All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. selvin

    selvin Moderator

    Nema nijedan nov Mercedes u prodaji? Sta to znaci?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Nešto je bio pik prolupao. Nije mi izbacivao ni jedan nov mercedes. A STARline profil bio prazan.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Obzirom da dobijas i one cudne upite preko pika, baci jedan scan sa malwarebytes, reinstaliraj browser i promijeni sifru na olx-u.
     
    NAILS likes this.
  4. NAILS

    NAILS Moderator

  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja sam čuo priču da ce u VW grupi napraviti takav poredak da audi, skoda i seat budu premium auta a VW bude ono sto mu ime i govori najjeftiniji u klasi i dostupan prosjecnom svabi. To mi je ispričao menadžer prodaje u Škoda auto salonu.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Can't wait! :)
     
  7. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ove kilometraže su uvijek sumnjive. Ja bi ganjao 1.6 HDi sa 68 kW, robusne Boshove solenoid dizne mogu preći milion.
     
    Last edited: May 7, 2020
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kod mene na poslu tona vlasnika Oktavije.
    Evo samo jednog, Octavia A5 Fl sa 1.9 TDi
    Mijenjao module ESP-a
    Izvadio zapušeni dpf
    Zamijenio ECU
    Zamijenio zamajac i kvačilo na 210k
    Sad ga zeza neki ventil na turbini, pa gubi vuču u brdu.
    Drugi isto A5 FL ima 1.6 TDi onaj ecoline motor.
    Izvadio DPF,
    Reparisao dizne.
    Mijenjao EGR dva puta.
    Kolega ima 308 sa 1.6 HDi, samo čistio FAP.
    Kolegica C4 sa 1.6 HDi, nikad problema
    Mi imamo službene oktavije tour, nikad problema doduše, oni AGR motori, ne znam kako to auto iz 2009 Octavija MK1 nosi Euro 5 sticker.

    Vrhunski motor (redizajnirani prethodnik sa uklonjenim dječijim bolestima) koji se pokazao odlično kod kolega na poslu je 1.6 HDi sa 68 kW. Bosch sistem sa robusnim solenoid diznama. 8V jednostavan dizajn, Odličan motor, niko ama baš nikakavih problema osim potrošne mehanike nije imao, a velike kilometraže su prešli. Evo i Dino će sigurno potvrditi ovo, ja ga toplo preporučujem.

    Odličan motor je i TDI CR 2.0 81 kW, par auta ni najmanjeg problema.

    Usput 508 mk1 je avion u odnosu na Octaviju. Prostora nazad ima za Šaka O Nila.

    Gledam 508 i 308 sa 2.0 HDi motorima su par hiljada skuplje od onih sa 1.6.
     
    Last edited: May 7, 2020
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nema teoretske sanse da svabo ponos svoje autoindustrije stavi ispod jedne skode ili seata lol. Pa oni su tvrdoglavi i imaju jako visoko misljenje o sebi :D
    Mislim koja je to logika skoda i seat prije VW su bila na malo vecem nivou od Zastave i sad da od njih prave neki premium? Skoda je jeftinija najvise radi jeftinije radne snage, nema logike. Zar nije bila ona prica golf imao najnoviju tehnologiju a najnovija Octavia dobivala je tehnologiju od prethodne generacije golfa, ne znam kako je zadnje vrijeme.
    Pa upravo kad pogledas VW svake generacije sve skuplji i skuplji i vec su odavno poceli i u visim segmentima da nesto pokusaju. Golf neki paket srednja zalost 25 milja pa na gore.
     
    Last edited: May 7, 2020
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    Menadžer prodaje u škoda salonu sigurno neće kuditi škodu a hvaliti druga auta u grupaciji. Ja mu ne bih vjerovao to ni sekunde, pa posao mu je da nahvali škodu :)
     
    donjapa likes this.
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nije ford jedini, neko me proziva gore nego sam pisao jer sam ja imao te poređenja :) meni je glupo porediti forda sa Mercedesom ili bmw u bilo kojem segmentu ali isto tako i škodu niže klase sa fordom iz veće klase... Insignia, mondeo, C5, talisman, superb, 508... To možemo ganjati...

