All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni je 5 "električara" prije par godina vazalo na staroj Feliciji šta izvlači akumulator , pravi majstor sa multimetrom za 5 minuta našao grijač u zadnjoj šajbi.
    ASA servis izbjegavati.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  2. dams82

    dams82 Komšija

    Ma I 13.7v je ok punjenje ako je akumulator poluprazan I ako ima aktivnih potrošača u toku mjerenja... Moram ovo napisat ukoliko neko čita da mu bude jasnije... Takođe ne daje ni svaki regler isti napon tako da to sve varira, ali od 14 do 14,5 volti je ok punjenje od strane alternatora.... Ja sumnjam da je vedo propisno napunio akumulator jer je bio mrtav neko vrijeme...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Na MMI displayu imam battery procenat. Vozio skoro sat vremena dok nije na displayu pokazao 100%.

    Zeznuto sto sad rad ove Corone nit možeš po majstorima hodat, rizikovat zdravlje..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To na instrument tabli sto stoji 100% tesko da znaci efektivno ista.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Imao je tad akumulator napon koji ukazuje na napunjenost od 100% medjutim daleko je to od istine. Mrtav akumulator koji ne može upaliti auto se za 1h ne noze napuniti na 100% ni uz pomoć magije.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    aNaToMiC ! likes this.
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dobro, jest, kod mene kod sestre se bio ispraznio akumulator i to nakon sto su ostala upaljena kratka svjetla max 2h, nakon toga skontamo da je zapravo regler davao samo 13.5-13.7V, i to na posve praznom akumulatoru. Nakon zamjene reglera je napon bio oko 14.2-14.5V, naravno tada sa relativno praznim akumulatorom, koliko je sad pun akumulator i sa koliko puni, ne bih znao. Cujem samo da nema problema, a kad zensko vozi to moze bit, a i ne mora. :D

    Ko zna sta cu zatec kad se vratim hahaahaha.
     
  7. dams82

    dams82 Komšija

    Ma to je jedno veliko ništa...
    Akumulator je uspio podići napon koji kad se pretvori u procenat bude 100%,ali njegov puni kapacitet nije onaj koji se traži da bi izdržao pražnjenje od samog nekorištenja vozila posebno u slučaju kada je vozilo defektno tačnije ima povećano pražnjenje....

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Ma da, bio je prazan akumulator i zato je davao 13.7 na mjerenju, dok je zamjenjen regler on se sam regenerisao I vratio među žive jer je naglo ispražnjen svjetlima i tada je punio više, kad bi sada vratili stari regler vidjeli bi da ponovo puni preko 14v sa napunjenim akumulatorom...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  9. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Npr meni zimus od oca rahmetli ostao golf, kupim nov akumulator i opustim se, nisam ga palio 15, 20 dana, ma ni zaverglat auto. Ukoliko ce vam auto duze stajati, dobro je i kleme skinuti. Sad ne znam kod novijih auta moze li to problem biti.

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nije valjo stari regler je bi poceo punit sa 13.7 pa bi to kroz minut dva palo i na 13.3V. Cim je stavljen novi regler punjenje je bilo “normalno”. Opet, koliko je normalno da se napunjen akumulator (ako je ispravan) isprazni za manje od 2h (to je moglo bit i 30 min for all I know)?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. dams82

    dams82 Komšija

    Pa sasvim dovoljno da ne može da upali. To su najmanje dvije sijalice h7 po 55w,dvije pozicije po 5w,pa dvije zadnje pozicije po 5 ili 10w i jedna ili dvije za tablicu po 5w. I tako dva sata jahanja po 55ah akumulatoru...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    44Ah


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. dams82

    dams82 Komšija

    Tim gore

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Upaljena svjetla trose vise od 10A a nov akumulator od 44Ah ne može davati 44A 1 sat niti 2A 22 sata nego 1A 44 sata. Tako da nije čudo što je "izdao".

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vazno da je uspjesno vracen u zivot, nije ga praznjenje zeznulo.

    Sjecam se da sam prije na Puntu imao problema sa praznjenjem akumulatora (kratke relacije nisu nimalo pomogle), i na vecim minusima (ili kad ne bih vozio) sam ga vadio iz auta i drzao u haustoru. Eh...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Moze li broj tog pravog majstora? :)
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Dobro su se sjetili [​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. Eldorado

    Eldorado Komšija

    To veliko je umjesto dosadašnjih 5 feninga ide na 10 feninga :D

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ako stvarno usvoje ovaj zakon,onda ce i maloprodajna cijena pratiti cijenu na berzi u korak,sto sada nije slucaj,osim kada treba poskupiti

    ako ovo stvarno usvoje,ovo je prvi zakon za 6 godina mandata Fadila,da su usvojili nesto sto ce i gradjani i privreda osjetiti
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ne kontam jel usvojeno ili nije. Naslovi su da od sutra mora pojeftiniti

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk