AMD Bulldozer CPU arhitektura

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 23, 2010.

  1. pac

    pac Komšija

    Cisto sumnjam.
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Zalosno je u koju se AMD poziciju doveo. :smt005 :smt005 :smt005
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Da nije problem slucajno vezan za nerealna ocekivanja?
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pa jebiga, mislili smo to je ipak 8 jezgara.
     
  5. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Postavimo hipotetičko pitanje: Da si software devolper, da li bi pravio i optimizovao svoj software tako da ga može bolje koristiti 83% ljudi koji imaju pc, ili 17% ?
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    S ovim hoces da kazes da AMD ima 83% udjela u trzistu ili nesto drugo.
     
  7. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Sa ovim Sena hoću da ti kažem da je većina programa optimizovana za intel, pošto oni drže tih cc 80%
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pratio sam temu zato što kupujem novu konfiguraciju.

    Zadnjih (orjentaciono) 30 dana sam pratio cijene procesora, CPU hladnjaka itd, cak sam i pisao o tome u par navrata.

    Iznenadile su me cijene Phenoma II -"skup".

    Kada sam na CPU World gledao neke Benchmark rezultate, pohvalno je to sto imaju "fine" rezultate u odnosu na novi (npr) I-5 2400, a koji je ipak "high-end" procesor ...plus se mogu "fino" klokati...

    Zalosno je to sto su priblizno isto para, ali 2400 (mozda) nudi vise "tehnologija" i samo je tu prednost, a koja se koristi koliko ?

    Sa druge strane Benchmark na Phenomu je radjen sa malo "starijim" chipsetom MB.

    Komentar na kupovinu "nove AMD" ploce, drug, ipak si nesto dobio-novi chipset-novu (al bas novu) plocu itd ! Ako si imao "staru" povratio si nesto para...solidno, zar ne ...jedan korak naprijed.

    Iskreno, ja sam razmisljao i razmisljam o kupovini Phenoma II ili neki novi BD ako podrzava ove "nove" tehnologije + nova AMD ploca...cijena ce odluciti i mogucnost nabave.

    Misljenja sam da kod nas u BiH nema mnogo ljudi racunar sa Phenom (4 jezgrenim) procesorom, tako da se svi vlasnici mogu sa tim pohvaliti.

    Samo pogledajte PIK.BA, Pentiuma 4 je 500 komada od 1000 procesora. I to bas sada ide u prilog AMD ako budu pametni (komercijalno) !!!

    Sena drug i sam si komentarisao "neke" nove tehnologije (Intel) u 5-10 deka :) , dok cijene nisu bas 5-10 deka :D , je li tako.

    Sta mozemo reci za Intel x79 chipset i nove "Extreme" procesore, jeli i to razocarenje ? Cijena ?

    Siguran sam da ce "za koju" godinu Bulldozer imati svoje mjesto, bas zbog svojih 8 jezgri.

    Cinjenica da se BD kloka na 8 Ghz govori vise o kvalitetu proizvoda, ne o tome da se mora klokat.

    Intel je to razdvojio sa "sufiksom K", dok se mnogo AMD -ova moze klokat, a svi iz serije Bulldozer, mislim da sam u pravu, ispravite me ako grjesim?

    125W za 8 jezgri je jako dobro. Ko kaze da se 8 jezgri mora klokati, jeli to "stvarno" potrebno ? Kad imas 8 jezgri rijetko ces i 125w povuci odjednom, ako i povuces treba 8 jezgri "opteretiti". Koja to igra optereti 8 jezgri 100 % = 125w ? Gdje je tu GPU ? Mozda grjesim, ne znam.

    U period kada ti bude "trebalo" da se kloka, taj procesor nece biti nizasta...

    Za AMD (sto bi ja volio) bi bilo jako pametno, sniziti cijene Phenoma II, napraviti neke vidove akcija za BD, posebno na trzistima kao BiH, Srbija, Hrvatska, Bugarska, Madjarska i tako te zemlje.