    Sent from my Huawei P30
     
    dams82 likes this.
  12. Almir

    Almir Komšija

    to da se vw zrtvuje za skodu i seat je patka i taj s menager je osoba koja nema te informacije, to je vjerovatno dio iz njegovog ubjedjivanja kupaca, iz licnog iskustva su mi najjaci iz skode...pa onda iz opela :) govorim iz licnog iskustva
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @Bio_Sam_Zmijanac iskuliraj malo, zivis u zabludi. Imam i ja kolegu na poslu koji se kune u Daciu Logana, dao 23k KM za nju i vjeruje u 5G zavjeru. :D
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    E pa ja ne vjerujem u zavjeru, već u statistiku i iskustvo. Nema sumnje da je VW grupacija vladala sa pouzdanosću i kvalitetom od 1998 do 2008 sa svojim PD motorima. Dok su drugi radili bolne transfere na CR sisteme.
    Danas je to samo gore smeće a svi ostali su dječije bolesti ostavili u tom periodu.
    Šta fali ovom citroenu C5, 2.0 HDi, motor bez mane, za ove pare se prodaju raspale Golf 5 i loši Passati 6.
    https://www.olx.ba/artikal/37365357/citroen-c5-2-0-hdi/
     
  15. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Sva su auta dobra do 120k, poslije toga se smanjuje izbor :)
     
    heroic likes this.
  16. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Ja sam vozio Skodu Octaviu sluzbenu nekoliko godina. Kupljena je nova i dogurao sam do 138 000 km....do tada osim ulja i filtera nista na autu nije radjeno.

    I mislim da ne treba generalizovati po jednom-dva slucaja...iznimki s kvarovima bude na mnogo modela. Prije svega treba iskljuciti ljude koji ne rade sve servise redovno a s time mislim na redovne kako male tako i velike servise gdje je opet bitno napomenuti da trebaju biti uradjenje od ovlastenog servisa a ne nekih avlijanera i tek onda se moze suditi o autu/motoru itd. Znam da mnogi preskoce neke servise cekajuci "bolja" vremena i tako pridnosu odredjenim kvarovima. Isto kao sto stede na gumama a voze auta od 50k+ KM. Sipaju losije gorivo, ne mjenjaju redovno filter goriva, ne promjene rashladnu tekucinu godinama ili kocionu tekucinu, klimu kontrolisu kad im prestane raditi itd. itd.

    Ja sam prije 2 godine uzeo Nissan Qashqai Accenta 2014 (novi dizajn) 1.5 dci 110ps sa tada predjenih 32 000 kilometara za nekih 14,500 eura. Za te pare se zaista dobije jako dobra oprema (kamera, navigacija, p. senzori, tempomat, mulitf volan, led dnevna svijetla, grijanje u sjedistima itd.). Auto je takodje i jako udobno (prelazim oko 20 000 km godisnje) ali jedno je sigurno - motor mu je najveca mana (Renault 1.5dci K9K). Kamo srece da sam uzeo bar 1.6 sa lancem... ovaj motor je jako osjetljiv na kvalitet goriva sto se najvise osjeti zimi po zvuku motora i ocito mu prija toplije vrijeme vise :) . Pored toga je na 67 000 otisao kondezator klime iako je klima redovno servisirana by the book svako 2 godine...i zamjena dodje finih para jer je u njemu onaj "ekoloski" tj. skuplji gas. Ali sve u svemu nikada me nije nigdje ostavio i zadovoljan sam s autom...nek izdrzi jos godinu pa valja karavane ganjati :)
     
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kod punca Mondeo 2001 godina :) prve serije MK3-ce, 20. Tddi 115KS, tu je sad negdje na 550k km :D jeste bilo par puta problem sa anlaserom, i to je to. Lanac nije diran, niti ista. Redovni servisi i pici... ima ga on od 2007 godine...
     
    Lamagician likes this.
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Generalno kod nas auta ljudi kupuju koja su već prešla veliku kilometražu, sve da motor i može preći odu drugi dijelovi, a održavanje je druga priča.
    Evo tu kočionu tečnost niko da mi promjeni kako treba, gledaju me kao da sam vanzemaljac kada napomenem da promjene i samo ispumpaju staru iz rezervoara i doliju novu. Ni ovi ovlašteni nisu bolji isto to rade. Ja u okolini konjica ne mogu da nađem dobrog i poštenog majstora, ako neko ima prijedlog oko Sarajeva bujrum :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Lamagician likes this.
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I mene u bosni iznerviraju mehanicari kad hocu mijenjati stvari koje se po njihovom "ne mijenjaju" (antifriz, ulje u mjenjacu, podloske dizni...).
     
  20. Mujka

    Mujka Komšija

    nema te šta nervirat odeš onom ko mjenja i to je to
     
    dams82 likes this.