AMD Bulldozer CPU arhitektura

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jun 23, 2010.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma nema problema, vjerujem ti, samo FX jednostavno nije to, jos je vise pogorsalo situaciju ogromni hype.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Nemam pojma o cemu pricate :lol: ali GTA4 ide i na dosta slabijim procesorima :)
     
  3. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ne znam samo o cemu prica o Phenomu :roll: , pricali smo koliko FX raja kupuje a ni ne zna da je los izbor u ulozeno-dobiveno..
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Onda je moj OS ili GTA 4 ili hardwer poseban, ta je igra stucala cak i na i7 970 (hexa core). Ili je ono bio La Noire, ne mogu se sjetiti, ali nije bilo fluidno, a znam da je bilo nesh slicno(isti je engine u obje igre).
     
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    sigurno la nore jer je bila jedno vrijeme lockana na 30 fps

    sent from my S+
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    A jel :D

    A sta je to IPC ?

    Kako to da je on vazan, kako se mjeri (pa je Intel bolji), te kako se odrazava u igrama ?

    Znaci ne Intel vs AMD, nego IPC.

    Koliko je IPC kod nekog Intela 2nd generation i-5, a koliko kod AMD FX ?
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Broj instrukcija po clocku.
    Za ostalo imas wikipediu.
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Znam ja to, citao sam ja o tome, zato te i pitam.

    Samo ti nisi odgovorio na pitanje-obrazlozi sto si napisao, molim te.

    Kao i to gdje si ovo procitao : "Intel ce biti brzi, jer je u igrama vazan IPC, a toga fali debelo FX procesoru"
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jednom rijecju AMD FX procesor je dosta gluplji od Intela.
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Igre su vecinom limitirane na 2-4 threada, e sada ako igra koristi recimo 2 threada, veoma je vazno kojom se brzinom vrse proracuni na ta dva threada.

    I djaba FX-u da ima 100 jezgara, ako je igra limitirana na dva threada, vazna je brzina kojom se proracuni vrse na dva threada.

    E sada je druga prica, ako se ubaci paralelizam(toga jos fali podosta), da se moze da "rasiri" aplikacija na vise jezgara/threadova.

    Tacne informacije koliki je IPC kod pojedinih modela nemam.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sena drug jako dobro si to objasnio, hvala.

    Samo, kao sto pise na wiki nije sve u IPC-u, posebno sto je to L-kesing (sporiji /veci kb kod FX, nego Sandy), RAM-HDD, vrsta programa itd zavisna "osobina", ima nesto u vecem radnom taktu (GHz).

    Generalno FX npr 8150 se dobro ponasa u igrama i to ne toliko zahvaljujuci IPC-u, nego povecanom radnom taktu.

    Najveci razlog sto ne kupiti FX za nekog je cijena, a ne IPC, jer se moze jeftinije kupiti 2500k nego FX-8150.
     
  12. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    @Pionir nemoj da se sikiraš popraviće se IPC sa Piledriverom, ustvari on bi trebao biti ono što je Phenom II naspram prvih Phenom procesora. Međutim značajnija poboljšanja se ne očekuju do naredne generacije maximalno do 25% bolji IPC.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Evo i AMD je konačno "priznao" ono što smo svi znali:

    L: http://hothardware.com/News/AMDs-Next-G ... ell-Short/
     
  14. Pionir

    Pionir Overclocker

    Jako fine informacije, sta i kad mozemo ocekivati.

    Koristeci izvor koji nam dao Enis, nasao sam :
    http://hothardware.com/News/AMD-Will-Pu ... echnology/

    Vidis, poredeci Enis-moj link, "IPC" opet poslije dolazi na rjesavanje i ostaje "tabu".

    Jezgra na jezgru da ne pricamo.

    Ali su osigurali tehnologiju za podizanje brzine procesora kroz manji TDP.

    Mene plase divlje cijene, ali vidjet cemo. FX 8150 je preko 500 KM...
     
  15. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

  16. zoi

    zoi Veteran foruma

    Dino, dobri su, je li tako? :D
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Eto uspjeli su stici Nehalem nakon 4 godine.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Nisam ni gledao drugi link, tek sada vidjeh, smijurija zesca. :smt005
     
  20. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Razumljivo je to zato što su morali napumpat klok na 4 GHz, zato je turbo stanje veoma mala razlika samo 200 MHz.
    Ma nije ovo još uvijek ništa oficijalno ali ni ja ne vjerujem da će IPC biti drastično bolji nego kod Buldozera, max 10-15 %.
    Najveći problem je u samoj strukturi procesora tj u modulu, dekoder i ostali zajednički dijelovi modula nisu dovoljno brzi da "nahrane" dvije jezgre i dosta vremena provode u fazi čekanja na potrebne podatke, što samim time najviše utiču na efikasnost cijelog procesora.
    Možda je to bilo moguće riješiti tako što bi zajedničke dijelove procesora ubrzali neovisno o kloku procesora recimo kao kod Nvidije gpu ima svoj takt recimo 850 MHz a CUDA cores svoj takt 1200 MHz?