    Sta sam ja stvari kupio da nisam imao poima o konkurenciji "koliko je bolja". Naletilo, bilo ponudjeno, prihvatljivo - ja kupio.

    I sada mi se kupovina Maticne ploce koju sam planirao zakomplikovala. Cinjenica, zinula mi g*** na 2600K, ali ima li to potrebe za jednog "srednje" gejmera (kojih je vecina) da plati 600 KM kad moze 350 KM.

    http://www.anandtech.com/bench/Product/434?vs=288 - gdje se ovdje vide ostale komponente?

    Samo nek oni cijene koriguju + dobavljivost i sve ce biti OK - moje misljenje.

    Hajd pametujem, ali nadam se da ce za koji mjesec prica otici u pozitivnijem smjeru.
     
  9. machor

    machor Novi član

  10. Pionir

    Pionir Overclocker

  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hoblar, ocigledno me nisi pratio, ja kad sam uporedjivao SB-E, ja sam ga uporedjivo sa Gulftown procesorima, a to su X58 six core procesori i tu je razlika mala kad se cijena uracuna, sad comp sa masnijim budzetom ili npr. neko ko je do sada imao socket 775, pa hoce novu high end konfu logicno je da ce ici na SB-E jer je brzi, ali onaj ko ima X58 ili P67/Z68 nema potrebe po mom misljenju, naravno kao sto sam rekao prije ako cak i imas jednu od navednih platformih i ako pare nisu problem, onda nek se ide na SB-E. Problem sa buldozerom su IPC koje perfomanse su veoma slabe, prakticki su na nivou Yorkfielda koji je star vise od 4 god. Buldozer je taraba i tu prica zavrsava, trosi previse struje kad se klokne, ali stvarno previse, za buldozer sa nekim SLI ili CFX trebala bi ti minimalno 1000W napojna, i nije mi jasno kako bih opste jeftinije ploce dale potrebnu snagu za overclokani Buldozer.
    BTW. spomnjes nekakvih 8 Ghz, za to ti treba LN2.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovdje se svega nacitati.
    @ WNinja
    de mi reci kako si ovo zakljucio da je softver uglavnom optimiziran za intel, procitao negdje ili?
    @Hoblar
    i da bude za par godina softwer koji ce koristiti svih 8 jezgri BD, mislis da intel nece imati sta ponuditi?

    Neznam sta se ima vise pricati, najbolji amd-ov bulldozer procesor fx-8150 je tek na nivou njihovog najboljeg x6 phenoma i tu je kraj. Sutra da zelis nadograditi na bolji nemozes jer si vec kupio najboljeg. Intel je sada jedina opcija iz razloga sto i kada uzmes 2500k uvijek imas opciju nadogradnje, iduce godine izlazi Ivy bridge koji ce podrzavati isti socket kao SB. Jedino lose u svemu je sto intel nema konkurencije te se nece plaho truditi u izdavanju novih tehnologija, cuvat ce ih samo da ponovo isprasi amd kada to bude trebalo.
    Trenutno im je SB-E suvisan, nemoraju ga izdati uopste, ali eto samo da ispostuju entuzijaste.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Intel ce 2013 da izda Haswell koji ce ponuditi pravih 8 jezgara i HT, bit ce tjesno u task manageru. :smt003
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    moze LOCK ?
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne vidim razlog za lock, jos se drzimo Buldozera.
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    bulldozer je preselio.

    RIP
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A se AMD u nardnom periodu uspije oporaviti sa nekim buldozerom II koji ce biti na razini 2600K onda ce opet biti OK kao sto je bilo i sa Phenomima.Prva tura taraba pa onda popravni.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Kad se AMD popravi, 2600K ce biti obsolete. :mrgreen:
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa nema veze sto ce biti,sve dok je dovoljno jak za ono cemu je namjenjen.I i7 i i5 su jaci od Phenoma II a opet se Phenom odlicno prodavao a i dan danas je dovoljan za igranje.2600K ce biti OK proc jos sigurno 3-4 godine.
     
  20. Sena

    Sena Veteran foruma