All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. nFare

    nFare Komšija

    Allianz priznaje npr. Ali ne znam još nikoga da je to uradio, čisto da vidim isplati li se peglanja, ako nije više od stotinjak € godišnje, auto je bilo manje od 5 godina na moje ime.
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa vidi preko check24 poredi SF klase koji sad imas i koji bi imao sa prenesenom policom iz bih cisto da odokativno vidis cifru. Ja sam sad SF klasa 4 iako nikad nisam imao udes a imam vozacku 18god.
    Hajde kad smo vec posvabili temu da vas pitam koliko placate osiguranje? Ja trenutno 745 eur na 20 hiljada godisnje.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    Za 750KM neograničena kikometraža :)

    Sent from my Huawei P30
     
  4. dams82

    dams82 Komšija

    Znaš kako je kod nas, nije samo osiguranje nego niz troškova za godišnju registraciju i mene npr košta oko 550KM za moj auto, imam bonus na osiguranje 50%
    Ja uz to platim djelomično kasko za lom stakla 50KM
    Nema ograničenja na kilometre, vozi koliko hoćeš u godini dana

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    1500 eura :( 900 od toga je porez.
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Porez je ovdje posebno ja plaćam 200 eur a ovo gore je polukasko zaboravih napisati. Austrija je bas sranje što se toga tice.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    I auta 20% skuplja na ime glupih naknada.
    Blesav sistem poreza po kilovatu snage, sestaci luksuz veliki za privatne korisnike.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Pa i kod nas iznos registracije zavisi od kubika i kW

    Sent from my Huawei P30
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Da ali razlike kako ides prema gore su brutalne.
    110kw 700 eura poreza, 200kw 1600 eura.
    Neki sestak sa kaskom ode na 3000 eura godisnje.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kod nas je registracija i jeftina, kad pogledas da je registracija za 2.0 motor sa 110kw samo 200KM jeftinija od 3.0 sa 150+kw, ali problem je za nas dzep u potrosnji goriva i odrzavanju. :)

    Apsurd je da registracija Yuga 45 kosta skoro 500KM :D
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Pa ko vozi auto sa 200kw, a nema 75E mjesecno da plati veci porez onda nesto u njegovoj glavi nije poslozeno kako treba. To je sasvim opravdano, a kod nas su nerealno male razlike cijene registracije izmedju klasa. To sto racunate sa kaskom, dosla bi cijena blizu nasih cijena.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! and dams82 like this.
  12. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mislim vise na poredjenje DE sa AT kod jacih motora.
    Isti sestak kad se uracunaju sve razlike (porez, obavezno osiguranje, kasko, kupovna cijena...) ispadne mjesecno 250-300 eura jeftinije za voziti u DE nego u AT.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Pa sto je jos strasnije je da isti taj sestak sa nabrojanim je vjerovatno jeftinije vozit u DE nego u BiH tako da i nije neko strasno poredjenje to sa AT. :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Njemci su pametni, ne guli na porezu, pusti industriju od koje zive milioni stanovnika da dise.
    Ko vozi 50k kilometara godisnje i/ili bijesne konje naplati mu na gorivu, puno vise fer sistem.

    Bosnu je blesavo i sa cim porediti zbog niskog standarda i ne postojanja srednjeg sloja.
    U mahali dole se voze golfovi dvojke i SQ8/X6M i sl., izmedju gotovo da nema.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma kako nema, i ti ga sad precera.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    dHM and dams82 like this.
  16. dams82

    dams82 Komšija

    On vidi samo ove što se ističu, bogate i sirotinju...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ima sredine naravno ali cini je 20-30% od ukupnog broja, dok je u normalnijim drzavama to 70-80%.
     
  18. selvin

    selvin Moderator

    Upravu je @XTRage, dosta je manji procenat srednje klase nego u razvijenim i bogatim zemljama. Mada gledajuci automobile samo, to nije kod nas slucaj :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma imalo bi se tu sta pola dana raspravljati, od tog da neko prosjecno novo auto kosta jednu godisnju platu u AT/DE a u Bosni 4 godisnje plate, pa do toga da se nas narod voli ku***** autima.
     
  20. nFare

    nFare Komšija

    Zato imaš trinaestu platu fino da vratiš pare državi :D. Ali to je fakat guljenje, u DE možeš Ferrarija vozati za upola manji porez.


    Razlika je za SF 4 vs nijedna 672 vs 930 € godišnje, ako SF 4 znači 4 godine a ne znam ni kako bi našao moju policu osiguranja, to je bilo prije 5 godina, znamo kako kod nas čuvaju arhiv...
     
    Last edited: Jul 12, 2020