspram naših 50, užitak prvi vožnji se ne može ni porediti :)
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Šta vam je ba, ja sa 50 KM naspem pun rezervar D2 (loža :smt003 ) i pređem 1000km. Bilo po brdima i dolinama. Jest da nije ono ekološki od mene.
    Ali kad mogu kinezi zagađivati, mogu i ja.
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Eh, u mene otac i ostala ekipa malo jaca na papucici, pa se vrtimo oko 10l/100km (obicni plin). Pa sam se iznenadio da moze tako, ali ako je kao sto dino rece, onda mozda i ovim svojima reci da pripaze malo (bas ih briga...)
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    @Samir
    I kod mene je taj sistem direktnog ubrizgavanja,i taj trosi benzin samo dok se ne ugrije,znaci u loko voznji popije nesto benzina a na otvorenom trosi samo plin,dosuse ima kod nekih auta sa turbom napravljeno tako da kad ga naglo opalis po gasu i to obicno kad stisnes do kraja "kickdown" tad sistem prebaci na benzin i cim popustis s gasom opet vrati na plin.Mozda ti je kod jarana bas taj sistem.
     
  12. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Eto to je ovaj sistem: http://www.ac.com.pl/en/produkt/369/stag-400-dpi . Mislim da mi je govorio kako na većim obrtajima mora dodavati benzin da bi se hladili ventili, ili ipak dodaje neovisno o obrtajima da bi se ohladile dizne koje bacaju na 100+ bara. Nešto je u tom smislu pa je moguće i da sam se provalio, ne sjećam se tačno :)
     
  13. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Znao sam uvijek tale da si lafinas, ali toliki ne.
    Lovacke price



    Ja u posljednje vrijeme za 22 KM predem oko 360 KM (0.7L plina, mala boca), vecinom otvorena, dok otprilike 320 prelazim gradske. Potrosnja se vrti izmedu 8-11, plina trosi oko 0.5-1.0 litar vise od benzina.
    Inace benzinac 1.6 16v fiat marea weekend (trosi muski cim nisi pazljiv na gasu).


    Ljeti prebacuje na plin u roku 1 minute, dok u ovo hladno vrijeme treba mu otprilike 3-5 minuta u slucaju da nisu paljena min 5-6 sati i da su bila napolju.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    1.8 115ks 8.2 na auto putu.

    Ovaj stari pd dizelas 5.3 u prosjeku.
    Sad je ovaj novi cr pa cemo da vidimo.
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A koja je masina kod ovog novog? 1.6l 77kw il je 2.0l 81kw il 103kw
    I jel ti bluemotion?
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jok ba, u Doboju 1.50 KM D2, kod Neškovića. Normalno u rezervoaru uvijek bude oko 10l goriva, čisto radi mixa, ja to radim sa Euro 5. Za 50 KM D2 napunim rezervoar uz potrosnju od 5l sračunaj sam.
    Ja sam uostalom mjerio između 900-1000km pređem, naravno ne toliko urban vožnje.
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moze 190ka trositi 5l na otovorenom,to nije nemoguce a ni za cudo,al zato loko i uz brdo je 10 glatko i ako jos malo radi na mjestu radi grijanja....ne mozes nasut.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jok ba grijesis, 20l trosi, ipak je to motor od 300ks.
    Ipak se ti baviš time. Pa se na neki način upravu.
    http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=12799
    Pa 10l ne troši X6 :smt005
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Znaci 8.2l kaze knjiga a ja kazem 10l a knjiga uvijek laze kad je loko u pitanju,to sto oni mjere i stavljaju u knjige je ono idealno sto se moze postici. A to su najuze gume koje idu serijski napumpane najvise sto moze sa samo jednim putnikom u autu i sa ugasenim svjetlima i klimom ako je ima i na ravnom terenu i sve to jos sa novim autom. A nasi bosanski uslovi i voznja po brdovitom putu sa autima starim 20 a nerijetko i 30 i vise godina zna se da je nemoguce ostvariti deklarisanu potrosnju. Pa moj prosli auto,punto 1.1 sa 55ks i 700-800kg po gradu u zimskom vremenu popije 10l ko od sale,a opet na otvorenom sa super laganom voznjom moze i koji dec ispod 5l.

    Ono sto potrosis dok tesko auto uzvuces uz brdo ne mozes nadoknadit niz to isto brdo da ugasis auto. Brdo voli gorivo.
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Uz brdo 1200kg + putnici i ostala tezina ce na 75PS potrosit 12l makar :D Mani ovih 8.2l, to je u startu 9, na godine dodas jos pola to je 9.5, a jos uvijek pricamo o gradu, dodaj na brdo jos 20-30% i dobijes 12 :D